Maliye & Muhasebe

Maliye & Muhasebe Haberleri

Mali Müşavirler koronavirüsten korunmak için vergi ve SGK beyannamelerinin ertelenmesini bekliyor

Haber Merkezi 20.03.2020 23:27

 

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Yönetim Kurulu ile 85 Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odasının imzaladığı “Önce İnsan” başlıklı ortak bildiride,koronavurüs nedeniyle açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi ile iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına muhasebe meslek mensuplarının da dahil edilmesi istendi.

 

“Çok geç olmadan sesimize kulak verilmesini talep ediyoruz! Çünkü asıl olan yaşam hakkıdır” vurgusunun yapıldığı bildiride şu görüşler yer aldı:

 

“Koronavurüs pandemisi nedeniyle içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda uygulanmak üzere açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinin sosyal ve ekononik açıdan sağlayacağı faydaya inanıyor ve destekliyoruz. Bu kapsamda, ekonomik tedbirler arasında yer alan vergisel tedbirleri doğru ancak eksik buluyoruz.
 

Ülkemizde riskin en yüksek seviyede hissedildiği bugünlerde, tehsil edilecek tüm vergilerin hesaplanmasına temel oluşturan mali belgelerin sağlıklı bir şekilde toplanması, yerinde veya muhasebe bürolarında kayıt edilmesi ve beyannamelerin hazırlanması hem doğru değil hem de imkansızdır!
 

Tehdit ortadan kalkana kadar evden çıkılmamasının en yetkili makamlar tarafından tavsiye edildiği ve işverenlerin dahi işine gitmekten çekindiği bir ortamda mali müşavirler yaşamları ile sorumlulukları arasında çaresiz bırakılmamalıdır.
 

Bugün yalnızca kendimiz değil, ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk altındadır.
 

Muhasebe meslek mensupları camiası olarak, etkileşim içinde olduğıumuz bir milyona yakın insanan yaşam hakkının riske edilmemesi konusunda haklı taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz!
 

Bu nedenle;
 

- Mart ayı içinde verilmesi gereken (KDV1-2, Muhtasar, MuhSGK, Damga Vergisi, Turizm Katılım Payı, Ba,Bs, GEKAP vb.) tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini ve mücbir sebep halinin kabulünü,
 

- Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesini,
 

-e-Defter beratlarının yüklenme süresinin ertelenmesini,
 

- Vergi incelemelerinin ertelenmesini,
 

-Bu süreçte yaşanacak tahsilat sıkıntıları göz önüne alındığında, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamına biz muhasebe meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz.

 

Çok geç olmadan sesimize kulak verilmesini talep ediyoruz! Çünkü asıl olan yaşam hakkıdır.”

1.sayfa

1.sayfa

Otomotiv

Toyota'dan korna gürültüsüne karşı kulak maskesi

Ekonomi

İstanbul'da normalleşmeyle şehirlerarası otobüs sefer sayısı günde 1150'ye çıktı

Ekonomi

Yılın ilk 6 ayında 182 bin tarla, 154 bin arsa satıldı

Turizm

Dünya mirası Nemrut'ta hafta sonu yoğunluğu