Maliye & Muhasebe

Maliye & Muhasebe Haberleri

Ertelenen Vergi ve Prim Sürelerinin beyanı 27 Temmuz’a kadar yapılabilecek

Haber Merkezi 16.07.2020 15:09
 Ertelenen Vergi ve Prim Sürelerinin beyanı 27 Temmuz’a kadar yapılabilecek

1 Nisan ile 30 Haziran tarihleri arasının koronavirüs (Covid 19) salgını nedeniyle mali mücbir sebep ilan edildiğini belirten Kocaeli SMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Akbulut, vergi ve prim beyanının en geç 27 Temmuz Pazartesi gününe kadar yapılması gerektiğini ifade etti.

 

Virüs salgını önlemleri kapsamında vergi ve prim ödeme sürelerinin 3 ay ertelendiğini ifade eden Kocaeli SMMMO Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Akbulut, Nisan-Mayıs-Haziran aylarına ait beyan ve işlemler 27 Temmuz’a, ödemeleri ise Ekim-Kasım Aralık aylarına ertelenmişti. Temmuz ayı birçok vergi, beyan ve bildirimlerin yapılacağı yoğun bir dönemde olacağız” dedi.

Bütün işlemlerin süresi 5 gün uzadı

Meslektaşlarının bu duruma kendilerini hazırlamaları ve ilgili beyan ve bildirimleri unutmamaları gerektiğini dile getiren Akbulut, “Temmuz ayı aynı zamanda bizim mali tatil ayımız. 1-20 Temmuz Mali Tatil sonrası yapılacak bütün işlemlerin süresi otomatikman 5 gün uzadı. Dolayısıyla 20 Temmuz sonrası bizi yoğun bir hafta bekliyor olacak” şeklinde konuştu.

Piyasalarda hareketlenme başladı

Kısa çalışma ödeneğinin ve ücretsiz izin ödemelerinin çalışanlar açısından ciddi destek olduğunu söyleyen Akbulut, sözlerini şöyle tamamladı:

“3 aydır uygulanan işten çıkış kısıtlaması bir ay daha uzatıldı. 17 Ağustos günü uygulama sona erecek. Salgın sürecinde devletimizin gerek çalışanlara gerekse işverenlere ciddi katkıları oldu. Temmuz ayı itibariyle piyasada hareketlenmenin başladığını görüyoruz. Çünkü bunca zamandır hazır tüketen bir toplumduk, artık üretme zamanı.”

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

İstanbul 2 No'lu Baro başkan adayı Cavit Tatlı: Türkiye'nin nüfus olarak en büyük 10. barosuyuz

Gündem

Risk azaltma planlarıyla her şehir afetlere dirençli hale getirilecek

Kültür & Sanat

Kanun sanatçısı Ahmet Baran "90-60-90" adlı programda konser verdi

Ekonomi

Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu