Otomotiv

Otomotiv Haberleri

Yeni Renault Clio 5 Bursa'da görücüye çıktı

11.03.2019 09:52
Yeni Renault Clio 5 Bursa'da görücüye çıktı

Renault Grubu'nun Bursa fabrikalarında seri üretimine başlayacağı yeni Clio'nun lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı'yla eşzamanlı olarak Bursa'da yapıldı. 'Otonom, mobil ve bağlantılı' otomobil konseptiyle tasarlanan yeni Clio, Bursa'dan dünyaya ihraç edilecek.

 

Emre ERTÜRK
Renault, yeni nesil araçları için benimsediği otonom, mobil ve bağlantılı otomobil konseptlerinden yola çıkarak tasarladığı yeni Clio 5'i Cenevre Otomobil Fuarı ile eş zamanlı olarak tanıttı.

Renault Grubu'nun yeni nesil araçları için benimsemiş olduğu "otonom, mobil ve bağlantılı" otomobil konseptlerinden yola çıkılarak tasarlanan yeni Clio için toplamda 306 milyon avro yatırım yapıldı. Bu tutarın 181 milyon avrosu yeni Clio'nun ilk kez üretileceği Oyak Renault Otomobil Fabrikalarına yapılırken 125 milyon avrosu ise yeni iş olanakları sağlanarak Türkiye'deki 70'den fazla tedarikçiye yapıldı. Yeni Clio'nun üretimiyle birlikte 350 kişilik istihdam yaratılırken, geçtiğimiz yıl bu kapsamda yeni nesil otomobillerin üretimi için Oyak Renault'da sac parça üretim kapasitesini 2 katına çıkartacak yüksek hızlı yeni pres hattı devreye alındı. Yeni nesil araçlarda kullanılacak motorların imalatı için de bu yatırımlara ek olarak ayrıca 100 milyon avro yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon tesisi yatırımı gerçekleşti.

 

Ekonomiye yeni katkı

 

Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, yeni Clio'nun seri üretimine en kısa süre içinde Bursa fabrikasında başlayacaklarını belirterek, "Oyak Renault olarak, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Renault'nun yeni otomobil projelerinin Türkiye'de üretilmesini sağlamak ve bu sayede Türkiye'nin sanayisine, ihracatına ve istihdamına daha fazla katkıda bulunma hedefiyle tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 

Yerlilik oranı yüzde 55-60

 

Clio'nun, segmentinde lider ve Avrupa'nın en çok satan ikinci otomobili olarak Oyak Renault için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Aoun, "Yeni Clio ise segmentinde en üst düzey teknolojik özelliklerle gelmiş geçmiş en iyi Clio olarak tasarlandı. Modernliği ve zarafeti ile bir önceki nesillerin DNA'sını taşıyan yeni Clio, hem konfor hem de sürüş kolaylığı sağlayan yepyeni teknolojileri içinde barından benzersiz bir otomobil olarak ortaya çıktı. Teknik özellikleri bakımından oldukça üstün bir araç olan yeni Clio'nun yerlilik oranı yaklaşık yüzde 55- 60 aralığında. Bu oranı artırmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

 

Tasarımda 'Evrim ve Devrim' ilkesi

1990'dan bugüne tüm dünyada 15 milyon adetlik satış rakamı ile dünyada en fazla satılan Renault markalı araç olan ikonik model Clio'nun yeni versiyonu, bugünün ihtiyaçlarını karşılayan ve kendi segmentinde ilk olan pek çok üst düzey teknolojiyle birlikte geliyor. "Evrim ve Devrim" çifte ilkesi esas alınarak tasarlanan yeni Clio, bir önceki neslin ana hatlarını taşıyan daha şık ve dinamik bir dış tasarıma sahip olurken, geniş alan yaratmak için daha kompakt hale getirilen şık iç tasarımında ise segmentinde ilk niteliğinde araç içi teknolojilerle öne çıkıyor.

 

Otonom sürüşe öncülük edecek

 

Özellikle şehir içinde son derece pratik elektrikli park freni gibi benzersiz birçok özelliği barındıran yeni Clio, daha fazla teknoloji barından araç içi uygulamalar, internet bağlantılı yeni multimedya sistemi, sürüş deneyimini kişiselleştirme imkanı sunan özelliklerle geliyor. Yeni Clio, inovatif sürüş destek sistemleri ile de otonom sürüşe öncülük etmeye hazırlanıyor.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

LGS Türkiye birincisi Midyat'tan çıktı

Gündem

Yeni askerlik sistemi teklifi yasalaştı

Politika

DSP Genel Başkanı Aksakal, İmamoğlu'nu tebrik etti

Gündem

Doğa Koleji LGS'de liderliği kaptırmadı