YAZARLAR

Tüm Yazıları Kâzım Saymalı

Şehir, Eskişehirdir

27.06.2019 10:12

 

Eskişehir’i anlatmaya sözcükler yetmez, görüp yaşamak gerek; ama ben dilimin döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Eskişehir, çölde bir vaha. İç Anadolu’da bir cennettir. Kent, temiz cadde ve sokakları, parkları, kenti süsleyen heykelleri, müzeleri ile çağdaş, Avrupa kentlerini aratmayacak kadar güzel.

Eskişehir’in parkları salt yeşilliklerden çiçeklerden oluşmuyor. İçerisinde pek çok kültürel, sanat ve bilim, spor etkinlikleri, oyun ve eğlence alanları da bulunmaktadır.

İşte KENT PARK. Plajı ve göletleri, kapalı ve açık yüzme havuzları, çocuklar için eğlenceli oyun alanları, yapay adaları, atlı sporlar için binme alanı ve parkurlar bulunmaktadır. Kent Park’ta Uğur Mumcu Demokrasi ve Laiklik Anıtı, Türk-Kore Dostluk Anıtı, Yıkanan Kadın Heykeli gibi anıtlar ve pek çok heykeller yer almaktadır.

Kendin diğer önemli bir parkı da BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT PARKI’dır. Bu parkta yeşillikler ve renk renk çiçekler arasında büyük, temiz, bakımlı bir Hayvanat Bahçesi, Japon Bahçesi, su sporlarının yapıldığı bir gölet, Sabancı Uzay Evi yer almaktadır. Burada uzmanın anlatımıyla Güneş Sistemini, gezegenleri, Güneş’i, Ay’ı, karadeliği görüp öğreneceksiniz.

Uzay Evi’nin yanında Bilim-Deney Merkezi bulunmaktadır. Bu merkezde eğitim amaçlı, çeşitli donanımlar, düzenekler ve sergiler yer alıyor. Tarih öncesi devirlerde yaşamış haraketli dinozorları da izleyerek eğlenmek olanaklıdır.

Bilim, Kültür ve Sanat Parkı’nın en prestijli alanlarından biri de Masal Dünyası’dır. Masal Dünyası ya da Masal Evi, yurdumuzdaki önemli kule ve minareleri simgeleyen kulelerden oluşan çok renkli ve gösterişli bir yapıdır. Burada ayrıca masal kahramanlarına seyahat edebileceksiniz.

Park içinde yer alan Korsan Gemisi, Nuh’un Gemisi üzerine ilgi çeken alanlardandır. Ayrıca parkın dört yanını trenle dolaşmak da ayrı bir güzelliktir. Diğer taraftan çocuklar için hazırlanmış eğlenceli ve deneysel oyun alanları hem eğlendirmekte hem de bilgilendirmektedir.

Anıt Park’ta Kurtuluş Savaşı’nı simgeleyen görkemli bir Atatürk anıtı bulunmaktadır. Bütün parklarda dinlenme, eğlenme, yeme içme gereksinimleri için kafeler, yemek evleri bulunmaktadır.

Porsuk Çayı üzerinde kurulmuş görkemli köprüler, Porsuk Çayı’nda konukları gezdiren gondollar ve tekneler, sizi Venedik’e alıp götürür.

Eskişehir, sadece parklardan ibaret değildir. Müzelerini de görmek gerekir. Örneğin Odun Pazarı’nda yer alın Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’ni görmeden kentten ayrılmak, büyük bir kayıptır. Bu müzede Kurtuluş Savaşı önderlerinin, Osmanlı padişahlarının, Atatürk’ün ailesinin, Türk siyaset adamlarının, dünya liderlerinin, ünlü müzik insanlarının, şairlerin, tiyatro ve sinema oyuncularının, gazetecilerin ve yazarların, iş adamlarının ve Eskişehir’in efsane futbol takımı oyuncularının balmumu heykelleri yer almaktadır. Bu heykeller, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in elinden çıkmıştır.

Balmumu Heykeller Müzesi’nden başka Cam Endüstrisi Müzesi, Lüle Taşı Müzesi, El Sanatları Galerisi, Kurtuluş Müzesi, Odun Pazarı Tarihi Evleri, Şelale Parkı görülmeye değer alanlardır.

Şehir, Eskişehir’dir. Eskişehir’e çağdaş, sanatsal, kültürel, bilimsel kimlik kazandıran, turizm değeri katan Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i kutlar, çalışmaları ve başarılarıyla diğer belediyelere örnek olmasını dilerim.

Haberler

Otomotiv

4. nesil Yaris heyecanlandıracak

Gündem

3 ilde 7 terörist etkisiz hale getirildi

Gündem

Azınlık cemaatleri temsilcilerinden Mehmetçik'e dua

Maliye & Muhasebe

Vergi uygulamalarında yeni dönem

Gündem

MSB'den kimyasal silah iddialarına yalanlama

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu andan itibaren 120 saatlik süreç işliyor

Yerel Yönetim

15 Temmuz Otogarı ücretleri belli oldu

Gündem

Tel Abyad'da terörün izleri hızla siliniyor

Gündem

'Dünya Gıda Günü'nde iç ısıtan farkındalık

Ekonomi

TOKİ'nin indirim kampanyasına katılım 3 kat arttı

Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Tehdit ve kınamalar bizi haklı davamızdan vazgeçirmeyecek

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz belli, herhangi bir yaptırım konusunda endişemiz yok