Otomotiv

Otomotiv Haberleri

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEN HABERLER

03.01.2022 14:23

 

Hazırlayan: Emre ERTÜRK

Lexus NX’e ‘Güvenli Otomobil’ ödülü

LEXUS’un yeni nesil NX modeli, segmentinde dikkat çeken yeni güvenlik özellikleriyle öne çıkıyor.

NX’te yer alan Güvenli Çıkış Asistanı ve yeni e-latch elektronik kapı açma sistemi, Fransa’da 2021 Otomobil Ödülleri’nde prestijli “Güvenli Otomobil” unvanını kazandı. Yeni NX, üçüncü jenerasyon Lexus Safety System + ile donatılan ilk Lexus modeli olarak kaza riskini tespit etmek ve önleme konusunda yeni standartları belirliyor. Otomotiv dünyasında büyük beğeni toplayan Güvenli Çıkış Asistanı, Lexus’un tek bir dokunuşla açılan elektronik kapı açma sistemiyle bağlantılı olarak çalışıyor. Kör Nokta Monitörü’nün radarını kullanarak etraftaki trafik akışını izleyen araç, kapının bir aracın veya bisiklet kullanıcısının önüne açılma riski olduğunda, sesli ve görsel uyarıyla birlikte kapının açılmasını engelliyor. Yeni Lexus NX, Türkiye’de nisan ayında satışa sunulacak.

Jeep’e GearJunkie'den iki ödül birden

JEEP, GearJunkie tarafından her yıl düzenlenen "Yılın Macera Aracı" ödüllerinde iki farklı modeliyle ödül aldı. GearJunkie'nin “Yılın Macera Aracı” değerlendirmesinde Jeep Wrangler’ın elektrikli versiyonu Wrangler 4xe ve markanın tarihindeki en önemli modellerinden bir diğeri olan Grand Cherokee ödüllendirildi. Wrangler 4xe, 380 HP güç ve 637 Nm tork üreten şarj edilebilir hibrit güç-aktarma sistemi ile 45 kilometreye varan tamamen elektrikli sürüş menzili, üstün off-road becerileri, etkileyici güç ve yüksek tork değerleri sunan sessiz güç-aktarma sistemiyle “GearJunkie” editörlerinin gönlünü kazanarak, “En İyi 4x4” seçildi. “En İyi SUV” ödülünü kazanan beşinci nesil Grand Cherokee ise “Grand Cherokee L” ile ilk kez üç sıra koltuk seçeneği sunmasının yanında, gelişmiş yeteneği ve konforu ile GearJunkie editörlerini etkiledi.

Opel Vivaro-e ile hidrojenli bir geleceğe

OPEL, yeni nesil hafif ticari araç modeli Vivaro-e HYDROGEN’i ilk profesyonel filo müşterisine sunmaya hazırlanıyor. Hidrojen yakıt hücreli elektrikli araç teknolojisine sahip olup 3 dakikada şarj edilebilen ve 400 km’nin üzerinde bir menzil sunan Vivaro-e HYDROGEN, bu kapsamda Almanya’nın dünyaca ünlü elektrikli ev aletleri şirketi olan Miele’nin araç filosunda yer almak üzere üretim bandından indi. İçten yanmalı versiyonlarında olduğu gibi 6,1 metreküpe kadar kargo hacmi ve 1.000 kg taşıma kapasitesi sunan Opel Vivaro-e HYDROGEN, 4,95 metre ve 5,30 metre olmak üzere iki farklı gövde uzunluğu ile tercih edilebilecek.

Karsan e-ATA’nın ilk teslimatı Romanya’ya

KARSAN, Avrupa pazarında elektrikli ürünleriyle büyümeye devam ediyor. Yaygın satış-servis ağıyla Avrupa şehirlerinin tercihi olmayı sürdüren Karsan, doğuştan elektrikli e-ATA modelinin ilk teslimatını Romanya’ya gerçekleştirdi. Karsan, toplam 10 adet e-ATA’yı Slatina şehrinin hizmetine sunacak. 10 metre uzunluğundaki pantograflı e-ATA’nın Slatina belediyesine ilk teslimatını değerlendiren Karsan CEO’su Okan Baş, “İlk e-ATA ihracatımızı araç filosu ve satış sonrası yapılanmasıyla varlığımızı güçlendirdiğimiz Romanya’ya gerçekleştirmiş olduk. Bugün dünyanın dört bir yanında dolaşan 250’nin üzerindeki Karsan elektrikli araç filomuzu, gelecek yıl Avrupa’nın birçok şehrine teslim edeceğimiz yeni modellerimiz ile daha da büyütmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Scania 130’uncu yaşını kutluyor

TÜRKİYE’de Doğuş Otomotiv Distribütörlüğünde hizmet veren Scania 130. Yaşını kutluyor. Scania, her geçen gün yenilikçi ve güvenilir araçlar üretmeye devam ederken, 130 yıllık tarihi boyunca da birçok yeniliğe imza attı. Scania, dünya çapında yaklaşık 50 bin çalışanı ve 100’den fazla ülkede distribütör ve bayi ağı ile karayolu taşımacılığına hizmet verirken, sahip olduğu dünyanın en büyük AR-GE merkezilerinden biri ile sektöre çözüm üretiyor. Scania efsanesi, 1891'de Södertalje'de demiryolu vagonu üretimi için mühendis ve sanayici Philip Wersen ve köklü bir demir fabrikası olan Surahammars Bruk tarafından kuruldu. Yıllar için bir çok ilke imza atma başarısı gösteren marka,  birçok ödüle de layık görüldü.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Küresel piyasalarda karışık seyir devam ediyor