Yerel Yönetim

Yerel Yönetim Haberleri

Mardin Valisi Yaman, trafik güvenliği için karne dağıttı

02.06.2019 07:24

Mardin Valisi Mustafa Yaman, Ramazan Bayramı tatili münasebetiyle yollarda olacak araç sürücülerini kendisi bizzat trafik kurallarına uymaları konusunda  hem sürücülere ve hemde çocuklarına bilgilendirme karnesi dağıttı. 

 

Mütia AVUKA - Mardin

Mardin Valisi Mustafa Yaman, trafik güvenliği ile yollarda seyir halinde olan sürücülere karne dağıttı. Vali Yaman, “Sizlerde takdir edersiniz ki her yıl ülkemizde trafik kazaları sonucunda birçok vatandaşın yaralandığını veya hayatını kaybettiğini, çok sayıda vatandaşın ise hayatına engelli olarak devam etmek zorunda kaldığını hatırlatarak, bir haftadan daha fazla olan bu mubarek Ramazan Bayramı tatili münasebetiyle yollarda olacak araç sürücülerini kendisi bizzet trafik kurallarına uymaları konusunda  hem sürücülere ve hemde çocuklarına bilgilendirme karnesi dağıttı. 

    

Ramazan Bayramı öncesi ve sonrasında karayollarında taşıt trafiğinin yoğunlaşacağını kaydeden Vali Yaman, “Uzun mesafelere bağlı olarak seyahat süreleri de artıyor. Bu durumda dikkatsizlik, tedbirsizlik ve uykusuzluk ağır kayıplarla sonuçlanan kazaları beraberinde getiriyor. Vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmeleri, sürücülerin trafik kuralllarına uymaları ve ihlallerin en aza indirilmesini sağlamak amacıyla İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu öncülüğünde başlatılan kampanya ilimizde de hem Emniyet Müdürlüğümüz hem de Jandarma Komutanlığımız tarafından uygulanmaya başladı ve bu arada çocuklar için trafik karneside dağıtımı yaptık. Trafik akışının daha düzenli ve güvenli sağlanması amacıyla sürücülerin trafik kurallarına ve uyarılara titizlikle riayet etmelerini diliyor, huzur ve mutluluk dolu bayramlar diliyorum” dedi.

Tedbir ve Denetimler En Üst Düzeyde Olacak     

 

İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı tatili süresince, özellikle bayram öncesi ve sonrasını kapsayacak şekilde trafik tedbirleri aldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı tarafından uygulanacak tedbirler ile ülke genelinde bayram öncesi ve sonrasını trafik akışının daha düzenli ve güvenli sağlanması amaçlanıyor.

 

Alınan trafik tedbirleri ile bu tedbirlerin etkisini yerinde görmek, sürücülerde trafik güvenliği konusunda ülke genelinde daha güçlü ve yoğun bir farkındalık oluşturmak amacıyla, özellikle trafiğin yoğun olacağı değerlendirilen  Haziran ayında, başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere Valiler, Kaymakamlar, sıralı-sorumlu tüm yetkili makamlar tarafından karayolu güzergahları üzerinde trafik duyarlılığı algısı oluşturmak amacıyla trafik denetim ve uygulamaları yerinde denetlenecek.

 

Çocuklar Not Verecek

 

Ayrıca, İçişleri Bakanlığınca 2019 yılı “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmiş, ülke genelinde farkındalık oluşturmak amacıyla yıl boyu devam edecek kampanyaların yapılması planlanmıştı. Ramazan Bayramı tatili süresince yapılacak denetim ve uygulama faaliyetlerinde, “Bu Yolda Hep Birlikteyiz”, “Kırmızı Düdük” ve “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyalarına destek verilmesine devam edilecek.

 

Trafikte seyir halinde bulunan sürücülerin trafik kurallarına uymaları, trafik işaret ve işaretçilerine riayet etmeleri konusunda farkındalık yaratılması; çocuklarımıza ise trafik bilinci ve kültürünün yerleştirilmesi, bu konudaki eğitim ve öğretimlerine katkıda bulunmak amacıyla uygulamaya konulan “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” projesinin devamı olan “Dikkat Sizden Notlar Bizden” projesi uygulamaya geçirildi. Söz konusu proje kapsamında basımı yapılan ve ilköğretim öğrencilerine dağıtılacak olan Sürücü Seyahat Karnesi ve “Dikkat Sizden Notlar Bizden” sloganlı karneleri dağıtımı yapıldı.

1.sayfa

1.sayfa