Otomotiv

Otomotiv Haberleri

Hyundai SEVEN ile SUV segmentini yeniden şekillendiriyor

22.11.2021 14:25
Hyundai SEVEN ile SUV segmentini yeniden şekillendiriyor

Segmentine tamamen farklı bir bakış açısı ve tasarım özellikleri getiren SEVEN, aynı zamanda Hyundai’nin 2045’e kadarki karbon nötrlüğüne olan bağlılığının da bir yansıması sayılıyor.

 

İsa KARACA

Hyundai Motor Company, Amerika’da düzenlenen AutoMobility LA’de yeni konsept modeli SEVEN’i resmi olarak tanıttı.

Hyundai’nin alt markası IONIQ tarafından hazırlanan konsept otomobil, hızla yükselen elektrikli SUV trendine müthiş bir uyum sağlıyor.

Segmentine tamamen farklı bir bakış açısı ve yepyeni tasarım özellikleri getiren SEVEN, aynı zamanda Hyundai’nin 2045 yılına kadarki karbon nötrlüğüne olan bağlılığının da bir yansıması sayılıyor. IONIQ markası için geliştirilen her araç, en gelişmiş teknolojileri sorunsuz bir şekilde günlük yaşama aktararak, yeni nesil bir müşteri deneyimi sunuyor. SEVEN konsepti, uzay inovasyonuna ve yenilikçi bir yaşam alanına sahip. Ayrıca, Hyundai Motor Grubu'nun elektrikli araçlar için özel olarak geliştirdiği E-GMP (Electric-Global Modular Platform) üzerine inşa edilmiş bir model.

SEVEN, geleneksel SUV modellerden farklı olarak çok özel bir aerodinamik siluete sahip. Alçaltılmış bir motor kapağı, aerodinamik tavan çizgisi ve uzatılmış dingil mesafesi ile içten yanmalı SUV'lardan net bir şekilde ayrılıyor. SEVEN, gecenin karanlığında görsel şov yapan ve aynı zamanda IONIQ'in marka kimliği haline gelen Parametrik Piksel ışıklara da sahip. Parametrik Piksel aydınlatma grubu, dijital ve analog stilleri birbirine bağlayan ortak bir tasarım dizisi oluşturuyor.

Daha fazla özgürlük sunan bir iç mekan

SEVEN'in iç tasarım önceliği ise kullanıcılara her zamankinden daha fazla özgürlük sunan bir iç mekan yaratmak. SEVEN'in dingil mesafesi, genişliği artırmak için mümkün olduğunca yüksek tutulmuş ve toplamda 3,2 metreye kadar bir değer elde edilmiş. Sütunsuz kapılar, iç mekana giriş ve çıkışı kolaylaştırırken aynı zamanda modern bir tavan çizgisi ile de birinci sınıf bir ambiyans oluşturuyor. Hyundai'nin gelecekteki otonom mobilite vizyonunu da yansıtan bu özel konsept, sürücü koltuğu kullanılmadığında gizlenen ve geri çekilebilen bir kontrol çubuğuna da sahip.

Koltuk düzeni, döner şekilde ve kavisli bir yapıda hazırlanmış. Bu da geleneksel SUV'lardan farklı olmasını sağlayan bir diğer özellik. Bu koltuk düzeni sayesinde sürücü kontrollü veya otonom sürüş modlarına bağlı olarak özelleştirilebiliyor.

IONIQ SEVEN, çok işlevli Smart Hub grafik kullanıcı ara yüzüne de sahip. Elektrikli konsept otomobil, 482 km’nin üzerinde bir menzil sunarken aynı zamanda performanslı kullanım özellikleriyle öne çıkıyor. Araç, 350 kW'lık bir şarj cihazıyla, yaklaşık 20 dakikada yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj edilebiliyor.

1.sayfa

1.sayfa

Ekonomi

İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi alınacak

Ekonomi

Noel çelengi ihracatından 2 milyon dolar gelir bekleniyor

Spor

Endonezya'da Semeru Yanardağı'ndaki patlamada ölü sayısı 13'e çıktı

Ekonomi

Türkiye'nin AB ülkelerine ihracatı 80 milyar dolara yaklaştı