Otomotiv

Otomotiv Haberleri

280 beygirlik Kona N piste çıkmaya hazır

03.05.2021 03:56

Hyundai, N rozetli modellerle Avrupa pazarındaki konumunu güçlendiriyor. Marka, şimdi de yüksek performans vaat eden 2.0 litrelik turbo motor ve 280 beygirlik güce sahip Kona N ile SUV keyfini pistlere taşıyor.

 

Mehmet Emin AVCI

N markasıyla birlikte, ürettiği kaliteli otomobillere hızlı ve oldukça güçlü versiyonları ekleyen Hyundai Motor Company, şimdi de Kona N ile B-SUV sınıfında tüm dengeleri değiştirmeye hazırlanıyor. N rozetli modellerle özellikle Avrupa pazarındaki iddiasını artıran Hyundai, Kona N ile en hızlı B-SUV unvanını da elinde bulunduruyor. “Never Just Drive” yani “Asla Sadece Sürme” mottosuyla tanıtılan otomobil, markanın N stratejisi kapsamında gelecekteki elektrikli yarış otomobillerine de ilham kaynağı olacak.

 

Ayrıca Kona N, yüksek performanslı N serisinin en son üyesi değil, aynı zamanda bir SUV gövde tipine sahip ilk N modeli. Hatta, çok yönlü kullanma özellikleri, hızlanma, çeviklik ve yarış pistlerine uygun gövde kitiyle performans seven kullanıcıların ilgi alanına giren ender SUV modellerden biri.

 

2.0 lt Turbo motor ve 8 ileri DCT şanzıman

 

Kona N, yeni nesil 8 ileri, ıslak tip çift kavramalı bir şanzımana (N DCT) sahip. Yüksek performanslı 2.0 lt turboşarjlı GDI motordan aldığı gücü N DCT şanzımanla lastiklere ileten otomobilin dişli oranları da bu versiyon için özel olarak geliştirilmiş. Hyundai'nin kendi bünyesinde geliştirdiği bu 8 ileri ıslak tip çift kavramalı şanzıman, yüksek performanslı motorun tepkilerini anında karşılarken aynı zamanda yüksek torka karşı da oldukça dayanıklı. Daha hızlı vites değiştirme özelliğine sahip bu şanzıman, N Grin Shift (NGS), N Power Shift (NPS) ve N Track Sense Shift (NTS) olmak üzere üç farklı sürüş modu sunuyor.
 

 

Yüksek performanslı motorun ürettiği maksimum tork ise 392 Nm. N Grin Shift modunda, sürüş keyfini en üst düzeye çıkarmak için güç çıkışı daha fazla veriliyor. Motor, yolda veya yarış pistinde seçilen modlara göre gaz tepki süresini ve hızlanmayı değiştirerek istenen sürüş sitilini desteklemiş oluyor. KONA N, maksimum olarak 240 km/s hız yapabiliyor. Ayrıca, Kalkış Kontrolü etkinleştirildiğinde 0-100 km/s arasını 5.5 saniyede tamamlayabiliyor. Bu hızlanma, B-SUV model için son derece etkileyici bir değer anlamına geliyor.

 

Kona N, dışındaki ve motorundaki yüksek performansı, iç mekanındaki
detaylarla da devam ettiriyor. Güncel kardeşleriyle benzer bir atmosfere
sahip olan kabinde N logosu birden fazla yerde karşımıza çıkıyor. Birçok
Hyundai modelinde karşımıza çıkan 10,25 inç bilgi-eğlence ve dijital
gösterge sisteminde N modu bulunuyor. Tamamen dijitalleştirilmiş
öğelerle aracın tüm ayarlarına buradan ulaşılıyor. Tur süresi, G kuvveti,
turbo basıncı, yağ sıcaklık ve kalkış kontrolü gibi değerler, bu ekrandan
takip edilebiliyor.

1.sayfa

1.sayfa