YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Cem Barlas Arslan

Sıfır Oranlı Emlak Vergisi Avantajı Devam Ediyor

10.05.2019 09:04

 

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı, emekli, ev hanımı, işsiz, gazi ve engelli vatandaşlar için devam ediyor.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Sıfır oranlı bina vergisi avantajından;

- Geliri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından, aldıkları emekli aylığından ibaret olanlar ile bunların dul ve yetimleri,

- Hiç bir geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

- Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimleri,

- Engelliler

Yararlanabiliyor. Buna göre, brüt alanı 200 m2’yi aşmayan, tek konutlar için emlak vergisi ödenmiyor. Ancak birden fazla evi olanlar, tüm konutları için emlak vergisi ödüyorlar.

BAŞKA GELİR

Emekli, işsiz ve ev hanımlarının, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabilmeleri için, başka gelirlerinin olmaması gerek. Bunların, 40.000 TL’yi aşmayan faiz, repo, fon, kâr payı ve temettü gibi, menkul sermaye iradı gelirleri, sıfır oranlı emlak vergisine engel değil. Engelliler için ise gelir yönünden bir kısıtlama yok.

BİZZAT OTURMA ŞARTI YOK

Sıfır oranlı vergi uygulamasından yararlanmak için tek konutta bizzat oturma şartı yok. Sahip olduğu tek konutu kiraya verip başka bir konutta kirada oturanlar da şartları taşımaları halinde uygulamadan yararlanabiliyor. Ancak, belirli zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan yazlık, dağ ve bağ evi gibi yerler için sıfır oranlı vergi söz konusu değil. Burada sürekli oturma şartı aranıyor. 

GELİR GETİRMEYEN ARSA VEYA İŞYERİ

Mükellefin tek konutu dışında gelir getirmeyen arsa, arazi ve iş yerine sahip olması durumunda, tek konut için sıfır oranlı vergi uygulanıyor.

HİSSELİ EVLER

Brüt 200 m2’yi geçmeyen tek konuta hisse ile sahip olunması halinde, sıfır oranlı vergi, hisseye isabet eden kısım için uygulanıyor. Birden fazla hisseye sahip olunması halinde sıfır oranlı vergi uygulanmıyor.

EMEKLİ EŞLER

Eşlerden her ikisi de kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alıyorsa ve bu emekli aylıkları dışında başka gelirleri yoksa, ortak olarak sahip oldukları tek konutları için veya aynı nitelikteki birer evleri için sıfır oranlı bina vergisinden faydalanabilirler.

İNTİFA HAKKI SAHİPLERİ

Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanma koşullarını taşıyanlar, tek konutun sadece intifa (yararlanma) hakkına sahip olmaları durumunda da emlak vergisi ödemezler.

VERGİLER İADE ALINABİLİR

Mükellefler ile belediyeler arasında çok fazla uyuşmazlık çıkan uygulamalardan birisi sıfır oranlı emlak vergisi. Bazı belediyeler, sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasının şartlarını taşısalar dahi mükelleflerden emlak vergisi almaya devam ediyorlar. Bu durumda olanların, geçmişte ödedikleri vergileri iade alma imkânları var.

Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabilecek olanların, ilgili belediyeden alacakları bir formu doldurup, belediyeye vermeleri gerekiyor. Daha sonra da ilgili belediyeden düzeltme yoluyla 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarına ait ödedikleri emlak vergisinin iadesini talep etmeleri gerekiyor.

Haberler

Gündem

Türkiye ve Yunanistan Ege'de iş birliğini görüşecek

Otomotiv

İlk 4 ayın pazar lideri Fiat

Otomotiv

Spor otomobil efsanesi geri döndü

Spor

Şampiyon Galatasaray

Ekonomi

Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi açıklandı 

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Daha güçlü bir gelecek için azmimizi yeniliyoruz

Gündem

Milli Mücadele'nin 100. yılı

Gündem

Bakanı Selçuk: Liselere yeni eğitim modelinin ilk sınavı 2024 yılında yapılacak

Spor

Anadolu Efes finalde

Ekonomi

'Son dönemde döviz kurları üzerinden spekülasyonlar yapılıyor'

Gündem

Beşiktaş'taki terör saldırısında 47'şer kez ağırlaştırılmış müebbet kararı

Gündem

Meteorolojiden sağanak ve sis uyarısı