Kültür & Sanat

Kültür & Sanat Haberleri

'Karanlık Zamanlar' Altın Kitaplar etiketiyle raflarda yerini aldı

(Hürses Haber Merkezi) [email protected] 25.04.2021 22:00

Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı Ödüllü Karanlık Zamanlar Altın Kitaplar Etiketiyle Çıktı.


Sibel TÜRKER

Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı 2019 yılı Çocuk Romanı Ödülü’nün sahibi olan Necva G. Esen imzalı Karanlık Zamanlar vebanın esir aldığı İstanbul’da tekinsiz bir malikanede yaşamakta olan Dilara’nın, kaybettiği annesiyle ilgili gerçeklerin peşine düşmesini anlatıyor.

Doğumu sırasında annesini kaybeden on bir yaşındaki Dilara, bir doktor olan babası ve halası tarafından dışlanmaktadır. Ve bu malikanede annesinden bahsetmek ona adeta yasaklanmıştır. Babasının katı kurallarına daima uyum gösteren Dilara, günün birinde annesiyle ilgili bazı sırları öğrenir ve gerçeğin izini sürmeye başlayarak geri dönüşü olmayan bir yola girer.

Sayfa Sayısı: 144

Satış Fiyatı: 24.00 TL

Dağıtım Tarihi: 21.04.2021

Tür: Çocuk – Roman

YAZAR HAKKINDA

Zonguldak ilinin deniz kenarındaki şirin bir kasabasında doğan Necva G. Esen, ortaokul ve liseyi Erenköy Kız Lisesinde okudu. Sonra her şeyi ama en çok da yaşamı merak ettiğinden bir işte çalışmak istedi. Annesi buna razı olmayınca o da ikinci en çok merak ettiği şeyin bilim ve teknik olduğuna karar verip İstanbul Teknik Üniversitesini bitirdi. Fakat merak ettiği şeyler bitmedi. İngiltere’ye gitti. Orada çocuk eğitimi üzerine okudu ve aynı zamanda bu alanda ilkokullarda çalıştı. Çocuk kitaplarına düşkünlüğü o dönemlerde başladı. Sonra yetişkin eğitimi üzerine yüksek lisans yaptı ve hâlen bu alanda eğitimci olarak büyüklerin gittiği okullarda çalışıyor. Ailesi ile birlikte Londra’da yaşıyor ve her gün yeni bir şey öğreniyor. Hem çocuklar hem de büyükler için gizemli romanlar, hikâyeler yazıyor. Necva G. Esen çocuk kitaplarını okumayı, yetişkin kitaplarını okumaktan daha çok sever. Bunun nedenini, çocuk kitaplarının en karanlık, en kötü durumlarda bile umutla dolu olmaları ve çocukların korkusuzca merak etme yeteneğini sergileyebilmeleridir, diye açıklar. İlk kitabı Görünmez Gemi’de doğduğu ve tam bir çocukluk cenneti diye tanımladığı kasabayı anlatan yazar, ikinci kitabı Karanlık Zamanlar’la Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı’nın 2019 Çocuk Romanı Ödülü’nü almıştır.

 

1.sayfa

1.sayfa