YAZARLAR

Tüm Yazıları Turgay Türker

AK Parti 2023 Hedefi ve Kongre Notları…

25.03.2021 10:40


Ankara dün hareketli ve kalabalık bir gün geçirdi. Anadolu’nun ücra yerlerinden gelen parti sevdalıları ile parti delegeleri, AK Parti’nin 2023 Vizyonuna gidecek yolda heyecana ortak oldu. Habere ilişkin detayları gazetenin diğer sayfalarında okuyabilirsiniz. Daha çok salon atmosferi ve yeni kabine beklentilerini gözlemleyerek sizlerle paylaşmayı yeğliyorum.

 

Önce bir küçük hatırlatma: AK Parti, 14 Ağustos 2001'de kurulduktan 15 ay sonra girdiği ilk genel seçimde iktidara geldi. 19 yıldır iktidarını sürdüren AK Parti, Türk siyasi tarihine damgasını vurdu. AK Parti, üçü olağanüstü, altısı olağan olmak üzere toplam 9 kongre yaptı. 2019 yılının Aralık ayında başlayan 7. Olağan Kongre sürecine Kovid-19 salgını nedeniyle iki kez ara verildi. Vaka sayılarının azalmasıyla maske, mesafe ve temizlik koşulları dikkate alınarak kısıtlı sayıda kişinin katılımıyla il ve ilçe kongreleri tamamlandı. Kongre sürecinde, 973 ilçenin 715'i, 81 ilin ise 52 il başkanı yenilenirken, teşkilatlarda yüzde 70'lik bir değişim yaşandı.

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı, siyasetin ısınan kazanına önemli isimleri MKYK listesine taşıyarak, siyasette boşluk yaratmayacağının sinyalini verdi.

 

Hafta başından bu yana siyasi kulisleri yoklarken, eski Başbakan Binali Yıldırım’ı mutlaka partide görmek isteyen hatırı sayılır bir AK Partili seçmen var. Erdoğan’da bunu dikkate alarak, ilk dakikadan son dakikasına kadar Yıldırım’ı yanından ayırmadı.

 

Salgın nedeniyle kongreye, yurt dışından konuk çağrılmazken, kısıtlı sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, engelli ile gazi ve şehit yakınları davet edildi. Kongreye eski bakanlar, eski ve yeni milletvekilleri, parti kurucuları, önceki dönem parti kurulu üyeleri, eski Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Yürütme Kurulu üyeleri de davet edildi.

 

Kongrenin yapılacağı salon çevresinde yoğun polis önlemi vardı. Salonun çevresi bariyerlerle araç trafiğine kapatılırken, kongreye katılacaklar için güvenlik noktaları oluşturuldu. Oluşturulan noktalardan x-ray cihazı ve üst aramasının ardından salona alınan partililer kendileri için ayrılan bölümlere oturdu.

 

Kongreye 11 siyasi parti davet edildi, davetliler arasında HDP ve CHP yer almadı.

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, saat 10.37’de kongre salonunun önüne geldi. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan salonun hemen dışındaki parti otobüsünün üzerinden kalabalığı selamladılar. Erdoğan, birçok şehir ile ilgili sorular sorarak, konuların takipçisi olduğunu mesajını verdi. Erdoğan salonda ise, il isimleriyle tek tek seslenerek, gelen partilileri selamladı.

 

Erdoğan, “Artık önümüzde 2023 var. 2023’e hazır mıyız? Bugün yapacağımız tüzük tadilatıyla 75 kişilik bir MKYK ile yola devam edeceğiz. Ayrıca ‘yedek’ diye bir ifade var 35 kişi, ama onlar yedek olarak kalmayacak, 75 kişi ile beraber çalışacaklar, asıl üyeler gibi” dedi.

 

Erdoğan, kongre için siyah takım elbise tercih ederken Emine Erdoğan ise seçimini bej rengi kıyafetten yana kullandı.

 

Erdoğan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye kongrede teşekkür etti.

 

Erdoğan, 46 sayfalık konuşmasının İstanbul Sözleşmesine ilişkin bölümünü okumadı. 11.30’da başladığı konuşmasını, 13.14’te bitirdi.

 

Salonun atmosferinden Recep Tayyip Erdoğan’ın mutlu olduğunu gözlemlemek mümkün. Şimdi ise, gözler revizyona uğrayacak Bakanlar Kurulu listesinde…

 

Eski Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, kongreye katılmazken babası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünürü Sadık Albayrak, protokolün ikinci sırasında oturarak, kongreyi izledi.

 

Bunun için AK Parti Kulisleri, Cuma’yı işaret ediyor. Geniş kapsamlı bir revizyon beklenmediği gibi, bazı bakanlıkların ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Külliye’de hazırlıklar başladı.

Haberler

Gündem

Rusya, Karadeniz üzerindeki hava sahasında uçuşlarda geçici kısıtlama başlattı

Ekonomi

Bakan Elvan: İlk çeyrekte yüzde 5, ikinci çeyrekte çift rakamlı bir büyüme söz konusu olacak

Otomotiv

Hyundai, yeni Elantra ile fark yaratacak

Gündem

İçişleri Bakanlığınca 'Yoğunlaştırılmış Dinamik Denetim' uygulaması yapıldı

Ekonomi

Devlet ve vatandaşın BES'teki birikimi 172 milyar lirayı aştı

Ekonomi

Türkiye'nin son 3 yıldaki bakliyat ihracatı 1 milyar dolara yaklaştı

Gündem

"2021 senesini ülkemiz ve milletimiz için bir şahlanış yılına dönüştüreceğiz"

Ekonomi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 28. yılında kabri başında anıldı 

Ekonomi

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Döviz işlemleri o günkü piyasa koşulları ve fiyatlarından gerçekleştirildi

Ekonomi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren teklif TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

Gündem

Türkiye'de 61 bin 400 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 297 kişi yaşamını yitirdi

Gündem

Ülke genelinde bugünden itibaren 'yoğunlaştırılmış dinamik denetim' uygulanacak