YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Bahadır Altaş

Ertelenen sigorta primi ve ticari kazanç çelişkisi

28.10.2020 08:26

 

Yeni bir yapılandırma öncesinde yeniden ertelenen (Taksitlendirilecek olan) Sigorta Primleri için “Kurumca belirlenecek tarihe kadar ödenmeleri halinde bu aylara ilişkin primler o ay için belirlenmiş olan süresinde ödenmiş sayılır” düzenlemesinin yasaya muhakkak eklenmesi gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere mart ayında ülkemizi de etkisi altına alan ve ekonomide ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden olan korona salgının olumsuz etkilerini azaltmak için hükümet tarafından bir dizi önemler alınmıştır. Bunlardan biriside işverenlerin istihdam üzerindeki yükünü hafifletmek ve belirli bir süre için prim bedellerinden vazgeçerek işverenlere finans desteği sağlamasıdır. Bu kapsamda Mart-Nisan ve Mayıs 2020 aylarına ait sigorta primleri altı ay süre ile ertelenmişti.

Hükümet tarafından yapılan bu düzenleme o dönemde iş dünyasının nakit ihtiyacının karşılamada ekonomik bir rahatlama sağlamıştır. Ancak aradan geçen zamanda salgının devam etmesi ve ekonomide beklenen olumlu gelişmenin yaşanmaması, piyasada yaşanan nakit sıkıntısı, işverenleri ve özellikle de küçük esnafı zor durumda bırakmıştır. İş dünyasından yoğun bir şekilde gelen yeni erteleme ve taksitlendirme talebi üzerine hazırlanan yasa teklifi geçtiğimiz hafta meclise sunuldu.

TBMM görüşülmekte olan yasa teklifi ile getirilmesi düşünülen sigorta prim borçlarının ertelenmesi, ertelenen borçların taksitlendirilmesi gibi düzenlemenin ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar oluşturmaması için yasa metninde ertelenen sigorta primlerinin “Kurumca belirlenecek tarihe kadar ödenmeleri halinde bu aylara ilişkin primler o ay için belirlenmiş olan süresinde ödenmiş sayılır” hükmünün de yer almasında artık bir zorunluluk olmuştur. Aksi takdirde işletmelerin ihtiyaç duyduğu finansman ihtiyacını karşılamak üzere yapılan prim ertelemesi düzenlemesi amacı dışına çıkacak ve fayda beklenen bir işlem işverenlere külfet olarak dönecektir.

Bizim konuyu ısrarla takip etmemiz ve sürekli gündeme getirmemiz yaklaşık otuz yıl önce sosyal güvenlik kurumunun içinde bulunduğu ekonomik olumsuzluklar. Yüksek enflasyon, Yüksek faizin olduğu bir dönemde gecikme faizinin düşük olması nedeniyle işverenlerin sigorta prim ödemelerini geciktirmesi önlemek için

Mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanun da (Yerine 5510 sayılı Kanun Yürürlüğe girdi madde 88) değişiklik yapılarak “Kuruma fiilen ödenmeyen prim tutarları, gelir vergisi ve kurumlar vergisi uygulamasında gider yazılamaz” şeklinde hüküm eklenmiştir.

Kaynak: www.alomaliye.com

Haberler

Gündem

"Aralık ayında en az 10 milyon Kovid-19 aşısı temin etmiş olacağız"

Maliye & Muhasebe

Vergi yapılandırmada son başvuru tarihi 31 Aralık

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kısıtlamalar devam edecek

Gündem

EGM'den 'oltalama' yönetimiyle siber dolandırıcılık uyarısı

Gündem

Son bir ayda düzenlenen 34 operasyonda 80 terörist etkisiz hale getirildi

Otomotiv

Tofaş'tan yerli tedarik zincirinin gelişimine önemli bir katkı daha

Gündem

Bakan Koca, kısıtlama dışındaki zamanların da evde geçirilmesini istedi

Gündem

Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Gündem

Aşı, Kovid-19 vaka sayılarını tersine çevirecek

Ekonomi

İYS'de geri sayım başladı, son gün 30 Kasım 2020

Gündem

Hafta sonu belirli saatlerde sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilecek

Gündem

Kovid-19 açısından en büyük risk kalabalık alanlar ve ev içi ortamlar