Politika

Politika Haberleri

DSP lideri Aksakal’dan Suriye’ye tepki

14.02.2020 12:29
DSP lideri Aksakal’dan Suriye’ye tepki

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Aksakal, Suriye Parlamentosunun Sözde Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etmesine tepki göstererek, “Suriye Parlamentosu, sözde Ermeni Soykırımı tasarısını konuşacağına, önce aynaya baksın ve yıllardır kendi insanlarına yaşamı zindan ederek başka topraklarda sığınmacı olarak yaşamak zorunda bıraktıkları milyonlarca insanı, katlettikleri binlerce muhalifinin hesabını değerlendirsin” dedi.

 

13 Şubat 2020 Perşembe günü Suriye Parlamentosu ‘Ermeni Soykırımı’nı tanıyan ve kınayan tasarıyı kabul ettiğini duyurdu. Duyurunun ardından DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Aksakal şunları vurguladı:

“Dünya’da uluslararası emperyalizme karşı yürütülen ilk Kurtuluş Savaşı sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin, malûm güçler tarafından aynı stratejiyle ele geçirilmeye, parçalanıp yok edilmeye çalışıldığı bir plan sürdürülse de, Türk milletinin tarihten gelen tecrübesi, iradesi, insanlık sevgisi, dostluk ve barış içinde insanca yaşam anlayışı ile kurguladığı devlet geleneğine bağlılığı dünya var oldukça yaşamaya ve güçlenmeye devam edecektir.

Kırk yılı aşkındır bölgemizde kurgulanan ve kullanılan başta PKK terör örgütü olmak üzere PYD, YPG gibi terör yapılanmalarının baş hâmisi devletler ile birlikte, bunların besleyici ve kollayıcısı konumunda olan “babadan oğula ESAD rejiminin” tahakkümü altındaki Suriye Parlamentosu, sözde Ermeni Soykırımı tasarısını konuşacağına,  önce aynaya baksın ve yıllardır kendi insanlarına yaşamı zindan ederek başka topraklarda sığınmacı olarak yaşamak zorunda bıraktıkları milyonlarca insanı, katlettikleri binlerce muhalifinin hesabını değerlendirsin.

Bu emperyalist güçlerin ve yardakçılarının, arkasına sığınıp Türkiye üzerinde uluslararası bir baskı aracı yapmaya çalıştıkları sözde Ermeni Soykırımı gibi çarpıtılmış iddaların, asil Türk Milletini ne birbirinden ayırmaya, ne de dünya üzerindeki belirleyici etkisini kırmaya hiçbir parlamento kararının gücünün yetmeyeceğini artık anlamaları gerekmektedir.”

1.sayfa

1.sayfa

Otomotiv

Japon Toyota'dan Avrupa'da hibrit araç rekoru

Gündem

BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne göre Meis Adası'nın statüsü

Gündem

Malatya'da 5,2 büyüklüğünde deprem

Gündem

BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı