Otomotiv

Otomotiv Haberleri

TEST: MERCEDES BENZ A 200 SEDAN

09.09.2019 17:10
TEST: MERCEDES BENZ A 200 SEDAN


Mehmet Emin AVCI

Konforun teknoloji ile buluştuğu yeni 'yıldız'

 Mercedes-Benz’in kompakt sınıftaki ilk sedan otomobili ve sınıfının en yeni üyesi A-Serisi Sedan,  1.4 litrelik benzinli motoru ve 7 ileri DCT otomatik şanzımanlı versiyonu ile test köşemizin bu haftaki konuğu oldu.  Yapay zeka kullanımının yanı sıra omuz, dirsek ve baş mesafesinde ortalamanın üzerindeki geniş iç mekanı ile dikkat çeken Mercedes Benz A Serisi Sedan, Premium sınıfta olmasına rağmen rekabetçi olan fiyat etiketiyle kompakt sedan sınıfında dengeleri karıştıracak gibi.  Araç Türkiye’de biri benzinli (1.4 lt/163 Hp) ve diğeri dizel (1.5 lt/116 Hp)  olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle sunuluyor. Her iki motor da 7G-DCT şanzımanla kombine edilmiş.

Tasarım

Yeni A-Serisi Sedan, tasarım konusunda hem kaliteli hem de dinamik bir karaktere sahip.  1997 yılında A-Serisi ile kompakt sınıfa giriş yapan Mercedes-Benz, ailenin 7. üyesi A-Serisi Sedan ile ürün gamını genişletmeye devam ediyor.  Yeni A-Serisi Sedan, yeni nesil Mercedes-Benz modellerinin tasarım diline sadık bir görünüme sahip. Kısa ön ve arka uzantılarının da katkısıyla A-Serisi Sedan, dinamik, sportif karakterli bir kompakt sedan gövde oranlarını sunuyor. Markanın karakteristik tasarım unsurlarından biri olan uzun motor kaputunu ince tasarımlı farlar ve yine markanın karakteristik ön ızgarası tamamlıyor. Olabildiğince geride konumlandırılan yaşam alanı ve kısa bagaj kapağı uzantısı, dört kapılı sedanın dinamik görünümünü destekliyor. Kaslı omuz çizgisi ve yan gövdedeki hareketlilik, güçlü ve dinamik görünüme katkı sağlıyor. İki parçalı arka aydınlatma grubu daha geniş bir görünüm sunarken A-Serisi Sedanın dinamizmini destekliyor. Sadece omuz, dirsek ve baş mesafesiyle ortalamanın üzerinde değerler sunmakla kalmayan A-Serisi Sedan; 944 mm ile sınıfının en iyi arka koltuk baş mesafesi veya arka koltuklara geçiş kolaylığı gibi üstün özelliklerle aynı zamanda kullanım kolaylığı da sunuyor. 4.549 mm uzunluk, 1.796 mm genişlik ve 1.446 mm yükseklik ölçülerine sahip yeni Mercedes-Benz A-Serisi Sedanın bagaj hacmi ise 420 litre.

İç mekan 

Mercedes-Benz’in kompakt sınıfta devrim niteliği taşıyan yenilikçi iç mekân yaklaşımıyla A-Serisi Sedan, modern kavramını yeniden tanımlıyor. İç mekân tasarımı, gösterge paneli ile başlıyor; gösterge panelinin üzerini örten bir koruma bulunmadığı için gösterge panelinin gövdesi havada süzülüyor hissi veriyor. İsteğe bağlı olarak 64 renk seçeneği sunan ambiyans aydınlatması, havada süzülme etkisini daha da güçlendiriyor. Tamamen dijital gösterge paneli isteğe bağlı olarak sunulurken türbin görünümlü havalandırma çıkışları sportiflik vurgusunu arttırıyor. Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Sedanın kokpit tasarımı; iki adet 7 inç’lik ekran, bir adet 7 inç ve bir adet 10.25 inç’lik ekran ve son olarak iki adet 10.25 inç’lik ekran olmak üzere üç farklı seçenek ile sunuluyor. İç mekanda her tarafta dijital bir kullanım alanı var. Buna alışmak zor gibi gelse de oldukça keyifli.  Kalite seviyesinin son derece yüksek olduğu yaşam alanında kullanışlılık ve genişlik anlamında eksik yok. Tamamen dijital gösterge paneli isteğe bağlı olarak sunulurken türbin görünümlü havalandırma çıkışları sportiflik vurgusunu arttırıyor.  Yapay zeka özelliği ile gelen öğrenme yeteneği ile benzersiz bir sistem olan (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi)  MBUX’da yeni A-Serisi Sedan için de standart olarak sunuluyor. Kişiselleştirilebilen bilgi ve eğlence sistemi MBUX, kendini kullanıcıya uyarlıyor ve böylece otomobil ile sürücü ve yolcular arasında duyusal bir bağ kuruyor.

