Otomotiv

Otomotiv Haberleri

Hyundai, 6 ayda 6 modelle güçlenecek

06.07.2020 14:48
Hyundai, 6 ayda 6 modelle güçlenecek

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “Hyundai olarak, Türkiye’deki gücümüzü altı ay içinde getireceğimiz altı yeni modellerle artırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Yavuz ERTÜRK

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, pandemi sonrası hızla yaralarını saran otomotiv sektöründe yılın ikinci yarısında talep artışı yaşayacağını belirterek, “İkinci yarı satış tahminimiz 300-350 bin adet arası. Hyundai olarak, Türkiye’deki gücümüzü altı ay içinde getireceğimiz altı yeni modellerle artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Zorlu süreç sonrası yaşanan talep artışının özellikle Haziran ayında zirve yaptığını belirten Berkel, şunları söyledi: “Tüm dünya olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Normalleşmeye geçsek de henüz herşey bitmiş değil ve tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor. Haziran ayında satışların yüksek olacağını öngörüyorduk ve bu şekilde de gerçekleşti. Yaşanılan süreç, daha çok bireysel araç sahiplenmeyi beraberinde getirdi. Kredi olanakları da şu an oldukça cazip ve bu da satışların artmasını sağladı. Yıl sonunda belirlediğimiz hedeflerimize hatta daha da üstüne ulaşacağımıza inanıyoruz. Bu doğrultuda, satışların yılın ikinci yarısında yüzde 40 artmasını ve toplam pazarın da 550 bin ve hatta daha da üzerinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Mevcut şartlar devam ederse bu olumlu hava 2021’de sürecektir”.

Hyundai Assan’ın da bu dönemde önemli yeniliklerinin olacağını vurgulayan Berkel, “Otomotiv endüstrisinde üretim açısından neredeyse 3’te 1 oranında bir kayıp yaşandı. Ancak biz Hyundai Assan olarak yılın başında üretmeye başladığımız yepyeni i10 modelimizle hedeflerimizin gerisinde kalmadık. İzmit’te Türk işçisinin emeğiyle ürettiğimiz i10 ve i20 modellerimizle 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Ana pazarımız Avrupa olsa da Yeni Zelanda, Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarıyla gücümüzü koruduk. Kısa bir süre sonra baştan aşağıya yenilenen Yeni i20 modelimizin üretimine başlayacağız. Bu sayede üretim ve ihracatta olduğu kadar iç pazarda da iddiamızı artıracağız. Ayrıca, ilk altı aylık performansımıza baktığımız zaman en çok SUV model araçların satışına imzamızı attık. Bu süreçte 5863 adet SUV araç satarken toplam satış rakamı içerisindeki SUV oranımız ise yüzde 62 oldu. Son çeyrekte markamızın önemli oyuncularından Yeni i20’nin gelmesiyle birlikte gücümüze güç katacağız” diye belirtti.

 

‘Altı ayda altı yeni model’

İddialarının süreceğini vurgulayan Murat Berkel ayrıca, “Altı ay içerisinde birbirinden güçlü Hyundai modellerini tüketicilerle buluşturacağız. Yeni i20, bizim model atağımızın başlangıcı olacak. B-SUV segmentindeki modelimiz KONA, yenilenen özellikleriyle karşımıza çıkacak. Vakit kaybetmeden satışa sunmak istediğimiz yepyeni Santa Fe 1.6 lt Hybrid modelimiz için de çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Yeni yılın başlamasıyla beraber, C-SUV segmentinde tüm taşları yerinden oynatacak Yeni Tucson ve sedan tutkunlarının dikkatini çekeceğimiz Elantra’yı da Türkiye’ye getireceğiz. Yeni i20’nin yüksek performanslı versiyonu olan i20 N ise bu topraklarda üretilmiş en güçlü otomobil olacak. Çok fazla merak edilen i20 N’i de hızlıca satışa sunacağız. Bu modellere ek olarak, bizi oldukça heyecanlandıran ve gururlandıran B-SUV modelimizi de hem Türkiye hem de Avrupa için bantlardan indireceğiz. Kısacası, bu yeni modellerle birlikte Hyundai için yepyeni bir dönem başlayacak” dedi. 

 

‘Yıl sonu pazar tahmini 550 bin’

Sektörle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Murat Berkel, sektördeki satışların ve showroom trafiklerinin günden güne hareketlendiğini, özellikle normalleşme sürecinin başladığı Haziran ayında satışlarda bir önceki yıla göre yüzde 30 artış olduğunu söyledi. Yılın ikinci yarısında da bu pozitif havanın süreceğini dile getiren Berkel, “Satışların yılın ikinci yarısında yüzde 40 artmasını ve toplam pazarın da 550 bin ve hatta daha da üzerinde gerçekleşmesini öngörüyoruz” dedi.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde hafta sonu da ziyaretçi yoğunluğu sürüyor

Gündem

Muğla'da çıkan orman yangınına müdahale ediliyor

Turizm

'Mitolojik ada' ziyaretçilerini ağırlıyor

Ekonomi

İstanbul'dan 236 noktaya ihracat