YAZARLAR

Tüm Yazıları Selen Şenman (Diyetisyen)

İdeal beslenmenin yolları

07.11.2019 09:09


1- Sebze tüketiminizi arttırın

Bilindiği üzere sebzeler vücudumuz için gerekli olan vitamin, mineral ve antioksidanları içerirken aynı zamanda oldukça düşük kalorililerdir. Bu yüzden sebzeler günlük beslenmemizin büyük bir kısmını oluşturmalı, her öğün mümkün olduğunca tüketilmelidir.

2- Kas kütlesi için protein

Protein vücudumuzun yapıtaşıdır ve vücudumuzda uzun süreli olarak depolanamaz. Bu nedenle günlük olarak yeterli proteini dışarıdan almamız gerekir. Protein yeterli alınmadığı takdirde kas kaybı yaşanmaktadır. Kas kütlemiz sağlıklı yaş almamız için oldukça kritik öneme sahip olduğundan protein tüketimimize özen göstermeliyiz.

3- İyi yağları tercih edin

Vücudumuzun bir diğer yapıtaşı ise yağdır. Vücuttaki hücrelerin çeperleri yağlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda vücudumuzun ikinci enerji kaynağı olduğundan oldukça önemlidir.

Zeytinyağı, avokado, çiğ kuruyemişler, tereyağı, Hindistan cevizi yağı “iyi yağ” kaynaklarıdır.

4- Antioksidan deposu meyveler

Sebze ve meyveler dışarıdan gelen ve beden çalışması sırasında oluşan zararlı etkenlere karşı bedenimizi koruyan antioksidanları sağlarlar. Ancak sebzeler pişirildiğinde antioksidanların bozulmasında neden olur. Bu durum genellikle meyveler için geçerli olmadığından meyvelerden gelen antioksidanlardan vücudumuz daha fazla yararlanır.

5- Her gün 2 porsiyon süt ürünü

Süt ürünleri kaliteli protein kaynakları olmalarının yanı sıra kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko gibi mikrobesin deposudur. Bu gruptaki besinler kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumun en iyi kaynaklarıdır. Özellikle genç yaşta alınan yeterli kalsiyum, kadınların ileriki yaşlarda karşılaşabilecekleri osteoporoz riskini azaltmaktadır. Her gün 2 su bardağı kadar süt, yoğurt ya da peynir tüketilmesi önerilmektedir.

6- Karbonhidrat tüketimine dikkat edin

Vücudumuzun birinci enerji kaynağı karbonhidratlardır. Bu enerjiyi günlük olarak yediğimiz sebze, meyve, süt gibi besinlerden karşılayabiliyoruz. Bu nedenle alınacak miktar günlük harcanılan enerjiye uygun olmalıdır. Eğer hareketliyseniz karbonhidrat bakımından yoğun besinlerden tüketebilirsiniz fakat masa başı bir iş yapıyor ve pek spor yapmıyorsanız karbonhidratı sınırlamanızda fayda var.

 

Vitamin, mineral, antioksidan, protein ve yağ içeriği yüksek ve kalori değeri düşük bir beslenme uzun yaşamın garantisi diyebiliriz. Sağlıklı bir yaşam için besin tercihlerinize dikkat edin, hareketi ihmal etmeyin.

Bizlere nutritiondiariess Instagram hesabımızdan ulaşabilir, soru ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Haberler

Ekonomi

Emlak vergisi ödemelerinde son 10 gün

Gündem

Sıcaklıklar azalacak, yağışlı hava geliyor

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunların edepsizlikleri karşısında artık susmak diye bir şey yok

Ekonomi

Vergi rekortmenleri listesine 'finans sektörü' damga vurdu

Ekonomi

Yaşar'dan Abu Dabi'ye 30 milyon dolarlık yatırım

Ekonomi

Kilis, zeytin ve zeytinyağıyla bilinmek, anılmak istiyor

Otomotiv

Yeni Micra artık daha erkeksi

Gündem

Erdoğan: Halkının sahip çıktığı bir ülkeyi hiçbir gücün ve etkinin yıkabilmesi mümkün değildir

Spor

A Milli Futbol Takımı tarihinin en iyi grup performansıyla EURO 2020'de

Ekonomi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Finansman ihtiyacı olan firmaları yerelden destekleyeceğiz

Ekonomi

Bilgisayar satışlarında trend ucuz ürünler

Ekonomi

Perakende 'şekil' değiştiriyor