Yerel Yönetim

Yerel Yönetim Haberleri

İstanbul'da yeni toplu ulaşım tarifesi uygulanmaya başlandı

Elif Küçük,Emrah Gökmen, Mücahit Türetken, İstanbul (AA) 10.02.2020 20:08
İstanbul'da yeni toplu ulaşım tarifesi uygulanmaya başlandı

Bugün uygulamaya konulan yeni toplu ulaşım tarifesine göre, 2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira, 205 lira olan tam mavi kart 275 lira, 40 lira olan öğrenci mavi kartı 50 liradan satılıyor.

 

Toplu ulaşım bedellerine maliyetlerdeki artış nedeniyle yapılan zam bugün itibarıyla uygulanmaya başlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) 6 Şubat'taki toplantısında, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin (İSTESOB) teklifiyle kentte toplu taşıma ücretlerinde artışa gidilmesi yönünde karar alındığını duyurmuştu.

Bugün uygulamaya konulan yüzde 35 zamlı yeni toplu ulaşım tarifesine göre, 2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira, 205 lira olan tam mavi kart 275 lira, 40 lira olan öğrenci mavi kartı 50 liradan satılıyor.

Otobüs ve İBB'ye bağlı raylı sistemlerde tam bilet aktarma ücretlerinde, birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira oldu.

Öğrenci aktarma ücretlerinde ise birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş şeklinde. Şehir Hatları vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak tespit edildi.

Deniz yollarında birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira olarak düzenlendi.

"İmamoğlu'ndan beklemiyorduk"

Cevizlibağ Metrobüs Durağı'nda AA muhabirine açıklama yapan vatandaşlardan Nafiz Can, her gün Esenyurt'taki evinden iş yerinin bulunduğu Aksaray'a toplu taşımayla ulaştığını söyledi.

Çoğu vatandaşın zam geldiğinden haberdar olmadığını belirten Can, "Toplu taşımada fark ettiler. Vatandaş bayağı tepkili. Asgari ücretle kıyasladığımız zaman yapılan zam çok farklı. Daha önce belirli, çok küçük oranlarda, 30-40 kuruş civarında yapılıyordu zamlar. Bir anda 1 lira gibi bir zam yapıldı."

Can, daha önce de maliyetlerin sürekli arttığına ve ona paralel şekilde zamlar yapıldığına işaret ederek,"İmamoğlu'ndan beklemiyorduk. Daha önce başkanlığa gelmesi için düşürdü, indirimler yaptı. Sonra bir anda böyle yükseltmesine millet bayağı bir şaşırdı. Bu kadar olmaması lazımdı. Tabii ki de zamlar yapılmalı, her gün maliyetler artıyor ama bu kadar değil. Bugün toplu taşımada bir bilete 1 lira zam geldiyse o zaman benzine de 1 lira zam gelmiş olması lazım." ifadelerini kullandı.

"Hiç iyi olmadı"

51 yaşındaki emekli öğretmen Lütfiye Erciyas ise sabah 5 liralık Akbil bastığını ve bu durumdan memnun olmadığını dile getirdi.

Üniversiteye giden 2 çocuğu olduğunu aktaran Erciyas, "İkisi de toplu ulaşım kullanıyor. Hiç iyi olmadı. Ben direkt İmamoğlu için şikayetçi değilim. Genel olarak zamlardan şikayetçiyim." dedi.

Erciyas, gelirlerinin çok büyük bir kısmını ulaşıma ayırmak zorunda kaldıklarını belirterek, "İstanbul'da çok zor. Onlar, iki çocuğun toplu ulaşımla hangi şartlarda gidip geldiklerini bilmiyorlar." değerlendirmesini yaptı.

Avcılar'dan Cevizlibağ'daki iş yerine metrobüsle gelen Nur Boz da yapılan zammın çok fazla olduğunu ve bütçelerine zarar vereceğini düşündüğünü söyledi.

Boz, vatandaş olarak zamlarla ilgili bir şey yapamadıklarını dile getirerek, "Cebe nasıl yansıyacak, her zamanki gibi acıtacak. Fazlasıyla acıtacak." ifadelerini kullandı.

"Asgari ücretin çok büyük bir kısmı ulaşıma gidiyor"

Yüksek lisans öğrencisi 26 yaşındaki Reyhan Tunç da bir yıldır asgari ücretle çalıştığını, son gelen zamların da bütçelerini olumsuz yönde etkilediğini anlattı.

