Otomotiv

Otomotiv Haberleri

'Hormonlu büyüme dedik, haklı çıktık'

10.12.2019 15:00
'Hormonlu büyüme dedik, haklı çıktık'

Intercity'nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, her şeyin yolunda gittiğinin sanıldığı 2018'in ilk 6 ayında, sektörde hormonlu büyümeye dikkat çektiklerini ve bu yüzden eleştiri oklarının hedefi olduklarını belirterek, "Ancak zaman bizi yine haklı çıkardı" dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Filo kiralama sektöründe yeni araç alımlarının yüzde 25'ini tek başına gerçekleştiren Intercity'nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, son iki yılda otomotiv sektöründe ciddi bir küçülme yaşandığını belirterek, "Sektörde hormonlu büyümeye ve artan risklere dikkat çeken açıklamalarımız yüzünden hemen her kesimden gelen eleştiri oklarının hedefi olmuştuk. Ancak zaman bizi yine haklı çıkardı ve geçtiğimiz 1.5 yıl içinde sektörde birçok olumsuzluklar yaşandı" dedi.

2019 yılı araç kiralama sektörünü ve Intercity'nin yatırımları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vural Ak, sektördeki tehlikeyi çok önceden gördüklerini ve uyarılarda bulunduklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "10 bin aracın üstü en fazla sekiz ya da dokuz oyuncunun olduğu bir pazarda; bir büyük firma iflas etti, bir büyük firma borç yapılandırmasına gitti, bir firma ise konkordato ilan etti; nerdeyse herkes ciddi şekilde hızla küçüldü. Yabancı firmalardan birinin yurtdışı halka arzının ise Türkiye operasyonlarının performansı nedeniyle iptal edildiğini yurtdışı basından öğrendik. Tüm bunlar gerek müşteriler nezdinde gerekse bankalar ve kreditörler nezdinde çok ciddi bir güven zedelenmesine yol açtı. Sektörün kredibilitesi zarar gördü. Finansal yapısı güçlü ve düzgün yönetilen onca firmaya rağmen, bankalar gözünde oto kiralama sektörü riskli bir pazar olarak algılanmaya başlandı."

 

Vural Ak, yaşanan bu olumsuzlukların oto kiralama sektörünün gerek operasyonel gerekse de finansal olarak acilen regüle edilmesi ve bir üst kurul tarafından denetim/gözetime tabii tutulması gerektiğini ifade etti.

 

Intercity olarak, 2020 yılında büyümeye devam ederek yatırımlarını sürdüreceklerini belirten Vural Ak, şu açıklamalarda bulundu: "Intercity olarak 2019 yılını sektörün küçülmesine rağmen başarılı bir performansla kapatıyoruz. Güçlü sermaye yapımız, tecrübeli kadromuzun yönetimde ve stratejik kararlarda gösterdiği isabetli öngörülerle gerekli hazırlıkları zamanında yapıp, hem yabancı para cinsinden borcumuzu minimumda tuttuk, hem de kısmen riskli müşterilere yapılan kiralamaları yenilemeyerek daha dengeli bir portföye sahip olduk. Kredi piyasalarındaki daralmaya rağmen yurtiçinden 1,5 milyar TL'yi aşkın finansman kaynağı sağlayarak başarılı bir performans sergiledik. Artık sonlarına yaklaştığımız 2019 yılını toplamda 10 bin adet sıfır araç alımı ile kapatmayı planlıyoruz. Böylece tüm filo kiralama sektörü alımlarının dörtte birini tek başımıza yapmış olacağız."

 

'2020'de 3 milyar TL yatırım hedefliyoruz'

2020 yılı ile birlikte sektörde bir kıpırdanma beklediklerini kaydeden Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, hedeflerini şöyle açıkladı:  "Filo kiralama sektörüne baktığımızda bu yıl 50 bine yakın yeni araç alımı gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Hedefimiz bunun 20 bin adetlik kısmını tek başımıza gerçekleştirmek. Bu da önümüzdeki sene kabaca bu senenin iki katı (yaklaşık 3 milyar TL) bir yatırım yapacağımızı gösteriyor. Bu yatırımın yarıdan fazlasını yurtdışından finanse edeceğiz. Önümüzdeki yıl sektör lideri olarak gerçekleştireceğimiz büyüme ile sektöre de ivme kazandıracağımızı düşünüyoruz."

 

'Sektör büyüyecek vergi gelirleri artacak'

Vural Ak, vergi kanunundaki yeni düzenlemeye göre filo kiralamanın en doğru tercih olacağını belirterek, "Vergi kanununda değişiklik öngören yasa teklifine göre araç kiralamalarında gider gösterilebilecek üst limitin 5 bin 500 TL olarak belirlenmesinin makul olduğunu ve sektörde bir sıkıntı yaratmayacağını düşünüyoruz. Aynı şekilde araçlarını kendi öz kaynakları ile satın alan firmalar alış bedellerinin ancak 250 bin TL'ye kadarki kısmını gider gösterebilecek. Yeni yasa ile gelecek bir diğer değişikliğe göre; satın alınan araçların bakım onarım masraflarının sadece yüzde 70'i gider gösterilebilecek. Tüm bunlar, satın alma yerine araç kiralamanın çok daha cazip olacağını gösteriyor" dedi.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde hafta sonu da ziyaretçi yoğunluğu sürüyor

Gündem

Muğla'da çıkan orman yangınına müdahale ediliyor

Ekonomi

Yeni tesisten ilk yakıt ikmali Türk Hava Yolları'na gerçekleştirildi

Ekonomi

İstanbul'dan 236 noktaya ihracat