Otomotiv

Otomotiv Haberleri

'Otomotivi 2. El ayakta tutacak'

12.08.2019 12:02
'Otomotivi 2. El ayakta tutacak'

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, 2. El piyasasının normal seyrine dönme eğilimine girdiğini belirterek, "Sıfır otomobil fiyatları yüksek. Bu nedenle tüketiciler 2. el araçlara yöneliyorlar" dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, otomotiv sektöründe 2. el pazarının ÖTV indiriminin sona ermesiyle yeniden toparlanmaya başladığını belirterek, "Otomotiv sektörünü 2. el ayakta tutacak" dedi.

 

İki kez uzatılan ÖTV indiriminin sona ermesiyle yeniden hareketlenme eğilimine giren ikinci el pazarını değerlendiren Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, ÖTV indirimi nedeniyle ikinci el pazarında fiyatlarda yüzde 10'lara varan düşüşler yaşandığını hatırlatarak, şöyle konuştu: "2. El pazarındaki düşüşler özellikle bizler gibi filo kiralama şirketlerine çok olumsuz bir şekilde yansımıştı. Bugün gelinen noktaya baktığımızda ise, ikinci el piyasasının normal seyrine dönme eğiliminde olduğunu görüyoruz. Buna filo kiralamada uygulanan TL bazlı sözleşme şartı da eklenince, bizler çok daha tutarlı ve güvenilir fiyatlandırma ve finansal stratejiler hazırlayabilir duruma geldik.

 

Şu anda perakende satışlara baktığımızda ise sıfır otomobil fiyatlarının nispeten yüksek kalmaya başladığı görülüyor ve bu nedenle tüketiciler, tercihlerinde ikinci el araçlara yöneliyorlar. Bu noktada tüketicilerin güvene çok önem verdiğini görüyoruz. İşini doğru ve dürüst yapan, sattığı araçların geçmişini iyi bilen ve arkasında duran şirketler çok daha başarılı olarak yollarına devam edecekler. Biz de Intercity2 olarak Türkiye genelindeki 8 adet perakende satış noktamızla direkt olarak son kullanıcılara 6 ay sınırsız km garanti ve 10 gün içerisinde koşulsuz değişim sloganı ile hizmet veriyoruz."

 

İkinci el pazarıyla ilgili son verileri de değerlendiren Vural Ak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ocak ayında 458 bin 80 adet olan ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışlarının her ay artarak mayıs ayında 643 bin 643 adede ulaştığını görüyoruz. İlk 6 ayda ise ikinci el toplam satışları 3 milyon 244 bin 378 adet olarak gerçekleşti. Sıfır araç pazarında yılsonunda yüzde 60'lara varan bir daralmadan bahsedilirken ikinci el tarafında tablonun daha iyimser bir görüntü verdiğini söyleyebiliriz. Gelinen noktada sıfır otomobil ile ikinci el satışları arasındaki fark 1'e 16'ya yükselmiş durumda. Bir milyonluk pazara ulaştığımız yıllarda bu rakam 1'e 6 olarak kayıtlara geçmişti. Faiz oranlarında beklenen düşüş ve bankaları kredi vermeye teşvik eden uygulamaları, ikinci el pazarının da pozitif yönde etkiliyor. Şu an her marka ve model ikinci el otomobil almanın en uygun zamanlarından biri diyebiliriz."

 

Filo kiralama sektörünün, sıfır araç fiyatlarının yüksekliği nedeniyle yeni bir baskıya maruz kaldığını belirten Vural Ak, "Sıfır araç fiyatlarının yüksek olması nedeniyle sektör olarak filo müşterilerimize nispeten yüksek maliyetler çıkartmak zorunda kalıyoruz. Buna bağlı olarak da müşterilerimiz, araç ihtiyaçlarını öz sermayelerini kullanarak ikinci el otomobil ile karşılamaya yöneliyorlar ki bunun, içerisinde bulunduğumuz finansal koşullar dikkate alındığında çok da doğru bir hamle olmadığını söylemek gerekiyor. Bu da mantıklı ve avantajlı değil" dedi.

1.sayfa

1.sayfa

Spor

Lidya Grup ile Galatasaray arasında iş birliği anlaşması imzalandı

Otomotiv

RS hasar çözümleri'nden yanlış akaryakıt dolumuna özel hizmet!

Ekonomi

İhracat 11 ayda Bağımsız Devletler Topluluğu'na arttı Avrupa'ya azaldı

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşa tepeden bakan kibir abidelerinin bu davada yeri olmaz