Tunç, "2,60'a işe gidip gelirken şimdi daha yükseğe gidip gelmek zorundayım. Doktoraya devam edeceğim. Dolayısıyla metrobüsü çok sık kullanmak zorunda kalacağım. Buna bir çare bulunması gerektiğini düşünüyorum. Beylikdüzü'nde oturuyorum. Okulum Beşiktaş'taydı. Şu anki şartlarla çok daha zor olurdu eminim. Asgari ücretin çok büyük bir kısmı ulaşıma gitmiş oluyor." şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Marmaray açıklaması

Bu arada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Marmaray'da ulaşım hizmetlerine yapılan yüzde 35 oranındaki zammın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yönettiği Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) kararıyla belediye tarafından uygulandığını bildirdi.

Bakanlık, Marmaray hizmetlerine yönelik söz konusu zamma ilişkin haberler üzerine yazılı açıklama yaptı.

İstanbul'da, şehir içi toplu ulaşım ücret tarifelerinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın başkanlığında toplanan UKOME kararları doğrultusunda yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığındaki UKOME tarafından bugün itibariyle geçerli olmak üzere İstanbul'da tüm şehir içi toplu ulaşım hizmetlerine yüzde 35 oranında zam kararı alınmıştır. Söz konusu karar çerçevesinde ortak kart kullanılan İETT otobüsleri, metro hatları, tramvaylar ve Marmaray'da yüzde 35 oranındaki zam, belediye tarafından uygulanmıştır. Görüldüğü üzere, Marmaray'da ulaşım hizmetlerine yapılan yüzde 35 oranındaki zam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın yönettiği UKOME kararıyla belediye tarafından uygulanmaktadır."

İstanbul'da ulaşım zammı 11'e karşı 10 oyla alındı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) toplu ulaşım ücretleriyle ilgili uygulamaya sokulan zam kararının 11’e karşı 10 oyla alındığı ortaya çıktı.

UKOME’nin 6 Şubat Perşembe günü Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) gerçekleştirdiği toplantıda Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün yeni ücret tarifesi değişikliği teklifi değerlendirildi.

Toplantıda zam kararının oy çokluğuyla alındığı öğrenildi.

UKOME üyeleri İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, Ulaştırma Daire Başkanı Utku Cihan, Fen İşleri Daire Başkanı Kasım Arısoy, İETT Genel Müdür Temsilcisi Hamdi Alper Kolukısas, İstanbul Şehir Hatları A.Ş. Temsilcisi Sinem Dedetaş, Metro İstanbul A.Ş. Genel Müdür Temsilcisi Ali Fırat, Ulaşım Koordinasyon Müdürü Erdal Yalçınkaya, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barış Yıldırım, Ulaşım Planlama Müdürü Utku Cihan ve 1. Hukuk Müşaviri avukat Eren Sönmez verilen teklife "evet" oyu kullanıp imza attı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi Eyüp Aksu karara katılmadığını belirtip şerh koydu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Temsilcisi Ahmet Başeğmez, Milli Savunma Bakanlığı 1. Ordu Komutanlığı Temsilcisi Adnan Şen, İl Jandarma Komutanlığı Temsilcisi i. Hayati Selvi, Sahil Güvenlik Komutanlığı Temsilcisi Tamer Alpul, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Fikret Ergüven, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı İstanbul Liman Başkanlığı Temsilcisi Suat Kaptanoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü Temsilcisi Kenan Fidan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Levent M. Meriçli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Halil Şahin ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Temsilcisi Mevlüt Mert ise karara imza atmadı.

Karar İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut'un son imzasıyla 11’e karşı 10 oyla kabul edildi.

Marmaray İstanbulkart aktarma sistemine dahil edildi

Öte yandan İBB'den yapılan açıklamada UKOME'nin bugün uygulamaya konulan kararıyla, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının işlettiği Marmaray İstanbulkart aktarma sistemine dahil edildi. Böylece bir toplu ulaşım aracının ardından Marmaray'a binen tam biletli vatandaşlar 7,75 lira yerine 3,50 lira, öğrenciler 3,50 lira yerine 1,70 lira ödeyecek.

Böylece aktarma yapan İstanbullular, daha az ücret ödeyerek Marmaray hattından faydalanabilecek.

1.sayfa

1.sayfa

Otomotiv

Japon Toyota'dan Avrupa'da hibrit araç rekoru

Gündem

BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne göre Meis Adası'nın statüsü

Gündem

Malatya'da 5,2 büyüklüğünde deprem

Gündem

BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı