Otomotiv

Otomotiv Haberleri

Tedarikçilerde iyileşme beklentisi hakim

03.05.2021 03:54
Tedarikçilerde iyileşme beklentisi hakim

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, pandeminin yanı sıra gündemdeki birçok probleme rağmen, tedarik sanayinde genel anlamda bir iyileşme beklentisi olduğunu belirterek, “İhracatta da 32 milyar dolar çizgisine yeniden yaklaşacağımızı düşünüyorum” dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, pandeminin yanı sıra gündemdeki birçok probleme rağmen, tedarik sanayinde genel anlamda bir iyileşme beklentisi olduğunu söyledi.

Bir önceki dönemin Başkanı Alper Kanca’nın da katıldığı online basın toplantısında konuşan TAYSAD Başkanı Albert Saydam, hem derneğin 9’uncusunu gerçekleştirdiği “Etki Analizi” araştırma sonuçlarını paylaştı, hem de gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Saydam, "Gündemdeki birçok probleme rağmen 2021 senesinde 2020’ye göre bir iyileşme bekleniyor" dedi. Saydam, iyileşmenin, pandeminin ilk günlerinde söylenen “2019’u 2021’de yakalarız” söyleminden biraz uzak olduğunu belirterek, "Küresel anlamda daha uzun vadeli tahminlere bakıldığında daha kötümser bir tablo var. Dünyada 100 milyon adetlik üretime ulaşılmasıyla ilgili tarih ötelenmekte. Son 3 yılda dünya, Avrupa ve ülkemizde üretim daralmış durumda. Bu sene 2020 yılına göre ortalama yüzde 13’lük bir küresel büyüme bekleniyor. Bu da 87,2 milyon adetlik bir üretime tekabül ediyor. Avrupa’nın da aynı şekilde yüzde 14 oranında üretimde büyüyeceği ve 19,4 milyon adet üretim gerçekleştireceği tahmin ediliyor. Türkiye ise Avrupa’dan üretim ve satış anlamında pozitif olarak ayrışıyor. Özellikle ağır vasıtadaki artış bizi umutlandırıyor. Sektör tahminlerine göre ülkemizin bu yıl geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 büyüyerek 1,1 milyon adetlik üretime imza atması bekleniyor" diye konuştu.

 

‘İhracatta 32 milyar dolar çizgisine yeniden yaklaşacağız’

Saydam, bu sene, tedarik sanayisinin toplam ihracatını 11,5 milyar dolar olarak revize ettiklerini, belirterek, şunları söyledi: “İhracat tarafına baktığımızda Türkiye’nin Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın aynı döneminde gelirlerini (7,6 milyar dolar) yüzde 10,3 artırdığını görüyoruz. Tedarik sanayisinin ihracatı ise yüzdesel anlamda daha da fazla. Buna göre, Ocak-Mart döneminde tedarik sanayisinin ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 artarak 2,9 milyar dolar seviyesine ulaştı. Biz tedarik sanayisi olarak çeşitli ürünlere ve çeşitli ülkelere ürün verdiğimizden dolayı ana sanayi üreticilerinden daha az etkilenebiliyoruz. Sıçramalarımızı da bu bağlamda daha çok yapabiliyoruz. Bu sene, tedarik sanayisinin toplam ihracatını 11,5 milyar dolar olarak revize ettik. Tahmin ediyorum ki 19 ila 20 milyar dolar arasında da ana sanayi ihracatı gerçekleşecek. Sonuç olarak, 2021’de 31,5 milyar dolarlık ihracata ulaşarak iki sene önceki 32 milyar dolar çizgisine yaklaşacağız. Tabi bunda parite ve emtialardaki fiyat artışının da etkisi var.”

 

‘Üreticilerin ani duruş-başlangıç kararları bizleri zorluyor’

Otomotiv sektöründe planlamanın önemine değinen Saydam, “Tedarik sanayisinin yüzde 66’sı ana sanayilerin kısa-uzun vadeli planlamalarını paylaşmasını en büyük beklenti olarak görüyor. Çünkü, planlama otomotivde çok önemli. Duruş ve kalkışlar yerine orta hızda bir üretim yapmak bizim açımızdan kritik. Örneğin, bir hafta önce Ford Otosan’ın duyurduğu duruş kararı bizim için biraz sürpriz oldu. Tabi ki, durum Ford Otosan için de artık yönetilemez durumdaydı ki böyle bir karar almak zorunda kaldılar. Bu sadece Ford Otosan özelinde değil, diğer tüm üreticilerin ani duruş veya başlangıç kararları bizleri zorluyor” dedi.

1.sayfa

1.sayfa