YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Vergi sistemlerinde değişim ihtiyacı

14.09.2020 07:32

 

Devletler yapması gereken kamu hizmetleri için gerekli harcamaları esas itibariyle yönettiği toplumu oluşturan vatandaşlardan zorunlu ve karşılıksız olarak topladıkları ödemelerden sağlarlar. Vatandaşlardan ülke düzeyinde zorunlu ve karşılıksız olarak toplanan bu ödemeler gerek doktrinde gerek uygulamada zorunlu tasarruf olup “vergi” adı altında tanımlanırlar.

Vergiler vatandaşların elde ettiği kazanç ve iratlardan, sahip oldukları servetlerden ya da yaptıkları harcamalar esas alınarak yapılan hesaplamaya göre devlete ödenir.

Vergilerin ihdas edilmesi devletin yapılanma, örgütlenme ve ekonomik bünyelerinin yapısına göre ülkelerin yasal düzenlemelerle geliştirdikleri vergi sistemlerine göre oluşur. Devletlerin zaman içinde bünyelerinde meydana gelen değişiklikler ve ortaya çıkan harcama ihtiyaçları uyguladıkları vergi sistemlerini büyük ölçüde etkilemektedir.

Özellikle vergilemeye esas alınan kazanç ve iratlar, servetlerin yapısı ve bunların miras olarak mirasçılara intikal etmesi yanı sıra ürettikleri ve/veya tükettikleri mal ve hizmetlerin nitelikleri ile nicelikleri ülkenin ekonomik ve sosyal yapısına sıkı bir şekilde bağlıdır. Bu nedenle ekonomi alanında ülkelerin gelişme sürecindeki aşamaların vergiyi doğuran olayların neden ve sonuç ilişkilerine etkisiyle yaşanan değişim vatandaşların kamu harcamalarına katılmasına ilişkin vergi yükünün adil dağılımını engellemektedir. Bu nedenle vatandaşlar arasında vergi adaleti sağlamak için mevcut vergi sisteminin iyileştirilmesi ve/veya yeniden düzenlenmesi ya da yeni vergilerin ihdası zorunlu olmaktadır.

Haberler

Otomotiv

Yeni Hilux ‘yenilmez' kimliğiyle iddialı geldi

Gündem

Azerbaycan'da 'savaş hali' ilan edildi

Gündem

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında çatışmalar başladı

Gündem

Maske uyarısı yapan sağlık çalışanına saldıran zanlı tutuklandı

Gündem

Filyasyon ekiplerine doğru bilgi vermeyene hapis cezası

Ekonomi

Bankada parası ve altını olan yüksek kredi kartı limiti alabilecek

Gündem

MGK bildirisinde Doğu Akdeniz vurgusu

Ekonomi

Emre Alkin: Merkez Bankası beklenmeyeni yaptı, çok da iyi yaptı

Gündem

İstanbul'da FETÖ şüphelilerine eş zamanlı operasyon

Gündem

Doktora jiletle saldıran sanığa 20 yıl hapis cezası 

Ekonomi

Küresel piyasalar imalat sanayi verilerine odaklandı

Gündem

AB Zirvesi 1-2 Ekim'e ertelendi