YAZARLAR

Tüm Yazıları Mehmet Utku Bayrak

Kovid-19 Hiç bitmeyecek mi?

30.07.2020 08:03

 

 

Koronavirüs (Kovid-19) ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktığında tarihler 31 Aralık 2019’u gösteriyordu. Önceleri zatürre zannedilen hastalığın yeni bir virüs olduğu 7 Ocak 2020 tarihinde Çinli yetkililer tarafından resmen açıklandı.
Tayland hükümeti Vuhan’dan gelen bir kadında Kovid-19 olduğunu 13 Ocak’ta duyurdu. 15 Ocak’ta Japonya, 25 Ocak’ta Nepal ve Kanada, 28 Ocak’ta Almanya ilk Kovid-19 vakalarını resmen açıklarken; yakın tarihlerde Birleşik Krallık, İsveç ve Avustralya koronavirüsün tespit edildiğini kamuoyuna duyurdu.

 

Virüs Avrupa’da

Şubat ayının son günlerinde tüm dünyada vaka sayısı 76 binken bu vakaların 74 bin 500’ü Çin’de tespit edilmişti. 1 Mart itibariyle İran’da bine yakın vaka ve 50’ye yakın ölüm, İtalya’da ise 1700’e yakın vaka ve 77 ölü bilançosu vardı. Bu tarihlerde ABD’deki ölü sayısı henüz iki haneli sayılara ulaşmamıştı.

18 Mart tarihiyle Karadağ ile birlikte Avrupa’da her ülkede Kovid-19 tespit edilmiş, tüm dünyada toplam vaka sayısı 198 bin olmuştu.

Aynı tarihte Vuhan kentinde 1, Çin genelinde ise sadece 17 yeni vaka tespit edilmişti. Ertesi gün İtalya, ölü sayısında Çin’i geride bırakarak dünyada en çok Kovid-19 kurbanına sahip ülke olmuştu.

 

Nisan ayının ilk günlerinde Avrupa’da her gün on binlerce insana Kovid-19 teşhisi konulurken Çin, ülke genelinde karantinayı kaldırma çalışmalarına başlamıştı. Öyle ki, 7 Nisan günü Vuhan kentinde karantina kalktı ve insanların sokaklara çıkmasında herhangi bir problem olmadığı açıklandı.

Mayıs ayına geldiğimizde hem Avrupa’da hem de Amerika kıtasında günde yüzbinlerce vaka tespit ediliyor, on binlerce ölüm bildiriliyordu. Aynı tarihlerde yaz aylarının gelmesi ve sıcaklığın artmasıyla virüsün etkisini kaybedeceği öngörülüyordu. Zira genelde solunum sistemini etkileyen virüsler mevsimseldir ve mevsim değişimlerinde etkileri azalır.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün gribe yol açan influenza virüsleri gibi mevsimsel olmadığını, sıcak havalarda da etkisini sürdüreceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, yaz aylarının ve hava sıcaklıklarının artmasının virüsün yayılmasını azaltmadığını, ABD’de her gün binlerce vaka görüldüğünü söyledi. Hakeza Brezilya ve Filipinler gibi tropikal kuşaktaki ülkelerde de sıcaklığa bağlı bir korelasyonun bulunmadığı dile getirildi.

 

İkinci dalga ne zaman gelecek?

İkinci dalganın sonbahar aylarında gelip gelmeyeceği sorusuna DSÖ sözcüsü Harris, "Şu an birinci dalgadayız. Kısmi iniş çıkışlarla seyreden bir büyük dalga bu. Yapabileceğimiz en iyi şey salgını yatay seyirde tutup, dalganın diz boyunu aşmasını önlemek. Şu anda birinci, ikinci, üçüncü dalga gibi ifadelerin bir anlamı yok." yanıtını verdi.

İnsanların tedbirleri bırakmamasını yineleyen Harris, sosyal mesafenin hala hayati önem taşıdığını, virüsün insan buluşmalarının yoğun olduğu yerlerde nüks ettiğini, rehavete kapılmanın son derece tehlikeli olabileceğini vurguladı.

 

Kovid-19 salgınının insanların düşündüğünden daha ciddi olduğunu ve kolay kolay bitmeyeceğini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü, "Bu virüs farklı davranıyor, biz onu öğrendikçe o da bizi öğreniyor, ihtiyatlı olmalıyız." ifadesini kullandı.

 

28 Temmuz 2020 itibariyle dünya genelindeki vaka sayısı 16 milyon 554 bin seviyesinde. ABD’de son 24 saat içinde 61 bin kişi artarak toplam hasta sayısı 4 milyon 334 bin, Rusya’da 823 bin, Brezilya’da 2 milyon 442 bin, İran’da 296 bine ulaştı.

İstatistikleri incelediğimizde Kovid-19’un bitmesine çok ama çok uzun bir zaman olduğu sonucuna varıyoruz. Özellikle Türkiye’de yaşayan insanların her şey gelip geçmiş gibi davranması daha sonrasında yaşayabileceğimiz problemler hususunda bize bilgi vermeli. İnsanlar sosyal canlılar olduğu için çevresindeki insanların hal ve hareketlerine göre yaşamaya eğilimlidirler. Kitlelerin rehavete kapılıp aylardır söylenen uyarılara kulak asmıyor olması sizi etkilememeli. Çünkü bu virüsün ne zaman biteceğini -ya da kontrol altına alınacağını- kimse ama kimse bilmiyor. Dikkatli olmaya devam etmek zorundayız.

Haberler

Ekonomi

Altının onsu 1.985,18 dolarla tarihi zirvesini gördü

Otomotiv

Tofaş, pandemiye rağmen yeni projelere ve yatırıma devam etti

Gündem

Tatilcilerin dönüş yolculuğu başladı

Otomotiv

PSA Grubu kârlılığını sürdürdü

Gündem

'İnternette unutulma hakkı' Türkiye'de de kullanılabilecek

Maliye & Muhasebe

Kısa çalışma ödeneğinin süresi Kovid-19 nedeniyle bir ay uzatıldı

Gündem

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Şırnak'ta

Ekonomi

Bakan Albayrak'tan bayram öncesi vergi indirimi müjdesi

Gündem

Çanakkale'de orman yangını çıktı

Gündem

Sağlık Bakanı Koca: Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınav

Gündem

Koronavirüse nasıl yakalanıyoruz

Otomotiv

TürkTraktör pandemiye rağmen üretimini artırdı