YAZARLAR

Tüm Yazıları Eda Balçin

Bilinç Nedir?

17.04.2021 10:17

 

Bilinç dediğimiz gizemli olay bazen bizi iyi şeylere iterken kötü şeylere de ittiği söylenebilir. Bilincimizin dışında hareket etme olasılığız çok azdır hatta yok bile denilebilir. Alkollü olma veya bilincimizi manipüle edebilecek herhangi bir şey olmadığı sürece bunu kontrol edebiliriz. Yapılan araştırmalara göre bazı bilim adamlarının da insan bilincinin eğer sayısal bir veri tabanıysa kopyalanabileceğini fakat böyle bir durumun olsa bile, birebir insan bilinciyle aynı olamayacağını anlamışlardır.

 

BİLİNÇ TRANSFER EDİLEBİLİR Mİ?

Bilinç gibi beyinde gerçekleşen bu büyük olayın transfer edilmesi olayı şu anlık mümkün görünmüyor fakat baktığımızda buna benzer bir olayın olduğunu da görebiliyoruz. Örneğin sadece insan zekâsının çok az kullanıldığı yapay zeka olayıyla birçok şeyin üretildiğini günümüzde görmekteyiz.

 

BİLİNÇ NASIL GELİŞİR?

Beynimizin bir olayı yapmadan önce aslında onu önceden düşündüğünü ve planladığını biliyoruz. Mesela şu an da kapıyı açmamanızı söylesek ve siz de bu kapıyı açmasanız aslında bunu istemediğiniz için değil biz söylediğimiz için yapmamış olursunuz. Aslında bakarsanız bu duruma biraz da özgür irade giriyor. Kişinin bu durumu yapıp yapmaması için de seçeneğinin olması gerekiyor. Seçenek sunulduğu takdirde özgür irade aracılığıyla beyin bunu siz düşünmeden birkaç saniye belki de saliseden önce düşünüp size söyler ve siz tercihinizi yaparsınız.

 

Aslında baktığımız da bilincin sizi tamamen yönettiğini de görebilirsiniz. Büyük bir tartışma konusu olan özgür iradenin var olup olmadığı ve bunun varsa bilinci yönetip yönetmediği durumu beynin karmaşık bir yapı olduğunu göstermektedir. Bilinç insanların deposudur, bu depoyu iyi şeylerle veya kötü şeylerle doldurup bu durumu gerçekleştirmek, bu duruma itilmek aslında özgür iradeye bağlıdır. Kimi düşünürler özgür iradenin olmadığını düşünse de bence, bu deponun irademiz tarafından doldurulduğu ve zamanı gelince de kullanıldığıdır. Bilinç aslında bir nevi bizim haritamız ama bu yolları önceden seçen ve çizen de biziz ve bu da bizim isteğimiz doğrultusunda gerçekleşir.

Haberler

Gündem

21 ilde çıkan 63 yangının 43'ü kontrol altına alındı 

Gündem

Marmaris'te ormanlık alanda yangın çıktı

Ekonomi

Ödenekler kapsamında 8 milyon kişiye 57 milyar lira ödendi

Gündem

Dost ve kardeş ülke askerleri Foça'da 'komando' oluyor

Gündem

Manavgat'ta çıkan orman yangınına hava ve karadan müdahale ediliyor

Gündem

Antalya'da çıkan orman yangınına hava ve karadan müdahale ediliyor

Ekonomi

Kanola üretiminin desteklerle artırılması hedefleniyor

Ekonomi

Kurutulduktan sonra dünya sofralarına lezzet katacaklar

Gündem

Barış Pınarı bölgesinde 6 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi

Gündem

LGS'de öğrencilerin yaklaşık yüzde 35'i sınavla girilen liseleri tercih etti

Gündem

Fırat Kalkanı bölgesinde 2 askeri şehit eden teröristlerden 7'si etkisiz hale getirildi

Ekonomi

Kamu işçisinin zam pazarlığında kritik hafta