YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Bahadır Altaş

Asgari Ücret Desteği Eylül'de Bitiyor!

12.09.2018 07:52

 

Ekonomik kriz içindeki işverenlere bir sürprizde asgari ücret desteğinden 2018 yılı Ocak-Eylül ayları/dönemleri için işsizlik fonundan sağlanan asgari ücret desteği ekim ayında verilmeyecek buda

1 işçi için aylık 100,00 TL Sigorta (SGK) prim artışı demektir.

 

Hatırlanacağı üzere; 2016 ve 2017 yıllarında uygulan asgari ücret desteğinin 2018 yılında da uygulanması için 7103 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 73.maddesinde düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeye göre 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna eklenen 75.madde gereğince 5510 sayılı kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlere işsizlik sigortası fonundan karşılanmak ve bu işverenlerin kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup üzere 2018 yılı ocak-eylül ayları/dönemleri için bakanlar kurulunca tespit edilen günlük tutar ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar asgari ücret desteği sağlanması şeklinde yasal düzenleme yapılmıştı.

 

2018 yılının ocak-eylül dönemi için yasada yer alan destek tutarı 20 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2018/11668 sayılı bakanlar kurulu kararı belirlenmişti. Buna göre, işyerlerinin faydalanacağı desteğe esas prim gün sayısının tespitinde dikkate alınacak günlük sigorta prime esas kazanç tutarı;

  • Toplu iş sözleşmesi uygulanmayan işyerlerinde desteğe esas günlük SPEK tutarı 120 TL
  • Toplu İş Sözleşmesi uygulanan işyerlerinde desteğe esas günlük SPEK tutarı 180 TL ve
  • Günlük destek tutarı ise 3,33 TL aylık destek tutarı ise 99,90 TL olarak uygulanmaktaydı.

 

Asgari ücret desteği 2016 ve 2017 yıllarında ocak-aralık aylarında 12 ay süreyle tüm yıl için verilmişti. 2018 yılında ise asgari ücret desteği mevcut düzenlemeye göre 9 ay süreyle ocak-eylül döneminde için verilmiş olacak. Bu konuda yasal olarak yeni bir düzenleme yapılmaz ise işverenler kalan ekim-kasım ve aralık ayları için asgari ücret desteği alamayacaklar.

 

Mevcut uygulamada yasada öngörülen şartları yerine getiren ve hiçbir teşvik kapsamında olmayan asgari ücretli bir işçi için işverenler 527,42 TL aylık sigorta ve işsizlik sigortası prim ödemektedirler. Asgari ücret desteğinin uygulanmaması halinde bu tutar 627,32 TL olarak ödenecektir.

 

Bu nedenle başta iş dünyası olmak üzere konuya taraf olan kuruluşların bu konuda gerekli çalışmalar yaparak asgari ücret desteğinin uygulanmasının 2018 yılının ekim-kasım ve aralık ayları içinde uygulanması yönünde caba sarf etmeleri önem arz etmektedir.
 

Kaynak; www.alomaliye.com

Haberler

Ekonomi

Mobilya fuarında ticaret 1 milyar doları aştı

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aday gösterilmedim diye sırtını dönen AK Parti'li olamamıştır

Gündem

Meteorolojiden sağanak uyarısı

Gündem

Mevlit Kandili dualarla idrak ediliyor

Ekonomi

TürkAkım Projesi, Kıyıköylü vatandaşları heyecanlandırdı

Ekonomi

Enerjide stratejik ortaklığın dev projesi: TürkAkım

Gündem

Adalet Bakanlığından cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara ilişkin genelge

Gündem

Irak'ın kuzeyinde 6 terörist etkisiz hale getirildi

Ekonomi

Ticaret Bakanı Pekcan: 35 yeni noktada Türk Ticaret Merkezi kuracağız

Ekonomi

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilecik: Rüzgar yoksa biraz küreklere yükleneceğiz

Gündem

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford ile görüştü

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençliği ihmal eden bir milletin istiklali tehdit altında demektir