Yerel Yönetim

Yerel Yönetim Haberleri

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Köken: Herkesin belediye başkanı olacağım

İsa KARACA 10.01.2019 21:49
AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Köken: Herkesin belediye başkanı olacağım

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, “Siyasi münazaralara girmiyorum. Genel politikayı Ankara’dakiler yapıyor zaten. Ben şehir ve şehircilikle alakalı şeyler söylemek, tartışmak istiyorum” dedi.

 

AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken Dünya Gazeteciler Günü kapsamında gazetecilerle kahvaltıda biraraya geldi. AK Parti Eyüp İlçe Başkanı Adem Koçyiğit ile İlçe Yürütme Kurulu Üyesi Yücel Eren’in de katıldığı toplantıda ilçe sorunları ve seçim çalışmaları konuşuldu.

Gazeteciler gününü kutlayarak konuşmasına başlayan Köken birbirimize ihtiyacımız olduğunu unumamız gerekiyor birlikte olursak hem basın büyür hem de siyasetçi büyür dedi.

Eyüpsultan’ın 400 bin nüfusu olmasına rağmen toprak olarak devasa hizmet bekleyen bir yüzölçümüne sahip olduğunu belirten Deniz Köken, “Şehirleri dizayn etmemiz için adını doğru koymamız, tespitleri doğru yapmamız gerekiyor. O şehir sanayi şehri mi olacak turizm şehri mi olacak kültür şehri mi olacak karar vereceğiz ve onların sıralamasını alacağız. Birey ve toplumu şehirde ne ilgilendiriyorsa onu hayata geçirmeliyiz. Ulaşılabilirlik ve kolay şehir kavramını insanların hayatlarına nasıl geçirebiliriz ve çevreyle nasıl irtibatlandırabiliriz, yaşamı çevreyi kirletmeden sürdürebilmeyi başarmalıyız. Bu şehrin ekonomik ve sosyal yapılanmasını nasıl olmalıdır? Bunu tartışıp doğru çözümler bulmalıyız. Bunların hepsi biraraya geldiğinde estetik şehir, kolay şehir gibi kavramları hayatımıza almış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Köken, “Teknoloji ilerlerdi artık çok farklı ihtiyaçlar var. Kimisi otobüs durağına Wi-Fi istiyor kimisi mahallesine basket potası ya da çocuk oyun parkı istiyor. Eyüpsultan’ın 3’te 1’i 20 yaşın altında. Bundan sonraki süreçte kategoriye bölüyoruz. Kadın şehri, çocuk şehri, engelli şehri, yaşlı şehri Eyüpsultan diyoruz. Gazeteci şehri Eyüpsultan da diyeceğiz. Gazetecileri Eyüpsultan’da ağırlamak istiyoruz bunun için de mutlaka Eyüpsultan’da gazeteci lokali kuracağız. Kadınlar lokali kuracağız ve kadınlarımızın ev ortamı dışında da şehirle ve kendisiyle ilgili bir şeylere katkı koyması konusunda çalışmalar yapacağız. Şehre kadının elinin değmesini sağlayacağız. Bu kadar çocuklarında olduğu aşağıdan yeni neslin geldiği yapıda da bizim yeni nesle de uyacak şekilde şehri dizayn ediyor olmamız lazım. Hepsini bir araya getirince de mutlu şehri ortaya koymuş olacağız” dedi.

Eyüpsultan’ın kültür şehri olması gerektiğini belirten Köken, “Eyüpsultan müzesinin hala olmadığını görüyoruz. Nasıl olsa İstanbul’da müze var Eyüpsultan’da gerek yok algısı tamamen yanlış. Bundan sonraki süreçte burada enstitü mü kurarız, Türk Musiki Vakfını konservatuara mı çeviririz bunların hepsi gündemimizde olacak. Biz bu şehirde dokunulmadık yer bırakmamak için çalışacağız. Fatih Sultan Mehmet ‘Hakiki sanat muhteşem şehirler ortaya getirmek, halkın gönlünü saadetle doldurmak’ diyor. Yollar, hanlar, hamamlar, saraylar yapmış olabilirsiniz ama gönülde yapmanız gerekiyor. Bizim hem fiziki yapılanmada hem de ruhi yapılanmada birtakım çalışmaları birlikte götürüyor olmamız lazım. İnsana hizmet ediyorsak mutlaka duygularıda işe katmak gerekiyor. Sadece beton dökmekle bu iş olmaz” diye belirtti.

Herkesin belediye başkanı olacağını dile getiren Köken, “30 yılı aşkın Eyüpsultandayım. Herkesle her konuda temasım, her kesimden dostum var. Diğer partili arkadaşlara da sorabilirsiniz. Yerel yönetimleri siyasetin dışında tutmak lazım. Benden ideolojik söylem duyamayacaksınız. Siyasi münazaralara girmiyorum. Genel politikayı Ankara’dakiler yapıyorlar zaten. Ben şehir ve şehricilikle alakalı şeyler söylemek, tartışmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Eyüpsultan halkıyla beraber dışardan gelen insanlarında çok önemli olduğunu belirten Köken “Eyüp’e gelen insanlar daha fazla nasıl kalırlar bunun üzerinde durmamız lazım. Eyüp’e geldi, namazını kılıyor arabaya koşuyor. İstiyorum ki yarım gün vakit geçirsinler. Onları oyalayabilecek formüller bulacağız ki daha fazla kalsınlar ekonomiye katkı versinler. Kapalı mekanları, kitap kafeleri, kütüphanemizi doğru hayata geçirmeliyiz. Dünyadaki ve Türkiye’deki önemli sanatçıların eserlerinin sergilendiği fuariyelerin olması ekonomiye katkısını düşünmek lazım” dedi.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

LGS Türkiye birincisi Midyat'tan çıktı

Gündem

Doğa Koleji LGS'de liderliği kaptırmadı

Gündem

Yeni askerlik sistemi teklifi yasalaştı

Gündem

LGS ile öğrenci alacak okulların kontenjan ve yüzdelik dilimleri açıklandı