 

Performans ve sürüş izlenimi

Test aracımızın kaputunun altında görev yapan 1332 cc hacimli, 4 silindirli turbo benzinli motor 5500 d/d’de  163 Hp güç ve 1.620-4000 d/d’de 250 Nm tork değeri sunuyor.  7G-DCT şanzıman ile kombine edilen bu motor 0-100 km/s hızlanmasını 8.1 saniyede gerçekleştirirken 230 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Motor sessiz bir çalışma karakterine sahip. Başarılı yalıtım ve otomatik vitesin iyi ayarlanmış devir geçişleriyle sessizlik son derece iyi. Fabrika verilerine göre 100 km’de  ortalama 5.2 litrelik tüketim değerine sahip test aracımızla, şehiriçi ağırlık yolculuğumuzda 7.1 lt/100 km gibi bir tüketim değerine ulaştım. Otoyol sürüşlerinde ise stabil kullanımlarda bu değerin 6.4 litreye kadar düştüğünü de gözlemledim. Test aracımızda konfor ve dinamizm dengesi başarılı bir şekilde sağlanmış. Yeni Mercedes-Benz A-Serisi Sedan, motor seçeneğine ve sürücünün tercihine bağlı olarak farklı yürüyen aksam alternatifleriyle donatılıyor. Jant seçenekleri 16 inç ile başlıyor ve 19 inç’e kadar uzanıyor. Ön aksta McPherson tipi bağımsız ve arka aksta ise ağırlık avantajına sahip yarı bağımsız bir aks görev yapıyor.  Son olarak yeni A-Serisi Sedanın üstün güvenlik özelliklerinden de söz etmem gerekiyor. Gelişmiş radar ve kamera sistemleri sürüş yönünü 500 metreye kadar tararken, A-Serisi, ilk defa kısmen otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Harita ve navigasyon verilerini sürüş yardım sistemlerinde kullanan A-Serisi, DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı ile sadece öndeki aracı takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda araç hızını sürüş yönündeki viraj veya kavşaklara uyarlayabiliyor. Aktif Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi sistemler de sürüş güvenliğini üst seviyeye çıkarıyor. Yeni A 200 Sedan AMG’nin tavsiye edilen anahtar teslim fiyatı 294 bin 600 TL, test aracımızın fiyatı ise 311 bin 200 TL.

Teknik Özellik

Motor Hacmi:    1332 cc

Silindir Adedi:   4             

Maksimum Güç: 163 Hp 5000 d/d           

Maksimum Tork:  250 Nm 1.620-4000 d/d          

0-100 km/s Hızlanma     8.1 sn

Maksimum Hız: 230 km/s                            

Frenler (ön/arka): Hava Kanallı Disk/disk

Yakıt Tüketimi                  

Şehir İçi: 6.4 lt

Şehir Dışı: 4.5 lt

Karma: 5.2 lt

Boyutlar (u/g/y): 1549/1796/1446 mm

Bagaj Hacmi: 420 lt

Boş Ağırlık: 1290 kg

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 20 bin ek öğretmen ataması yapılacak

Sigorta

Ray Sigorta art arda 3'üncü yılda da sektörün üzerinde büyüdü

Gündem

Almanya'nın Hanau kentinde silahlı saldırılar: 11 ölü

Gündem

Güvenli internete geçiş tek numarada toplandı