YAZARLAR

Tüm Yazıları Zeki Kentel

Tatilini online planlayanları bekleyen tehlike

12.09.2019 11:45

 

Seyahat odaklı kimlik avı saldırıları ve veri hırsızlığı yapan dolandırıcılar, tatilini online planlayanları bekliyor. Uzmanlar, İnternet kullanıcıları biletleri satın alıp otel rezervasyonunu yaparken bu saldırılardan kaçınmayı başarsa bile, siber güvenlik risklerinin bitmediğini belirtiyor ve seyahatteyken, güvenilir olmayan açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanarak çevrim içi alışveriş gibi işlemler yapmaktan kaçınılması gerektiğine dikkat çekiyor.

20 yılı aşkın süredir kötü amaçlı yazılım ve siber suça karşı savaşta uzmanlığıyla tanınan Kaspersky’den,  yapılan yazılı açıklamaya göre, dolandırıcıların tuzağına düşmemek için özellikle tanıtımları yapılan kampanyaların gerçek olup olmadığının kontrol edilmesinin gerektiğine vurgu yapıldı.

Kullanıcıları bu risklerin farkında olmaları konusunda uyaran Kaspersky araştırmacıları, tatil planlamasından başlayarak tatilin tüm aşamalarında şu önlemlerin alınmasını önerdi:

"Dijital dolandırıcılar benzer URL’ler kullanarak sahte rezervasyon siteleri oluşturabiliyor. Booking.com, Airbnb ve bilet sitelerinin sahteleriyle daha önce karşılaştık. Ankete katılma karşılığında ücretsiz uçak bileti teklifleri de dolandırıcılık teşebbüsü olabiliyor. Bu yüzden URL’deki küçük farklılıklara dikkat edin ve eğer URL’de hata varsa siteye hiçbir bilgi girmeyin. Şüphelendiğinizde URL’nin sol tarafındaki kilit simgesine tıklayarak sitenin sertifikasını kontrol edin.

Otel ve bilet rezervasyonlarınızı yalnızca güvenilir şirketlerin web sitelerinden yapın. Site adreslerini adres çubuğuna kendiniz yazın.

Bir seyahat veya havayolu şirketinin e-posta veya sosyal medya yoluyla hediye verdiğini görürseniz o şirketin resmi web sitesini ziyaret ederek kampanyanın gerçek olup olmadığını kontrol edin. Seyahatteyken, güvenilir olmayan açık Wi-Fi erişim noktalarına bağlanarak çevrim içi alışveriş gibi işlemler yapmaktan kaçının. Açık Wi-Fi ağları siber saldırganların bilgilerinize gizlice göz atabileceği yerlerdir.Sizi spam e-postalardan ve kimlik avı saldırılarından koruyabilecek güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın."

Haberler

Gündem

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresi 2022'ye kadar uzatıldı

Ekonomi

Diyarbakır annesi Arslan: Oğlum gelinceye kadar burada bekliyorum, ölürsem de burada ölürüm

Gündem

Çin'de görülen koronavirüs salgını ABD'ye ulaştı

Gündem

YSK Başkanı Güven: Seçim güvenliği açısından dünyanın en iyilerinden birisiyiz

Ekonomi

Emeklilerin yeni banka promosyon miktarı şubatta belirlenecek

Ekonomi

Birikmiş ihtiyat akçesinin tamamının kara katılarak dağıtılması kabul edildi

Otomotiv

Groupe PSA Türkiye'den sektöre pozitif enerji

Gündem

''Girişimlerimizin esas meyvesini Berlin Zirvesi'nin toplanabilmiş olmasıyla alacağız''

Ekonomi

İhracat desteklerinde 2019 'altın yıl' oldu

Gündem

Sahil Güvenlik ekipleri Ege Denizi'nde 7/24 denetimde

Ekonomi

Tarım ve gıda sektörüne 'kayıt dışı' takibi

Gündem

Rahşan Ecevit Devlet Mezarlığı'na defnedilecek