YAZARLAR

Tüm Yazıları Turgay Türker

Gençlerin Sesi Olmak…

15.01.2021 01:34

 

John Calvin Maxwel, liderlik üzerine birçok kitap yazmış Amerikalı bir yazar. MESS’in Türkçe edisyonla yayınlanan Hardvard Businesss Review kitabının girişinde, “Hiçbir başarı tesadüf değildir. Sadece gerekenleri yapanlar başaracaktır”ı okuduğumda altını çizmiş ve şu notu yazmışım. Yaşamın her alanında bu olmalı…
 


 

Diyebilirsiniz, bununla neyi kast ediyorsun… Bu satırların sahibi, başkanlığını yürüttüğüm Ekonomi Muhabirleri Derneği yönetimi olarak, hafta başı Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun misafiriydik. Bakan öyle bir ufuk turu çizdi ki, başarısının, asla tesadüf olmayacağını gösterdi.
 

 

Zira, Bakan Kasapoğlu, Yetenek Taraması Projesi kapsamında 1 milyon 300 bin çocuğun taramasını yaptıklarını belirterek, 149 binin üzerinde öğrenci spora yatkın bulunduğu ve eğitimlere davet edildiğini söyleyerek, “Atletizm başta olmak üzere yüzme ve cimnastik alanında yetenekli çocuklar keşfettik” diyor.

 

Bununla da yetinmiyor. Hem ortaöğretim de hem de üniversite de eğitim gören başarılı sporculara yüzde yüz burslu eğitim fırsatı sağladıklarını aktarıyor.

 

Bakan Kasapoğlu, “Performans sporcusu müsabakaya hazırlanırken ders çalışamıyor, okula gidemiyor. Spor ve okul arasında ikilem ortaya çıkıyor. Geçen yıl önemli aşama kaydettik, 52 vakıf üniversitesi ile anlaşma yaptık. Çocuklar birinden birini seçmek durumunda kalmayacak. Hem başarılı bir sporcu hem de başarılı avukat, mühendis, hukukçu olabilecek. Önlerini açtık. Bu üniversiteler bu yıl ilk kez burslu olmadığı halde 80 sporcumuza yüzde yüz burs verdi. Bu sayı daha da artacak” diyor.

 

SPOR EKONOMİSİ

Ekonomiye de katkı sağlamanın peşinde.. Sporcu ihracatını önemsiyor ve ekliyor “Özellikle futbol camiasının üretime geçmeden bu piyasayı büyütmesi mümkün değil. Bir sporcuyu yetiştirip yurt dışına transfer ettiğimizde inanılmaz gelir elde ediyorsak bunu yaygınlaştırmamız lazım. Oyun kalitesi, spor ekonomisinin büyüklüğü de buna bağlı. Altyapı yatırımı, üretim çok önemli, yurtdışından transfer ettiğinizde ekonomik handikaplar ortaya çıkıyor. Sporcularımız rekor transferlerle gidiyor: 'Melih, Yusuf, Cenk, Cengiz' her biri bir emeğin, üretimin sonucu. Bu noktada da neticeyi de alıyoruz demek ki karşılıksız bir şey yok, çalışan, gayret eden kazanıyor. Marka değerini yükseltmek için üretmemiz lazım” diyerek, ev hanımlarını da unutmuyor. “Burdur’da kurduğumuz atölye ile ev hanımları futbol topu üreterek, ev ekonomilerine katkı sağlıyor.”
 

 

Bize hediye ettiği futbol topunu oğlum çok beğendi. Bakan Kasapoğlu, Burdur’dan Türkiye’ye yayılacak ev hanımlarına ek iş sağlayacak yeni bir iş kolunu açtı desek yeridir.

 

Aşı da olsak, sosyal mesafe ve tedbirler dahilinde pandemi ile yaşamayı öğreneceğiz. Bu çok net.. Bakanlık bununla ilgili olarak tedbirlerini alarak, sporcuların antrenman yapmalarına olanak sağlayarak, geri kalmamalarını sağlamış. Hareketsizliğin önüne geçmek için de bu yılı “spor yılı” ilan ediyor.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, “Pandemi döneminde, “evde kal, hareketsiz kalma” kampanyasını başlatarak dijital bağımlılığın önüne geçmek ve büyüklerimiz için de hareketsiz kalmamalarını istedik” diyerek, adeta her eve her aileye dokunduklarını aktarıyor.

 

45 MİLYAR TL KAYIT ALTINA ALINDI

Ekonomiyi bilmek spor ekonomisini yönetebilmek büyük bir beceri… Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, yasadışı bahiste 45 milyar TL’yi kayıt altına bir başka deyişle sisteme dahil etmenin başarısını gösteriyor.

 

"Bu konuda ciddi başarımız var. İkramiye oranları ciddi biçimde arttı, yasadışı bahsin cazibesi bitti. Önemli bir aşamayı kat ettik. Etki alanını olabildiğince küçültmüş durumdayız. İnanıyorum ki sistem oturdukça yasa dışı bahsin etki alanı, cazibesi daha da küçülecek.”

 

Yasadışı bahsin engellenmesi için 2.5 yıl önce önemli bir çalışma yapıldığının altını çiziyor. Ve ekliyor, “Yasadışı bahsin gittiği mecraların ne kadar tehlikeli olduğu, terörün finansmanı, uyuşturucunun finansmanı vesaire o anlamda önemli bir aşamayı kat ettik. Yasa dışı bahsin etki alanını olabildiğince küçültmüş durumdayız. Sistem oturdukça yasa dışı bahsin etki alanı, cazibesi daha da küçülecek. Sıfırlamak için Hazine ve Maliye, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı hepsi çalışıyor.”

 

YÖNETİM ORGANİZASYONUNA SAHİP

Gençlik ve Spor Bakanlığa bağlı Kredi Yurtlar Kurumu, yatak kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyük otel zinciri diyebiliriz. Misyonu gereği 700 bine yakın yatak kapasitesi ile büyük bir tecrübe ve yönetim organizasyonuna sahip,

 

Pandemi nedeniyle yurt dışından gelen 100 bin vatandaşımızı 14 gün süreyle yurtlarda misafir ettiklerini hatırlatıyor. Covid-19 nedeniyle mücadelede üstlendikleri misyon ve vatandaşları misafir ederek, aslında sağlık çalışanları kadar gizli kahramanların da Kredi Yurtlar Kurumu çalışanları olduğunu anlıyoruz. “Pandemi döneminde yurtdışından gelen 100 bin vatandaşımızı yurtlarda 14 gün misafir ettik. Tesislerimiz sadece gençlere değil gerektiğinde bütün vatandaşlara hitap ediyor. “

 

GENÇLERİ KAZANMAK

Gençlik merkezlerimizi sayısının 354'e ulaştığını bu sohbette paylaşan Bakan Kasapoğlu, “Merkezlerimiz, 7/24 hizmet veriyor, sanat, spor, eğitim faaliyetleri sosyal fayda oluşturuyor. Gençler kitap kafeden ücretsiz yararlanıyor. "Fikir Sizden Destek Bizden" projesi ile 800'e yakın projeye 90 milyon lira destek verdik. Bunların içinde çevre, hayvan hakları, teknoloji, girişimcilik, sanat birçok proje var” diyerek, 2023 seçimlerinde oy kullanacak 7 milyon gencin adeta, sesi, nefesi ve yüzü konumunda.

Haberler

Ekonomi

Küresel piyasalarda gelecek hafta ECB'nin faiz kararı takip edilecek

Gündem

Haftalık Kovid-19 vaka sayıları üç büyükşehirde arttı

Gündem

Bitlis şehitlerine veda

Gündem

Diyarbakır annelerinden Rahime Taşçı: 7 yıldır evladımdan haber almadım. Çok çile çekiyorum

Gündem

Bir tas çorbayla başlayan iyilik hareketi, evsizleri topluma kazandırıyor

Gündem

MEB, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için takvim ve kontenjanı açıkladı

Gündem

Bitlis'teki helikopter kazasında 11 askerin şehit düşmesi Türkiye'yi yasa boğdu

Gündem

Şehit Korgeneral Erbaş, FETÖ ile mücadeleye ve İHA'ların geliştirilmesine büyük destek verdi

Gündem

Bingöl'den kalkan askeri helikopter kaza kırıma uğradı: 10 şehit

Gündem

Otel, restoran ve kafe sektöründeki gıda israfıyla mücadelede yeni iş birliği yolda

Ekonomi

Tasarruf finansman şirketlerinin denetimini içeren kanun teklifinin 12 maddesi kabul edildi

Gündem

İçişleri Bakanlığı 'kontrollü normalleşme' dönemine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı