Sigorta

Sigorta Haberleri

Marsh, Türkiye'de Kefalet Sigortası'na talebi büyütecek

14.01.2019 23:16

Marsh Türkiye CEO'su Hakan Kayganacı, "Kefalet Sigortası hizmetiyle şirketlere gerçek bir değer katmayı hedefliyoruz. Sigorta brokerliği ve risk danışmanlığı uzmanlığıyla Kefalet Sigortası'na olan talebi büyütmeyi amaçlıyoruz" dedi.


Mehmet Emin AVCI

Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh, şirketlere her alanda önemli kolaylıklar sunan Kefalet Sigortası ürünü ile bu alandaki talebi Türkiye'de artırmayı amaçlıyor. Kefalet Sigortası kapsamında açıklamalarda bulunan Marsh Türkiye CEO'su Hakan Kayganacı, Türkiye'deki alışılagelmiş yapıda bankaların verdiği teminat mektuplarının sigorta şirketi tarafından bir poliçe kapsamında sunulması anlamına gelen "Kefalet Sigortası"nın getirdiği avantajlara değindi. Diğer sigortalarda iki taraf varken, Kefalet Sigortası'nda taraf sayısının üçe çıktığını aktaran Kayganacı, "yüklenici (borçlu)", "lehdar (işveren)" ve Kefalet Sigortası'nı yaparak garanti mektubunu veren sigortacı "garantör"ün de söz konusu tarafları oluşturduğunu aktardı. Kayganacı, "Bu sigorta; yüklenicinin sözleşmeden veya kanundan doğan yükümlülüğünü yerine getirmemesi durumunda lehdara ilgili bedelin ödenmesini sağlayan bir garanti. Kefalet Sigortası böylece yüklenicinin sorumluluklarını garanti altına alıyor" diye konuştu.


Kefalet Sigortası'na özel birim barındıran tek broker


Kayganacı, Marsh'ın Kefalet Sigortası özelinde Finansal ve Profesyonel Risk Çözümleri (FinPro) Birimi'nin, yerel ve global sigorta/reasürans şirketlerinden kapasite sağlanması, kefalet senetlerinin (teminat mektubu) düzenlenmesi, sözleşmelerin gözden geçirilmesi gibi konu ile ilgili tüm hizmetleri müşterilerine sunduğunu vurguladı. Marsh olarak lider küresel teminat sağlayıcıları ile geliştirdikleri uzun süreli ilişkiler sayesinde, son derece rekabetçi koşullar yaratarak, müşterileri için teminat mektubu çözümleri bulabildiklerini ve geliştirebildiklerini vurgulayan Kayganacı, "Marsh, global yapısında sadece bu konuya özel bir birim bulunduran tek broker olarak da rakiplerinden ayrılıyor" dedi.


Banka limitlerini yatırıma yönlendirme fırsatı


"Kefalet Sigortası hizmetiyle şirketlere gerçek bir değer katmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullanan Kayganacı, şu açıklamaları yaptı: "Banka kredi limitlerini teminat mektupları ile bağlamak yerine, Kefalet Sigortası kullanarak banka limitlerini yatırıma yönlendirme fırsatı sunuyoruz. Özellikle inşaat ve altyapı yatırımları ekibimizin tecrübesi sayesinde global ölçekte iş yapan Türk müteahhitlerini çok iyi tanıyoruz. Bu alandaki tecrübelerimizi diğer sektörlerdeki müşterilerimize de aktararak, sigorta brokerliği ve risk danışmanlığı uzmanlığıyla Kefalet Sigortası'na olan talebi büyütmeyi hedefliyoruz. Karşılıklı ticaretin ve taahhütlerin olduğu her işte potansiyel Kefalet Sigortası fırsatını değerlendirilmeleri gerektiğini müşterilerimize öğütlüyor ve Kefalet Sigortası ürününü yalnızca inşaat işleri için düşünmenin en büyük hata olduğunun altını çiziyoruz. Banka mektubu kullanan tüm firmalar potansiyel olarak bu sigortayı da kullanabilirler. Önemli olan doğru işte doğru teminat yapısını kurgulamak."

Gündem

Basın İlan Kurumunun 2019 yılı basın çalışanları istatistikleri açıklandı