Otomotiv

Otomotiv Haberleri

TEST: MAZDA6 2.0 SKYACTIVE-G

12.08.2019 11:40
TEST: MAZDA6 2.0 SKYACTIVE-G

 

Mehmet Emin AVCI

Güçlü motor, yüksek konfor ve dizelleri kıskandıracak tüketim

Mazda’nın amiral gemisinin son versiyonu, Japon otomobil üreticisinin insan ve otomobil uyumunun ifadesi olan Jinba Ittai kavramını yeni bir dönüm noktasına taşıyan Mazda 6, 2.0 litre Skyactiv-G Power Sens donanım paketiyle test köşemizin bu haftaki konuğu oldu. Mazda’nın “KODO –Hareketin Ruhu" tasarım temasına sahip olan, motoru, şanzımanı, gövde ve şasisi ile tamamen SKYACTIV TEKNOLOJİSİ kullanılarak üretilen Mazda’nın en kapsamlı güncellenmiş modeli makyajlı Mazda 6, şık ve etkileyici hfmfurkr, heyecan verici gücü, yüksek yakıt verimliliği ile dikkat çekiyor.

Tasarım

KODO tasarım felsefesi baz alınarak üretilen Mazda 6, dinamik genel hatları ve etkileyici tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Yana doğru uzatılmış far grubu, hemen üzerine konumlandırılan gündüz LED farlarla şık bir görünüm sunuyor. Adaptif LED Farların (ALH) performansı artırıldı. LED’lerin far dizisi ışığın yayılımı ve menzili üstünde daha rahat kontrol sağlanabilsin diye daha düzgün bir şekilde yirmişer bloklar halinde ayrıldı ve şu anki modelden 80 metre daha ileri aydınlatma sağlıyor. Ön camda sileceklerin bulunduğu yere soğuk havalarda iyi hareket edebilmeleri için ısıtıcılar eklenmiş. Genişletilmiş ön ızgara ve hemen ortasına yerleştirilen büyük marka logosu, ön ızgaranın köşelerinden kaput boyunca uzanan keskin hatlar dinamik tasarımı artıran özellikler. Bir önceki nesile göre daha düşük tutulan tavan çizgisi ve dar camlar otomobilin sportif görünümünü daha da belirginleştiriyor. Aracın arka bölümünde ise dikkati ilk çeken ayrıntı plakalığın bagaj kapağı üzerine taşınmış olması oluyor. Siyah renkli difüzör ve çift çıkışlı egzozlar, karartılmış stoplar aracın arka tasarımının da sportif görünmesini sağlamış. 4870 mm uzunluğa, 1840 mm genişliğe, 1450 mm yüksekliğe sahip Mazda 6’nın bagaj hacmi ise 480 litre.

İç Mekan

Otomobilin iç mekanına geçtiğimizde konfor, premium kalite ve ergonomi karşılıyor bizi. Mazda 6 malzeme kalitesi konusunda başarılı. Kabinin bir çok noktasında model deri ve dikişli detaylar sunuyor. Direksiyon üzerindeki kumandalar ile otomobilin birçok özelliğini kontrol edebiliyorsunuz. Head Up Display sayesinde de gözünüzü yoldan ayırmadan otomobilinizin bir çok özelliğini kontrol edebiliyorsunuz. Yan destekli ve hafıza özellikli deri koltuklar konforlu bir sürüş olanağı sunuyor. Koltukların ısıtma ve soğutma özelliği de bulunuyor. Otomobilin ön konsoluna baktığımızda, TFT dokunmatik ekranlı multimedya sistemi kolay bir kullanıma sahip. Sistemi, el freni yanındaki bir kumanda ile de kontrol edebilmek mümkün. Ekran aynı zamanda geri görüş kamerası olarak da görev yapıyor. Bose stereo müzik sistemi ise sürüş keyfini ve konforunu artıran bir ayrıcalık. Üç yuvarlak göstergeden oluşan gösterge tablosunun okunaklı ve rahat. Ergonomik olarak bir sıkıntı görmediğimiz otomobilde, önde ve arkada sunulan alan oldukça başarılı. Eşya gözü konusunda da model vites önünde, gerisinde ve kapı içlerinde bir çok alana yer vermiş. Mazda 6’da önde ve arkada sunulan alan konusunda ve baş ile diz mesafesinde de başarılı.

 

Performans ve sürüş izlenimi

Test aracımızın kaputunun altında yer alan 2.0 litre benzinli atmosferik ünite, 6000 d/d’de 165 Hp güç, 4000 d/d’de ise 210 Nm tork değeri sağlıyor. 6 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilmiş Mazda 6, 0-100 km/s hızlanmasını 10.1 saniyede gerçekleştirirken, maksimum 209 km/s hıza ulaşabiliyor. 2.0 litrelik motor düşük-orta seviye tork gücü ile yakıt verimliliği ve güçlü sürüş arasında ideal bir denge sağlıyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 5.9 litre yakıt tüketen Mazda 6’da SKYACTIVE teknolojisine sahip olan motor düşük yakıt ve emisyon oranını hedefliyor. Otomobilin sürüş dinamikleri; motorda, şanzımanda, gövdede ve şaside kullandığımız gelişmiş SKYACTIV TEKNOLOJİSİ sayesinde, isteklerinize uyumlu bir şekilde yanıt veriyor. Orta yumuşaklıkta süspansiyon sistemine sahip Mazda 6, bu sayede konforlu ve keyifli bir yolculuk sunuyor. Şanzıman geçişleri sarsıntısız olan Mazda 6, ses yalıtımı konusunda da oldukça başarılı. Mazda 6; güç, duyarlılık ve çevikliğin canlandırıcı bir birleşimini fazlasıyla hissettiren bir model.

Teknik Özellik

Motor: 2.0 Skyactive-G

Motor Hacmi: 1998 cc

Silindir Adedi: 4

Maksimum Güç: 165 Hp 6000 d/d

Maksimum Tork: 210 Nm 4000 d/d

0-100 km/s Hızlanma 10.1 sn

Maksimum Hız: 209 km/s

Frenler(ön/arka): Hava Kanallı Disk/disk

Yakıt Tüketimi

Şehir İçi: 7.5 lt

Şehir Dışı: 4.9 lt

Karma: 5.9 lt

Boyutlar (u/g/y): 4870/1840/1450 mm

Bagaj Hacmi: 480 lt

Boş Ağırlık: 1416 kg

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Şarkıcı Sergülüm Kimdir?