Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Türkiye, Expo 2019 Pekin'e damga vurmaya hazırlanıyor

15.04.2019 10:03
Türkiye, Expo 2019 Pekin'e damga vurmaya hazırlanıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Küresel ekonomide belirleyici olmanın rolü, tanıtım ve algı yönetiminden geçiyor. Özellikle son zamanlarda hepimizin tanık olduğu üzere, bir ülkenin ne kadar güçlü olduğu kadar, ne kadar güçlü algılandığı da önemli" dedi.


İsa KARACA

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Yeşil Yaşa Daha İyi Yaşa" temasıyla Pekin'de gerçekleştirilecek EXPO 2019'un bilgilendirme toplantısına katıldı.

 

Toplantıda konuşan Pekcan, Türkiye'nin köklü geçmiş kültürünü uluslararası platformlarda tanıtmak için bütün etkinliklerde yer almaya gayret ettiklerini ve bu tanıtımı çok önemsediklerini belirtti.

 

Küresel ekonomide belirleyici olmanın rolünün, tanıtım ve algı yönetiminden geçtiğini ifade eden Pekcan, "Özellikle son zamanlarda hepimizin tanık olduğu üzere, bir ülkenin ne kadar güçlü olduğu kadar, ne kadar güçlü algılandığı da önemli. Biz de çalışmalarımıza bu yönde yön veriyoruz. EXPO'larda yer almanın, ülkemizin ekonomik ve siyasi başarılarının, çalışmalarının ve çabalarının daha etkin duyurulmasına fayda sağlayacağına inanıyoruz. EXPO'lar iş birliğini artıran, ülke tecrübelerinin paylaşıldığı alanlar. Son zamanlarda dünyada, sürdürülebilir bir kalkınma ve sürdürülebilir gelecek, insanların ortak noktası olmuş durumda. Ülkemiz de, EXPO'da iz bırakmak ve dünyaya mesaj vermek arzusundadır. Daha yaşanılabilir bir dünya, üstlendiğimiz sorumluluk çerçevesinde yürüttüğümüz çalışmaları paylaşmak üzere, organizasyonda güçlü bir şekilde yerimizi almış bulunuyoruz. Türkiye ilk defa 1851 yılında Londra'da EXPO'ya katılım sağlamış. Çin'deki Pekin EXPO 2019 da bizim katılacağımız 20'inci EXPO olacak" dedi.

 

Türkiye'nin 2016 yılında da Antalya'da EXPO'ya evsahipliği yaparak bu alanda tecrübelerini pekiştirdiğini aktaran Bakan Pekcan, "EXPO 2016'ya Çin çok geniş bir katılım göstermiştir. Bu katılımla iki ülke arasında tarihi ve kültürel ilişkilerine önemli katkı sağlamıştır. Bu katılım iki ülkenin tarihi ve kültürel ilişkilerine önemli katkı sağlamıştır. Çin'in bu kapsamda Çin Bahçesi'ni Türkiye'ye hediye etmiştir. Biz de bu doğrultuda Pekin 2019'a katılıma son derece önem verdik ve çok kapsamlı bir çalışma yaptık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye belirtti.

 

'Pekin EXPO, Türkiye-Çin dostluğunun etkileyici kanıtı'

 

Bakan Pekcan, "Çin bize bahçesini hediye ederken, bizim 2019 kapsamında yaptığımız çalışmalarda organizasyon tarafından Çin'de çok büyük takdir toplamış ve bizden kalıcı hale getirilmesini talep etmişlerdir. Biz de memnuniyetle kendi pavyonumuzu Çin'e hediye etmekten onur duyacağız. Pekin 2019 EXPO'yu Türkiye-Çin dostluğunun etkileyici bir kanıtı olarak, Türkiye'nin, Türk ürünlerinin kalitesini, lezzetini bütün dünyaya tanıtacak bir fırsat olarak görüyoruz. Türk Tanıtım Grubu kanalıyla Türkiye'nin bütün yöresel ürünlerinin mücevherinden, fındığına, zeytinyağına bütün ürünlerin tanıtımı için de bir fırsat olacağını görüyoruz. Bu arada çeşitli zamanlarda ve platformlarda Türkiye'nin kültürel etkinlikleri de olacak, ürün tanıtımları olacak, lezzet tadımları olacak. Bunu değişik zamanlarda gerçekleştireceği hep beraber. Sadece ürün ve mal tanıtımı değil, Türkiye'nin de tanıtımı aynı zamanda, turizm alanına da büyük katkı sağlayacak bir atmosfer yarattığımızı görüyorum. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. EXPO 2019'a, Türkiye'nin gösterdiği çabalara, sizlerinde çabalarınızla, iştiraklerinizle destek vermenizi bekliyorum EXPO 2019'a 16 milyon katılımcı bekleniyor" ifadelerini kullandı.

 

Pekcan, "Bütün Çinli dostlarımıza ve diğer ülkelerden gelen dostlarımıza da Türkiye'nin bütün güzelliklerini tanıtma fırsatı bulacağız. Ayrıca 1 Temmuz bizim milli günümüz. EXPO 2019 kapsamında her ülkeye 1 gün veriliyor ve o ülke kendisini her alanda tanıtma ve etkinliklerini yapma fırsatı buluyor, bütün gözler o ülkeye çevriliyor. Bizim de onunla ilgili güzel hazırlıklarımız var. Folklor, semazen gösterilerimiz var, Türk sanatı ile ilgili gösterilerimiz var. İnşallah ülkemizi hep beraber orada en iyi şekilde temsil edip, Türk ürününü, Türk kalitesini, Türk medeniyetini Türk kültürünü bütün dünyaya tanıtma fırsatı bulacağız" dedi.

 

2 bin 400 metrekarelik pavyon

 

2016 yılında Antalya'da gerçekleştirilen uluslararası nitelikli "Bahçecilik/Botanik EXPO"sunun 20'ncisine "Çiçekler ve Çocuklar" temasıyla ev sahipliği yapan Türkiye şimdi de 100'ün üzerinde ülke ve uluslararası kuruluşun iştirakiyle Çin'de düzenlenecek "21'inci Bahçecilik/Botanik EXPO"suna katılım sağlayacak. EXPO 2019 Pekin'de, Türkiye'nin 2 bin 400 metrekarelik alanda EXPO'nun en büyük pavyonlarından biriyle, en iyi şekilde temsil edilmesine yönelik çalışmalar tamamlandı. EXPO kapsamında Türkiye teması ise, daha yeşil, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya için Türkiye'nin öncü rol üstlenme iradesini yansıtmayı hedefleyen "Geleceği Yeşil ile Kucakla" olarak belirlendi.

 

1.sayfa

1.sayfa

Spor

Göztepeli Optimistçilerin büyük başarısı

Spor

Trabzonspor'dan 'keşan' motifli forma

Ekonomi

TÜSİAD heyeti ABD'yi ziyaret etti

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düzce için tüm imkanlar seferber edilecek