Otomotiv

Otomotiv Haberleri

TürkTraktör pandemiye rağmen üretimini artırdı

29.07.2020 06:10

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, başarılarının arkasında markaya duyulan güvenin yattığını belirterek, “Bizler de bu güvenin motivasyonuyla ekonomiye katkımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aldığı önlemlerle üretimine devam eden TürkTraktör, yılın ilk yarısında üretimini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artırdı.

TürkTraktör, 2020'nin ilk 6 ayına ait finansal sonuçlarını, TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner ve TürkTraktör Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli'nin katılımıyla düzenlenen online toplantıda açıkladı.

Ankara ve Erenler'de bulunan fabrikalarında, tüm çalışma alanlarında Kovid-19'a karşı aldığı ve TSE Güvenli Tesis Sertifikası'yla da tescillenen önlemlerle üretimine devam eden ve yılın ilk 6 ayında toplam 12 bin 357 adet traktörü üretim bantlarından indiren şirket, bu adetlerle üretimini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artırdı.

TürkTraktör, yılın ilk yarısında üretimin yanı sıra yurt içi ve dışı satış rakamları bakımından da yükselen bir grafik çizdi. Yılın ilk yarısında yurtiçine toplam 7 bin 326 adetlik traktör satan TürkTraktör, böylece geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 68 oranında artırdı. Yurtiçi satış rakamlarıyla pazardaki konumunu güçlendiren TürkTraktör, iç pazarın yanı sıra 130'dan fazla ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor. İlk altı ayda 5 bin 786 adet traktör ihracatı yapan şirket, böylece Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 86’sını da tek başına gerçekleştirdi.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, toplantıda yaptığı konuşmada, "Son 2 yıldır zorlu pazar koşullarına rağmen liderliğimizi 13. yılına taşımıştık. Yaşanmaya başlanan salgın süreci ise karşımıza farklı zorluklar getirdi. Ancak 65 yılı aşan deneyimimiz ve güçlü finansal yapımızla yeni şartlara uygun çizdiğimiz yol haritamızla ara verdiğimiz üretim faaliyetlerimize hızlı bir şekilde dönerken, salgın öncesindeki üretim seviyemizi geçmeyi de başardık ve pazardaki konumumuzu güçlendirdik." dedi.

Yılın ikinci yarısında da üretimden satış ve ihracata kadar bu yıl için belirlenen hedefleri gerçekleştirmek üzere çalışmalarını sürdüreceklerini aktaran Özüner, "Başarılarımızın arkasında, aslında tüm paydaşlarımız nezdinde TürkTraktör markasına duyulan güven yatıyor. Bizler de bu güvenin sağladığı motivasyonla yarattığımız istihdam, gerçekleştirdiğimiz üretim ve yaptığımız ihracat ile ekonomiye olan katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

TürkTraktör Genel Müdürü Özüner, yıl sonu pazar beklentilerini paylaşırken, "Türkiye traktör pazarı 2019'a göre yüzde 62 büyüdü. Buna rağmen 2018 yılının yüzde 40 gerisinde kaldı. Bu yıl pazarın 2018 seviyesinin bir miktar altında, 41 bin-46 bin aralığında olacağını öngörüyoruz. Bunu tabii etkileyecek birçok faktör var." ifadelerini kullandı.

TürkTraktör Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli de şirketin Kovid-19'a karşı aldığı önlemlere değindi ve tarıma ilişkin bazı verileri paylaştı.

2020 yılında tarımsal alanda verilen devlet desteklerinin enflasyonun üzerinde artış gösterdiğini kaydeden Canbeyli, Temmuz 2020 itibarıyla desteklerin yüzde 75'inin ödendiğini bildirdi.
 

TürkTraktör'ün mali sonuçları

TÜRKTRAKTÖR, yılın ilk 6 ayını 2 milyar 179 milyon TL toplam ciro ile kapattı. Şirketin brüt kârı 380 milyon TL, brüt kâr marjı yüzde 17,4 olarak gerçekleşirken, faaliyet kârı 211 milyon TL ve faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) tutarı 278 milyon TL oldu. Şirketin faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde 9,7 ve yüzde 12,8 olarak gerçekleşti. Şirketin net kârı ise 161 milyon TL olarak kaydedildi.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Mevsim geçişlerinde bağışıklığı desteklemek için öneriler

Kültür & Sanat

Koleksiyon İşler Poartstore'da

Gündem

MTÜ'den “Covid-19 Pandemisi ve Aşı Süreci” konulu e-panel

Otomotiv

Yeni Hilux ‘yenilmez' kimliğiyle iddialı geldi