Otomotiv

Otomotiv Haberleri

Yenilenen Egea ailesi, Cross’la gücüne güç kattı

11.01.2021 14:21
Yenilenen Egea ailesi, Cross’la gücüne güç kattı

Egea Cross modelinin eklenmesiyle genişleyen Fiat Egea ailesi, en iyi teknolojiler ve yeni Firefly motor seçenekleriyle tamamen yenilendi. Egea Sedan’ın fiyatı 130 bin 900 TL’den başlarken, ailenin yeni üyesi Egea Cross ise 154 bin 900 TL’lik başlangıç fiyatına sahip.

 

Mehmet Emin AVCI

Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırım yaparak, 2015 yılında seri üretime geçirdiği ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine Tipo ismiyle ihraç ettiği Egea model ailesi yenilendi. Yenilenmeyle birlikte sedan, hatchback ve station wagon gövde seçeneklerine crossover sınıfında “Egea Cross” eklendi.

2015 yılından bu yana ezber bozarak; Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili unvanını açık ara korumaya devam eden, Avrupa pazarlarında Tipo ismiyle satışa sunulan Egea Model Ailesi’nin yenilenen versiyonları ülkemizde satışa sunuldu. Fiat Chrysler Automobiles'a (FCA) bağlı 400 fabrikanın yer aldığı WCM -Dünya Klasında Üretim Programı- değerlendirmesinde, “Altın Seviye” Tofaş Fabrikası’nda üretilen ve yenilenen aile ile markanın crossoverı “Egea Cross” daha showroomlardaki yerlerini almadan, tüketicilerin beğenisini topladı.

 

‘Egea, Fiat markasına güç katmaya devam ediyor’

Online basın toplantısında konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılını da lider olarak kapatmaktan ve Egea’nın 5 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olmasından mutluluk duyduklarını söyledi. Lider Egea’nın, lansmanından bu yana Fiat markasının otomobil pazarındaki varlığına güç katmaya devam ettiğini vurgulayan Aytaç, “İlk kez 2015 Ekim ayında yollarla buluşan Egea, Türk tüketicisinin istekleri doğrultusunda geliştirildi ve çok sevildi. Sunduğu fiyat / fayda dengesiyle çok iddialı bir otomobil olan Egea 5 senedir zirveyi kimseye bırakmıyor. Kendi segmentinde aldığı yüzde 15’lik pay ve elde ettiği 274 bin 341 adetlik toplam satış rakamı model ailesinin gücünü bir kez daha yansıtıyor. Bugün ise Fiat Egea Ailesi’nin sınıfının en iyi teknolojileri ve  güvenlik unsurlarıyla yollara çıkıyor olmasının memnuniyetini yaşıyoruz. Egea Cross ile Türk tüketicisinin beğeniyle karşıladığı ve tercih ettiği yeni bir segmente giriyoruz. Model ailesinin, Sedan, Hatchback ve Station Wagon gövde seçeneklerine ek olarak Crossover gövdeli “Egea Cross” ile ailenin daha da güçlenecek zirvedeki yerini koruyacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Egea Cross’un aynı zamanda Fiat online satış kanalı üzerinden de rezerve edilebileceğini söyleyen Aytaç, “Fiat Yol Arkadaşım Connect’i ve Cross Aksesuar Paketi’ni online rezervasyon gerçekleştiren ilk müşterilerimize hediye edeceğiz” dedi.

Tamamen yenilenen Egea model ailesi Easy (Sedan) / Street (diğer gövdeler), Urban ve Lounge isimli üç farklı donanım seviyesi ve yüzde 45-50’lik ÖTV diliminde satışa sunuluyor. Yenilenen Egea Ailesi, anahtarsız ve kablosuz kullanıcı deneyimi ile segmentinin standartlarını yükseltiyor.  Otomobil Türkiye’de sedan gövdesiyle 130 bin 900 TL’den, Hb gövdesiyle 145 bin 900 TL’den, SW gövdesiyle de 188 bin 900 TL’den satın alınabilecek. En önemli ve en yeni Egea gövdesi olan Cross ise 154 bin 900 TL’den başlayan etiket fiyatına sahip olacak.

 

Yeni nesil Firefly Turbo motor ailesi

Yenilenen Egea ve Egea Cross motor gamına eklenen, yepyeni 100 HP gücünde 1.0 litrelik Firefly T3 motorla dikkat çekiyor.  FireFly Turbo motor ailesinin bir parçası olan 1.0 Firefly T3, düşük tüketim ve emisyon değerlerini, daha çok güç ve tork ile birleştirerek üstün performans sunuyor. Yeni 1.0 litrelik motor, düşük devirde kullanıma sunduğu yüksek çekiş gücüyle son derece akıcı ve keyifli bir sürüş ve düşük ses seviyesiyle üstün sürüş konforu da sağlıyor. Euro 6D final uyumlu Multijet dizel motorlar ise 1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 130 HP (daha önce 120 HP) olmak üzere iki farklı güç seçeneği sunuyor. 

 

Otomatik şanzıman yılın ikinci yarısında

Yeni regülasyonlar doğrultusunda güncellenen otomatik şanzıman seçeneği ise makyajlı otomobille ancak yılın yarısından sonra satın alınabilecek. Yani makyajlı Egea ilk etapta sadece manuel şanzımanla satın alınabilecek.

 

Cross, Tofaş’ta üretilen ilk crossover

FIAT Egea ailesinin yeni üyesi Egea Cross, Tofaş’ta üretilen ilk crossover modeli olmasının yanında; yeni bir hedef kitleye yönelik, çok yönlü bir otomobil olarak da ön plana çıkıyor. Egea Cross, güçlü ve cesur tasarım hatları, farların altına kadar uzanan yeni ızgara görünümü ile bir crossover modelde olması gerektiği gibi geniş ve heybetli görünüyor. Tüm Cross versiyonlarında standart sunulan tavan rayları sayesinde Egea Cross, hatchback muadiline göre toplamda 7 cm yükselmiş oluyor.  

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi, Gabon Port-Gentil Limanı'na hareket etti

Ekonomi

Türkiye'nin elektrik kurulu gücü 96 bin megavata ulaştı

Gündem

Kovid-19 aşı uygulaması pazartesiden itibaren il bazında takip edilebilecek

Gündem

Fransa'da Müslümanları hedef alan tasarı Ulusal Meclisteki özel komisyondan geçti