YAZARLAR

Tüm Yazıları Zeki Kentel

Tatilini online planlayanları bekleyen tehlike

12.09.2019 11:45

 

Seyahat odaklı kimlik avı saldırıları ve veri hırsızlığı yapan dolandırıcılar, tatilini online planlayanları bekliyor. Uzmanlar, İnternet kullanıcıları biletleri satın alıp otel rezervasyonunu yaparken bu saldırılardan kaçınmayı başarsa bile, siber güvenlik risklerinin bitmediğini belirtiyor ve seyahatteyken, güvenilir olmayan açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanarak çevrim içi alışveriş gibi işlemler yapmaktan kaçınılması gerektiğine dikkat çekiyor.

20 yılı aşkın süredir kötü amaçlı yazılım ve siber suça karşı savaşta uzmanlığıyla tanınan Kaspersky’den,  yapılan yazılı açıklamaya göre, dolandırıcıların tuzağına düşmemek için özellikle tanıtımları yapılan kampanyaların gerçek olup olmadığının kontrol edilmesinin gerektiğine vurgu yapıldı.

Kullanıcıları bu risklerin farkında olmaları konusunda uyaran Kaspersky araştırmacıları, tatil planlamasından başlayarak tatilin tüm aşamalarında şu önlemlerin alınmasını önerdi:

"Dijital dolandırıcılar benzer URL’ler kullanarak sahte rezervasyon siteleri oluşturabiliyor. Booking.com, Airbnb ve bilet sitelerinin sahteleriyle daha önce karşılaştık. Ankete katılma karşılığında ücretsiz uçak bileti teklifleri de dolandırıcılık teşebbüsü olabiliyor. Bu yüzden URL’deki küçük farklılıklara dikkat edin ve eğer URL’de hata varsa siteye hiçbir bilgi girmeyin. Şüphelendiğinizde URL’nin sol tarafındaki kilit simgesine tıklayarak sitenin sertifikasını kontrol edin.

Otel ve bilet rezervasyonlarınızı yalnızca güvenilir şirketlerin web sitelerinden yapın. Site adreslerini adres çubuğuna kendiniz yazın.

Bir seyahat veya havayolu şirketinin e-posta veya sosyal medya yoluyla hediye verdiğini görürseniz o şirketin resmi web sitesini ziyaret ederek kampanyanın gerçek olup olmadığını kontrol edin. Seyahatteyken, güvenilir olmayan açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanarak çevrim içi alışveriş gibi işlemler yapmaktan kaçının. Açık Wi-Fi ağları siber saldırganların bilgilerinize gizlice göz atabileceği yerlerdir.Sizi spam e-postalardan ve kimlik avı saldırılarından koruyabilecek güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın."

Haberler

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Münbiç konusunda uygulama aşamasındayız

Otomotiv

Maceracı ruhlu Peugeot Boxer 4x4

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'nin kuzeyinde terör devletinin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz

Gündem

Barış Pınarı Harekatı'nda 42 köy teröristlerden kurtarıldı

Gündem

İçişleri Bakanı Soylu Nusaybin'de

Ekonomi

Belgeli meslek sahibi sayısı 750 bini aştı

Gündem

Akar: Kesinlikle ABD ve koalisyon askerinin vurulması söz konusu değil

Gündem

Sivil toplum ve iş dünyasından Barış Pınarı Harekatı'na destek

Maliye & Muhasebe

Akaryakıt dağıtım sektöründen 87,7 milyar lira vergi

Gündem

MSB: Barış Pınarı Harekatı'nda toplamda 277 terörist etkisiz hale getirildi

Gündem

'Barış Pınarı Harekatı'nda şimdiye kadar 109 terörist etkisiz hale getirildi'

Gündem

Komandolar Fırat'ın doğusunda ilerliyor