YAZARLAR

Tüm Yazıları Selçuk Maruflu

Devlet Adamı Sn. Mesut Yılmaz

01.11.2020 07:36

(İstanbul eski Milletvekili)


Anavatan Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Sn. Mesut Yılmaz’ı, 30 Ekim 2020 günü kaybettik. Yıl 1983, DPT’den Müsteşarım Sn. Turgut Özal, Anavatan Partimizi kurmuş, İstanbul’daki çalışmalarını, Şişli’de, 336.Sadıklar Apartmanında yürütüyor, kendisine, ‘Özel Sektör ve Ekonomi’’ konulu bir Rapor vermek üzere, yanına gittim. [Ben, o sırada, Pepsico Genel Müdürüyüm]. Yanında sempatik, genç [O, zamanlar bıyıklı], birisi vardı. “Selçuk, gel bak seni, Mesut’la tanıştırayım, o da senin gibi Mülkiyeli” dedi.. Bu Mesut Beyle ilk tanışmamızdı. Aramızda, Samimi, Sevgi dolu, sıcak bir ilişki hasıl oldu.. ANAP, 3 Kasım 1983’te yapılan Seçimlerde, başarılı olarak, İktidara geldi. Mesut Bey, Devlet, Turizm ve Kültür, Dışişleri Bakanlığı görevlerini, vukufla, Başarı ile deruhte etti. Ben, o tarihlerde, henüz, Özal’ın ısrarlarına rağmen, Milletvekilliği için Başvurmamış, Siyasete aktif olarak girmemiştim. Özal’a görüşmek için Ankara’ya gittiğimde, Mesut Bey’i de ziyaret ediyor, görüşüyorduk.. Özal, Cumhurbaşkanı seçilmiş, ANAP’ın başına, yeni bir Genel Başkan aranıyordu. 18 Türk Büyüğü lafları o, Dönemde çıkmıştı… ANAP İçinde, Aksaçlılar denilen bir grup, Özal’dan sonra, Mesut Yılmaz’ın, Genel Başkan ve Başbakan olmasını istiyor, bu amaçla TBMM’de, genellikle, Bülent Akarcalı’nın Makamında toplantılar yapıyorduk… Bir ara Çankaya’ya çıkarak, Turgut Bey’le görüştüm.. “Efendim, siz ANAP’ı kurdunuz, başımıza geçtiniz, bizlerde sizi destekledik.. Simdi siz, Cumhurbaşkanı oldunuz, Peki, biz şimdi kimi destekleyeceğiz” dedim.. Her zaman ki gibi, gözlüklerinin üzerinden, bir bana baktı, birde elindeki kağıda, herhalde, beni Mesut Bey’e daha yakın buldu ki, “sen Mesut’u destekle” dedi. Meğerse, Bilhassa, Semra hanımın arzusu ile, Mesut Bey’in Seçilmesini arzu ediyor. Ancak, Mesut fazla farkla seçilirse, beni dinlemez diye düşünerek, Delegeleri ayarlıyormuş. Nitekim Mesut Bey, 36 oyla seçildi. Böylece Mesut Yılmaz genel Başkan ve Başbakan oldu… 20 Ekim 1991 Seçimlerinden önce, Özal beni çağırdı, “Hadi bakalım, senin zamanın geldi, Planlamadan sonra Türkiye’ye siyaset yolu ile Milletvekili, Bakan olarak hizmet edeceksin, Ben Mesutla görüştüm, Milletvekilliği müracaatını yap” dedi.

Mesut Bey’in liderliğinde, ANAP İstanbul Milletvekili seçildim. Mesut Yılmaz, Türkiye’nin en üstün eğitim Kurumu olan, Mülkiyeyi başarı ile bitirmiş, Almanya ve İngiltere’de ihtisas yapmış, yüksek nitelikleri haiz bir Liderdi. Her Mülkiyeli gibi, Devlette görev almamış, Amcası, Bakan İzzet Akçal’ın yolundan giderek, kendini Siyasete hazırlamış, Özal’la birlikte, Anavatanın kurucuları arasında yer almış, Milletvekili, Bakan, Başbakan olarak, üstün yetenekle, liyakatle, Devlet Adamı özellikleri ile, Vatanına, Milletine hizmet etmişti. Bu süreçte, kendisi ile çok yakın çalıştım, Devlet Adamlığı niteliklerini, bizzat gözlemledim. Kendisinin tensibi ile, TBMM Plan/Bütçe Komisyonunda, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde görev yaptım. Bir defasında, arkadaşlar Kongrede, MKYK Üyeliği için çalışıyorlar, hediyeler dağıtıyorlardı. Bende bu işe gireyim dedim. Mesut Bey çağırdı. “Selçuk, Bak, senin TBMM’de yaptığın iş çok önemli, herkes yapamaz, MKYK’yi boş ver, Bilimsel ve Teknik Siyasetle uğraş” dedi.. Ancak, Siyasette öyle olmuyor, Seçimlerde, MKYK’daki arkadaşlar, ön sıraları alıyorlar, Nitekim, Seçilemeyecek yerlere konduğumuzdan, son seçimde, TBMM dışında kaldım. Zaten, ANAP’ta, nedenleri tartışılabilir, Baraj altında kalarak, kapandı, gitti..

Mesut Bey’in, Özal’la ilişkilerini, bir ara limoni oluşlarını, yakinen biliyorum, belki, daha sonra yazarım….. Mesut Bey’in, en Başarılı olduğu Bakanlık, Dışişleri Bakanlığı idi. Kültürü, Eğitimi, Dış Politikaya hakimiyeti, Lisanları Taviz vermez tutumu ile, Türk Hariciyesinin unutamadığı, Hariciye Bakanları arasındaki, haklı yeri almıştır.. Türkiye’nin, menfaatlerini, itibarini en üst düzeyde gözetmiş, korumuştur… Hep şunu düşünürüm… Acaba, en azından kendisi gibi, Atatürkçü, Atatürk ilke ve inkılaplarına inanan, Çağdaş, Batılı bir Bilim insanı olan, Sn. Tansu Çiller ile anlaşabilseydi, Merkez Sağın önemli liderleri olarak, ANAP ve DYP’yi bir araya getirebilselerdi, [O, Yıllarda ittifaklar yoktu], Şimdi Türkiye’nin kaderine el koyarak, İktidarda olanlar, Yönetime gelebilirler miydi.. Buna Cevabım, Gelemezlerdi.. Cumhurbaşkanlığını rüyalarında göremezlerdi.. Bütün bu ilişkileri, Son Dönemde Rahmetli Ecevit’le, birlikte kurdukları Hükümetlerde yaşananları, Yüce Divan Sürecini, yakından biliyorum.. Sn. Sezer’den önce, Cumhurbaşkanlığı için, Mesut Bey Düşünülüyordu, Ama nedense olamadı, oysa, Mesut Yılmaz, tam bu görev için biçilmişti… Mesut Bey, Duygularını belli etmeyen, Karşısındakileri kırmamaya özen gösteren, bir karaktere sahipti. Yüce Divanda, her celsede, yanında olan birisi olarak, nasıl üzüldüğünü biliyorum. Bunun üzerine, sevgili Evladı Yavuz’un elim kaybı, Onu çok üzdü, hep içine attı, belki de, Amansız Hastalığı bu nedenle meydana geldi.. Mesut Yılmaz’dan sonra, ANAP dirilemedi ve tarihteki yerini aldı.. Bu konuda söylenecek pek çok husus vardır. Şurası muhakkak ki, bugün Anavatan gibi, Laik, Demokratik Cumhuriyete, Atatürk ilke ve İnkılaplarına, inanarak sahip çıkan, İnanç, Teşebbüs, serbest düşünce hürriyetlerine öncelik veren, Çağ Atlayan Türkiye’yi yaratan, Türkiye’yi 21 Yüzyılın lider ülkesi yapabilecek, Sosyal Adalete, Piyasa Ekonomisine, İnanan, Fertlerini, iş güç sahibi yapan, Refaha ulaştıran, Çağdaş, Bir Merkez Sağ Partiye gereksinim, her zamandan daha fazladır.. Özal’ın ortaya koyduğu bu idealler, Mesut Bey’in ve Hepimizin yüreklerinde yanan, bir meşale gibi hala, güncelliğini koruyor.. Sn. Mesut Yılmaz, Türkiye’nin yetiştirdiği, en önemli Devlet Adamlarından birisidir.. Vatanımıza, Ülkemize, Milletimize büyük hizmetlerde bulunmuştur, Sarsılmaz biçimde izinde yürüdüğü Yüce Atatürk’e ve Özal’a kavuşmuştur.. Mesut Beyle beraber çalışmak, benim için Onur vesilesidir..

Onun Aziz Hatırası ve Ruhu önünde, saygı ile eğiliyorum.. Allahtan Rahmetler niyaz ediyorum. Türk Milletine, Anavatanlılara, başta Değerli Eşi Berna Hanım olmak üzere, ailesine sabırlar ve baş sağlığı diliyorum.

Haberler

Gündem

"Aralık ayında en az 10 milyon Kovid-19 aşısı temin etmiş olacağız"

Maliye & Muhasebe

Vergi yapılandırmada son başvuru tarihi 31 Aralık

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısıtlamalar devam edecek

Gündem

EGM'den 'oltalama' yönetimiyle siber dolandırıcılık uyarısı

Gündem

Son bir ayda düzenlenen 34 operasyonda 80 terörist etkisiz hale getirildi

Otomotiv

Tofaş'tan yerli tedarik zincirinin gelişimine önemli bir katkı daha

Gündem

Bakan Koca, kısıtlama dışındaki zamanların da evde geçirilmesini istedi

Gündem

Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Gündem

Aşı, Kovid-19 vaka sayılarını tersine çevirecek

Ekonomi

İYS'de geri sayım başladı, son gün 30 Kasım 2020

Gündem

Hafta sonu belirli saatlerde sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilecek

Gündem

Kovid-19 açısından en büyük risk kalabalık alanlar ve ev içi ortamlar