YAZARLAR

Tüm Yazıları Zeki Kentel

Tatilini online planlayanları bekleyen tehlike

12.09.2019 11:45

 

Seyahat odaklı kimlik avı saldırıları ve veri hırsızlığı yapan dolandırıcılar, tatilini online planlayanları bekliyor. Uzmanlar, İnternet kullanıcıları biletleri satın alıp otel rezervasyonunu yaparken bu saldırılardan kaçınmayı başarsa bile, siber güvenlik risklerinin bitmediğini belirtiyor ve seyahatteyken, güvenilir olmayan açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanarak çevrim içi alışveriş gibi işlemler yapmaktan kaçınılması gerektiğine dikkat çekiyor.

20 yılı aşkın süredir kötü amaçlı yazılım ve siber suça karşı savaşta uzmanlığıyla tanınan Kaspersky’den,  yapılan yazılı açıklamaya göre, dolandırıcıların tuzağına düşmemek için özellikle tanıtımları yapılan kampanyaların gerçek olup olmadığının kontrol edilmesinin gerektiğine vurgu yapıldı.

Kullanıcıları bu risklerin farkında olmaları konusunda uyaran Kaspersky araştırmacıları, tatil planlamasından başlayarak tatilin tüm aşamalarında şu önlemlerin alınmasını önerdi:

"Dijital dolandırıcılar benzer URL’ler kullanarak sahte rezervasyon siteleri oluşturabiliyor. Booking.com, Airbnb ve bilet sitelerinin sahteleriyle daha önce karşılaştık. Ankete katılma karşılığında ücretsiz uçak bileti teklifleri de dolandırıcılık teşebbüsü olabiliyor. Bu yüzden URL’deki küçük farklılıklara dikkat edin ve eğer URL’de hata varsa siteye hiçbir bilgi girmeyin. Şüphelendiğinizde URL’nin sol tarafındaki kilit simgesine tıklayarak sitenin sertifikasını kontrol edin.

Otel ve bilet rezervasyonlarınızı yalnızca güvenilir şirketlerin web sitelerinden yapın. Site adreslerini adres çubuğuna kendiniz yazın.

Bir seyahat veya havayolu şirketinin e-posta veya sosyal medya yoluyla hediye verdiğini görürseniz o şirketin resmi web sitesini ziyaret ederek kampanyanın gerçek olup olmadığını kontrol edin. Seyahatteyken, güvenilir olmayan açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanarak çevrim içi alışveriş gibi işlemler yapmaktan kaçının. Açık Wi-Fi ağları siber saldırganların bilgilerinize gizlice göz atabileceği yerlerdir.Sizi spam e-postalardan ve kimlik avı saldırılarından koruyabilecek güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın."

Haberler

Gündem

Hatalı sürücüleri ikaz için çocuklara bir milyon kırmızı düdük verilecek

Gündem

Güçlenen Atak helikopterinden ilk uçuş

Ekonomi

Z kuşağı kripto paraya güveniyor

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ziyaretinde öncelikli konumuz terörle mücadele

Gündem

İranlılar Türkçeyi Türk dizilerinden öğreniyor

Gündem

Depremin 'yarım bıraktığı' bedenler hayata tutundu

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Orman varlığımızı 17 yılda 22,6 milyon hektara çıkardık

Otomotiv

'Hibrit otomobil satışları ivme kazandı'

Ekonomi

Turyağ'dan 6 milyon liralık yeni yatırım

Gündem

11 milyon fidan toprakla buluşacak

Ekonomi

Hurda gemilerden ekonomiye 180 milyon dolar katkı sağlandı

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhuriyetimizin lafla istismarını yapmadık