Kültür & Sanat

Kültür & Sanat Haberleri

Eşsiz bezemeler bu sergide bir araya geldi

(Hürses Haber Merkezi) [email protected] 26.10.2021 19:18
Eşsiz bezemeler bu sergide bir araya geldi

 

Kağıthane Belediyesi ile Mühür Kültür Sanat Spor ve Eğitim Derneği tarafından ortaklaşa açılan Anadolu Selçuklu Dönemi Eserlerimizin İzinde Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Bezemeleri Sergisi büyük ilgi gördü.

Anadolu Selçuklu Dönemi'ne ait Sivas Divriği'nde bulunan Ulu Cami'deki bezemeler, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesi'nden mezun olmuş öğrenciler tarafından çini, seramik ve cam kumlama sanatı ile tasarlanıp sergilendi. Sapphire Alışveriş Merkezi zemin katında açılan sergide 150 adet eser yer aldı.

Dernek Başkanı Musa Kaynar konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “UNESCO Dünya Mirası listesine giren ilk cami olma özelliği taşıyan Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi'nde bulunan ve dünyada örneği olmayan taş kapılardaki bezemelerini sanatla birleştirdik. Vatandaşlarımızı ve özellikle de tarih meraklılarını; kadim şehir Sivas'ımızın tarihi değerlerini görmeye sergimize davet ediyoruz. Desteklerinden ötürü Belediye Başkanımız Mevlüt Öztekin ve tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Serginin açılışını Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin ve birçok sanatsever birlikte yaptı.

1.sayfa

1.sayfa

Ekonomi

İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi alınacak

Ekonomi

Noel çelengi ihracatından 2 milyon dolar gelir bekleniyor

Spor

Endonezya'da Semeru Yanardağı'ndaki patlamada ölü sayısı 13'e çıktı

Ekonomi

Türkiye'nin AB ülkelerine ihracatı 80 milyar dolara yaklaştı