Yerel Yönetim

Yerel Yönetim Haberleri

Mardin Cumhuriyet Meydanı projesi törenle imzalandı

Mütia AVUKA - MARDİN 01.11.2019 23:03
Mardin Cumhuriyet Meydanı projesi törenle imzalandı

Tarihi Mardin’in yayalaştırılması projesi kapsamında, kentsel meydan düzenlenmesi bileşeni, Cumhuriyet Meydanı Projesi törenle imzalandı.


Tarihi ve hoşgörüsü ile dünya gündeminde olan kadim şehir Mardin’in göz bebeği olan Cumhuriyet alanı projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edildikten sonra törenle Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) genel sekreterliği toplantı salonunda tarihi bir imza ile hayata geçti. 24 ay sürecek olan bu proje Mardin’in çehresini değiştirecek.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman ile Dicle kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yüksek Mimar Mühendis Yılmaz Altındağ bu tarihi imza atarak “Mardin ve Mardinlilere hayırlı olsun” dileğinde bulundu. Vali Yaman, “Her şey Mardin için” diyerek imzalarını attı.

Proje konusu

Mardin tarihi kentsel sit alanın yönetebilir bir yürüyüş rotası haline getirilmesi. Bu projenin uygulama yeri ise birinci cadde, yapım süresi 24 ay olarak belirlendi. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman ile DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ proje ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Tarihi Mardin’de yaklaşık 20 bin kent sakini, tarihi Mardin’de faaliyet gösteren Oteller ve diğer işletmeler, kurumlar, tarihi Mardin’i ziyaret eden turist sayısı 2018 yılı itibariyle 517 bin 818, konaklayan turist olmak üzere 3,5 milyon turist başta olmak üzere Mardin ilinde yaşayanlar, proje konusuyla ilişkiler diğer kurum ve kuruluşlar Kültür ve Turizm Bakanlığı,Mardin il Kültür ve Turizm Müdürlüğü,Mardin Valiliği,Mardin Artuklu Üniversitesi,Mardin Valiliği yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı(YİKOB) Artuklu Belediyesi,Mardin trizm ve otelciler derneği,Mardin Esnaf ve Sanatkarlar odalar birliği,Mardin Ticaret ve Sanüayi odası,Mardin kent konseyi,Mardin Mimarlar odası,mardin şehir içi ulaştırma Kooperatifi, Türkiye Şoförler ve otomobilciler federasyonnu Mardin il temsilciliği, belirlendi

Proje bileşenleri ve faaliyetleri

Tarihi Mardin’in yayalaştırılması entegre bir proje olup 4 alt ana bileşenden oluşmaktadır

1- Otopark

2- Kent içi düzenlenme ve otomasyon sistemi kurulması.

3- Toplu taşıma araçları ile kısmi yayalaştırma

4- Kenstsel meydan düzenlenmesi (Cumhuriyet meydanı Projesi)

Yapılan basın toplantısında 24 ay içiresinde bitirilebileceğini beyan eden vali ve diğer yetkililer “Mardin’in çehresi değişiyor” dediler.

Proje bütçesi

Otopark altyapısının kurulması: Diyarbakırkapı otopark projesi 1.000 araç, Diyarbakırkapı 28 Milyon TL ile özel sektör ortaklığı ile ihale edildi. 60 milyon TL’yi bulunması bekleniyor. Savurkapı otopark projesi 300 araç, Cumhuriyet meydanı özel amaçlı otopark projesi 70 araç, kent için düzenleme otomasyon sistemi kurulması 4 milyon TL. Toplu taşıma araçları ile kısmi yayalaştırma 4 milyon TL, Kent meydanı düzenlenmesi (Cumhuriyet Meydanı Projesi 5,35 Milyon TL ( Tanıtım ve görüntülük faaliyetleri.

Projenin maliyetini yüzde 75 katkı payı ile DİKA 4.016.250 TL, Proje yürütücüsü ve ortaklarının katkı payı ise yüzde 25 ile 1.338.750 TL olması öngörülüyor.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Fetih coşkusunun kutlama programı belli oldu

Kültür & Sanat

Su El Roman ve ilk single'ı JOKERIA 29 Mayıs'ta sizlerle

Gündem

Meteorolojiden sağanak uyarısı