Gündem

Gündem Haberleri

“Başöğretmen’im Atatürk” Söyleşisi…

Haber Merkezi 08.11.2019 13:30

Eğitimci, yazar ve araştırmacı Mehmet Dağıstanlı Atatürk’ün bilinmeyen veya az bilinen yönlerini slayt eşliğinde öğrencilere anlatıyor.

 

Kadıköy- Kayışdağı mahallesinde eğitime devam eden Celal Yardımcı İlkokulu ve Ortaokulunda öğrencilerle söyleşide bulunan yazar Mehmet Dağıstanlı, “Başöğretmen’im Atatürk” konulu söyleşisinde özel olarak hazırlattığı Atatürk maketi eşliğinde öğrencilere sunum yaptı.

Soldan sağa: Celal Yardımcı İlkokulu Müdürü Meral Kurulay, yazar Mehmet Dağıstanlı ve rehber öğretmenler Nazmiye Güçlü ile  Betül Coşkun Varlık.
 

Okul Müdürü Meral Kurulay’ın daveti üzerine okula gelen Dağıstanlı, öğrencilere öncelikle, dilimiz Türkçe’ye sahip çıkmamız gerektiğini, mutlaka her öğrencinin en az bir tane yabancı dil öğrenmesini, matematiğin en temel ders olduğunu ve bütün öğrencilerin mutlaka güzel sanatlarla ilgilenmesi gerektiğini anlatarak söyleşisine başladı.

 

Cumhuriyetimizin kurulduğu yıllarda nüfusumuzun 13 milyon civarında olduğunu, kadın nüfus erkekten fazla olduğunu, 38 bin köyde okulun olmadığını, ilkokul sayısının 4894 ortaokul sayısının 72, lise sayısının 23; liselerde 230 kız öğrenci okuduğunu; 4 çocuktan 3’ünün okula gidemediğini; o yıllarda ülkemizde sadece 337 doktorun olduğunu fakat bunların ancak 8’i Türk olduğunu ayrıca yine o yıllarda elektriğin sadece İstanbul, İzmir ve Tarsus’ta olduğunu belirtti.

Atatürk ve arkadaşlarının böyle bir miras üzerine Cumhuriyeti kurup eğitim, sanayi, bilim, teknoloji, sanat, tarım alanlarında atılımlar yapıp gelişmiş ülkeler seviyesine gelmeyi hedeflediklerini yansılar eşliğinde anlattı.

Atatürk’ün her fırsatta çocuklarla bir araya geldiğini ve dünyada “Başöğretmen” sıfatını alan tek lider olduğunu; Fransızca, İngilizce, Farsça, Arapça, Rusça, Bulgarca, Almanca bildiğini, ayrıca cephede iki dil öğrendiğini, 4 bin kitap okuduğunu… Yine herkes tarafından pek bilinmeyen bir başka yönünün ise Türk tarihinde ilk resim sergisini açtığını, ‘Minber’ adında dergi çıkardığını, Geometri Kitabı yazdığını; ‘üçgen- açı- dikdörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran…’ gibi kelimeleri Türkçe’ye kazandırdığını bütün bunların yanında yine dünyada ilk kez üretilen bir çiçeğe  ‘Atatürk Çiçeği’ adının verildiğini yine yansı eşliğinde görüntüleriyle öğrencilere sunması salondaki öğrencilerin dikkatlice dinlemelerini sağladı.

 

Araştırmacı-yazar Mehmet Dağıstanlı, Mustafa Kemal’in 1919 yılında Samsuna niçin gittiğinden bahsetti. Halkımız tarafından pek bilinmeyen 15. fırka makineli tüfek subayı Teğmen Ahmet Hamdi Beyi anlattı. Mustafa Kemal’i Samsun’da karşılayanlar arasında tek kadın olan Sakine Baturay’ı anlattı fotoğrafını paylaştı.
 

Cumhuriyet’in kurulmasıyla beraber Türk Milletinin kalkınması için yapılanları, Uşaklı Nuri Efendi’nin ilk şeker fabrikasını kurmak için Atatürk’ü ziyaret etmesini böylece Uşak Şeker Fabrikasının ne zorluklar içinde kurulmasını tek tek anlatan Mehmet Dağıstanlı, söyleşinin sonunda öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı.

Öğrenciler, yazara ait ‘İlk Alışveriş’ kitabını kitapçılardan daha indirimli fiyatıyla öğrencilere imzaladı. Öğrenciler kollarına, anı defterlerine, özel hazırladıkları kağıtlara yazardan imza almayı da ihmal etmediler.

 

Sanatı ve sanatçıyı seven, destekleyen aynı zamanda kendisi de sanatla uğraşan okul müdürü Meral Kurulay da okula daha yeni atanmasına rağmen, okulda  sanat, eğitim, spor gibi etkinliklerin artarak devam edeceğini belirtti.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Fetih coşkusunun kutlama programı belli oldu

Gündem

Meteorolojiden sağanak uyarısı

Kültür & Sanat

Su El Roman ve ilk single'ı JOKERIA 29 Mayıs'ta sizlerle