Yerel Yönetim

Yerel Yönetim Haberleri

Köy çocukları 150 yıllık ağaçları boyadı

Harun Reşit Kaymaz, Bilecik (AA) 21.07.2020 20:58
Köy çocukları 150 yıllık ağaçları boyadı

Bilecik'in Başköy köyünde çocuklar, doğa ve ağaç sevgisine dikkati çekmek için 150 yıllık çınar ağaçlarını boyadı.

 

Bilecik'in merkeze bağlı Başköy köyünde çocuklar, doğa ve ağaç sevgisine dikkati çekmek için farklı bir etkinliğe imza attı. 

Köy meydanına bisikletleriyle gelen 30 çocuk, dedelerinin gölgesinde büyüdüğü 150 yıllık çınar ağaçlarını kireç ile boyadı, el figürlerini ağaçların gövdelerine basarak geleceğe işaret bıraktı.

Köyde faaliyet gösteren Baştacı Kadınlar Derneği Başkan Yardımcısı Selcan Kopukaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçüklüğünde bu ağaçları salıncak olarak kullandığını söyledi.

Bugün bu kadar eğlenceli alan bulmanın mümkün olmadığını dile getiren Kopukaya, ''Virüs sürecinde çocuklar açık alanlara gidemedikleri için çok sıkıldılar. Biz de onlara böyle bir etkinlik yapalım, değişiklik olsun dedik.'' ifadelerini kullandı.

Kültürel miras olarak kalsın

Kopukaya, yaklaşık bir hafta hazırlık süreci yaşadıklarını belirterek ''Çocuklar heyecanla sürekli soruyorlardı. Güzel bir etkinlik oldu. Sabah erken saatlerde bisikletleriyle meydana geldiler. Bu ağaçların 150 yıllık olduğu söyleniyor. Annemiz babamız aradığı zaman bizi bu çınar ağaçlarının altında bulurdu. Şimdi çocuklarımız bu kültürel mirası alsınlar istedik.'' diye konuştu.

Arkadaşlarıyla birlikte çınar ağaçlarını zevkle boyadıklarını anlatan 10 yaşındaki Esin Esen de büyüdüğü zaman unutamayacağı bir etkinlik olduğunu aktardı.

İlköğretim öğrencisi 10 yaşındaki Yusuf Karasu ise köy ortamının çok güzel olduğunu ifade ederek ''Arkadaşlarımla oyun oynuyoruz. Bugün çınarları boyadık. Duvarlara ve ağaç gövdesine el bastık. Çok eğleniyoruz. Bunlar bana ve herkese hatıra kalacak.'' dedi.

Otomotiv

Tofaş, pandemiye rağmen yeni projelere ve yatırıma devam etti

Ekonomi

OYAK Genel Müdürü Erdem: 2020 planlarımızda sapma yok, yatırımlarımızı sürdüreceğiz

Ekonomi

HSBC'nin batık kredi hacmi 13 milyar doları bulabilir

Gündem

Menderes'teki orman yangını ile ilgili 1 kişi gözaltına alındı

Gündem

Mavi Vatan'ın yılmaz bekçileri, düşmana korku dosta güven veriyor