YAZARLAR

Tüm Yazıları Sibel Türker

Koronavirüs salgınının arttığı bugünlerde uzamış Covid tehlikesine dikkat

31.03.2021 07:51

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada, salgının artışına dikkat çekerek, 58 ilin kırmızıya dönerek kısıtlamalara yeniden dönüleceğini kaydetmişti. Tüm dünyada olduğu gibi salgın tehlikesinden bir süre daha kurtulamayacağımız anlaşılıyor.
 

Bu arada uzmanlar da salgınla ilgili çok önemli açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Çakmak Erdem Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. A. Serdar Fenercioğlu, Koronavirüs salgının artarak devam ettiği bugünlerde karşımıza çıkan tehlikelerden biri de uzamış Covid’i anlattı.
 

“Covid-19 asemptomatik seyredebileceği gibi ağır solunum semptomlarıyla, akciğer dışı bulgularla ve ölüm ile de sonuçlanabilen çok farklı klinik tablolara neden olabilmektedir” açıklamasında bulunan Fenercioğlu, pandeminin başlarında, Covid-19'un kısa süreli bir hastalık olduğuna inanıldığını söyledi ve şöyle devam etti:
 

“Şubat 2020'de Dünya Sağlık Örgütü, o sırada mevcut olan ön verileri kullanarak, hafif vakalar için başlangıçtan klinik iyileşmeye kadar geçen sürenin yaklaşık 2 hafta olduğunu; ciddi veya kritik hastalığı olan hastalar için iyileşmenin 3 ila 6 hafta sürdüğünü bildirmiştir. Ancak daha sonra, bazı hastalarda semptomların haftalarca, hatta aylarca sürdüğü ortaya çıkmıştır. ‘Uzamış (Long) Covid’ terimi Covid hastalığından iyileşmiş, ancak hala enfeksiyonun kalıcı etkilerini bildiren ya da beklenenden çok daha uzun süredir olağan semptomları olan kişilerde hastalığı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Uzamış (Long) Covid, Kronik Covid, Kronik Covid Sendromu veya Post-akut Covid-19; Covid-19 tanısı konulmuş hastalarda semptomların bir aydan daha uzun süre devam etmesi olarak tanımlanmaktadır.”
 

Uzm. Dr. A. Serdar Fenercioğlu, en sık bildirilen uzamış Covid semptomlarını şöyle sıralıyor: “Yorgunluk, nefes darlığı, öksürük, eklem ağrısı, göğüs ağrısı, düşünme ve konsantrasyon güçlüğü, depresyon, kas ağrısı, baş ağrısı, aralıklı ateş ve çarpıntı covid sonrası en yaygın görülen berlirtilerdir. Daha ciddi, uzamış Covid komplikasyonları daha az yaygın gibi görünmekle birlikte, onlar da şikayetler arasında yer almaktadır. Bunları da şöyle sınıflandırabiliriz:
 

- Kardiyovasküler: miyokardit, perikardit

- Solunum: akciğer fonksiyon anormallikleri

- Böbrek: akut böbrek hasarı

- Dermatolojik: döküntü, saç dökülmesi

- Nörolojik: koku ve tat almada bozukluk, uyku sorunları, konsantrasyon güçlüğü, hafıza sorunları

- Psikiyatrik: depresyon, anksiyete, ruh halindeki değişiklikler sayılabilir.

 

Birçok çalışma, SARS-CoV-2 ile enfekte hastalarda akciğerler, kalp, beyin, böbrekler ve vasküler sistem dahil olmak üzere birçok organ veya sistemde kalıcı hasar olduğunu belirlemiştir.”

 

İleri yaş, cinsiyetin kadın olması (genç yaş grubunda), obezite, klinik tablosu ağır seyreden vakalar ve kronik hastalıkların (diyabet, hipertansiyon, KOAH gibi), uzamış Covid için risk faktörleri arasında yer aldığını söyleyen Dr. Fenercioğlu, “Birçok uzamış Covid hastası, devam eden semptomlarının önemsenmediğini bildirmektedir. Yaşamlarını değiştiren hastalıklarını, belki de abarttıkları, hayal ettikleri ve hatta icat ettikleri söylenebilmektedir. Yataktan kalkmak, giyinmek, yemek hazırlamak ve duş almak gibi basit fiziksel aktiviteler bile bazı hastalar için yorucu olabilmektedir. Uzamış Covide ilişkin detaylı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde uzamış Covid semptomlarının nedenleri ve bu semptomları hafifletmenin yollarını bulunacaktır ”diyerek sözlerini tamamladı.

Haberler

Gündem

Rusya, Karadeniz üzerindeki hava sahasında uçuşlarda geçici kısıtlama başlattı

Ekonomi

Bakan Elvan: İlk çeyrekte yüzde 5, ikinci çeyrekte çift rakamlı bir büyüme söz konusu olacak

Otomotiv

Hyundai, yeni Elantra ile fark yaratacak

Gündem

İçişleri Bakanlığınca 'Yoğunlaştırılmış Dinamik Denetim' uygulaması yapıldı

Ekonomi

Devlet ve vatandaşın BES'teki birikimi 172 milyar lirayı aştı

Ekonomi

Türkiye'nin son 3 yıldaki bakliyat ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı

Gündem

"2021 senesini ülkemiz ve milletimiz için bir şahlanış yılına dönüştüreceğiz"

Ekonomi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 28. yılında kabri başında anıldı 

Ekonomi

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Döviz işlemleri o günkü piyasa koşulları ve fiyatlarından gerçekleştirildi

Ekonomi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Gündem

Türkiye'de 61 bin 400 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 297 kişi yaşamını yitirdi

Gündem

Ülke genelinde bugünden itibaren 'yoğunlaştırılmış dinamik denetim' uygulanacak