YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Bahadır Altaş

Asgari Ücret Desteği Eylül'de Bitiyor!

12.09.2018 07:52

 

Ekonomik kriz içindeki işverenlere bir sürprizde asgari ücret desteğinden 2018 yılı Ocak-Eylül ayları/dönemleri için işsizlik fonundan sağlanan asgari ücret desteği ekim ayında verilmeyecek buda

1 işçi için aylık 100,00 TL Sigorta (SGK) prim artışı demektir.

 

Hatırlanacağı üzere; 2016 ve 2017 yıllarında uygulan asgari ücret desteğinin 2018 yılında da uygulanması için 7103 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 73.maddesinde düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna eklenen 75.madde gereğince 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlere işsizlik sigortası fonundan karşılanmak ve bu işverenlerin kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup üzere 2018 yılı ocak-eylül ayları/dönemleri için bakanlar kurulunca tespit edilen günlük tutar ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar asgari ücret desteği sağlanması şeklinde yasal düzenleme yapılmıştı.

 

2018 yılının ocak-eylül dönemi için yasada yer alan destek tutarı 20 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2018/11668 sayılı bakanlar kurulu kararı belirlenmişti. Buna göre, işyerlerinin faydalanacağı desteğe esas prim gün sayısının tespitinde dikkate alınacak günlük sigorta prime esas kazanç tutarı;

  • Toplu iş sözleşmesi uygulanmayan işyerlerinde desteğe esas günlük SPEK tutarı 120 TL
  • Toplu İş Sözleşmesi uygulanan işyerlerinde desteğe esas günlük SPEK tutarı 180 TL ve
  • Günlük destek tutarı ise 3,33 TL aylık destek tutarı ise 99,90 TL olarak uygulanmaktaydı.

 

Asgari ücret desteği 2016 ve 2017 yıllarında ocak-aralık aylarında 12 ay süreyle tüm yıl için verilmişti. 2018 yılında ise asgari ücret desteği mevcut düzenlemeye göre 9 ay süreyle ocak-eylül döneminde için verilmiş olacak. Bu konuda yasal olarak yeni bir düzenleme yapılmaz ise işverenler kalan ekim-kasım ve aralık ayları için asgari ücret desteği alamayacaklar.

 

Mevcut uygulamada yasada öngörülen şartları yerine getiren ve hiçbir teşvik kapsamında olmayan asgari ücretli bir işçi için işverenler 527,42 TL aylık sigorta ve işsizlik sigortası prim ödemektedirler. Asgari ücret desteğinin uygulanmaması halinde bu tutar 627,32 TL olarak ödenecektir.

 

Bu nedenle başta iş dünyası olmak üzere konuya taraf olan kuruluşların bu konuda gerekli çalışmalar yaparak asgari ücret desteğinin uygulanmasının 2018 yılının ekim-kasım ve aralık ayları içinde uygulanması yönünde caba sarf etmeleri önem arz etmektedir.
 

Kaynak; www.alomaliye.com

Haberler

Ekonomi & Finans

Etiketlere 'yerli malı' logosu

Gündem

İdlib'de silahsız bölge kararı

Gündem

Antalya'da orman yangını

Gündem

EDS cezalarının kapsamının genişletilmesi planlanıyor

Ekonomi & Finans

Sanayi üretim endeksi sonuçları açıklandı

Gündem

Bir haftada 46 terörist etkisiz hale getirildi

Gündem

Fikret Orman yeniden başkan seçildi

Gündem

TSK'ya yeni yerli silah

Gündem

NASA 1 milyar dolarlık buzul inceleme uydusu fırlattı

Gündem

Milliler Avrupa şampiyonu

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azerbaycan'a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz

Ekonomi & Finans

Türk hazır giyimin Almanya hedefi 10 milyar dolar