Kültür & Sanat

Kültür & Sanat Haberleri

Yazar Mehmet Dağıstanlı “Anadolu Gençleri”yle buluştu

Haber Merkezi 12.01.2021 22:13

 

 

"ANADOLU GENÇLERİ", “EĞSAD” Eğitimci Sanatçılar Derneği başkanı yazar Mehmet Dağıstanlı ile Facebook bağlantılı canlı yayın yaptı.

 

‘GENÇLİK BULUŞMASI’ adıyla yapılan söyleşi 10 Ocak 2021 Pazar günü, saat: 16.00 da canlı yayınlandı.
 

Anadolu Gençleri adına söyleşiyi Yavuz Demir yönetti.
 

Demir, bu söyleşi için Erzurum Kalkındırma Vakfı Başkanı Eczacı Erdal Güzel’e danıştıklarını, Güzel’in yazar Mehmet Dağıstanlı’yı tavsiye ettiğini açıklayarak sorulara başladı.


 

İzleyicilerin de katıldığı canlı yayında yazar Mehmet Dağıstanlı’yı gençler önce tanımak istedi.
 

Yazar Dağıstanlı, kendisinin Erzurumlu olduğunu, ilk okulu şehrin tarihi okullarından Gazi İlk Okulda okuduğunu, bu okulda Aşık Veysel’i gördüğünü, dinlediğini ve bu anısının onun için unutulmayacak bir anı olduğunu, ortaokulu Gazi Ahmet Muhtar Paşa Orta okulunda, Liseyi de yine Erzurum’un ve Türkiye’nin tarihi liselerinden Erzurum Lisesi’nde okuduğunu, bu okulda her türlü kültürel, spor çalışmalarının yapıldığını, unutulmayacak öğretmenlere sahip olduğunu anlattı.
 

Diyarbakır’da başladığı Edebiyat öğretmenliğini Kadıköy Kız Lisesi’nde noktaladığını; öğrencilik yıllarından beri tiyatro ve resimle uğraştığını, oyunculuk, yönetmenlik, yazarlık yaptığını; gazete ve dergilerde yazılar yazdığını belirtti.
 

1915 Türk- Rus- Ermeni olaylarının konu edildiği “Yanık Dere- 1915 Erzurum”, Milli Mücadele yıllarının anlatıldığı “Ben Kara Fatma” romanlarını kaleme aldığını; ayrıca Nuri Paşa komutasında Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan’ı Rus işgalinden kurtaran Kafkasya seferini de ‘Babam Nevruz’da Gelmedi’ adlı romanın önümüzdeki günlerde çıkmak üzere olduğunu belirtti.
 

‘Ben Kara Fatma’, ‘Buzdan Adamlar’, ‘Erguvan Güzeli İstanbul’, ‘Sessiz Haykırış’, ‘Büyük Ana’, ‘Bir Hizmetçi Aranıyor’ adlı tiyatro oyunları kaleme aldığını; Çocuklara yönelik kitaplarının yayınlandığını belirtti.

 

Anadolu Gençlik’in, gençlere ve anne- babalara neler tavsiye edersiniz sorusuna ise yazarın cevabı şöyle oldu: Aslında ben tüm sıkıntıların çözümünün Anadolu’nun geçmişinde yattığına inanırım. Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinin, bizlere her türlü sorunun üzerinden gelebilecek örnekler verebileceğini düşünüyorum. Mustafa Kemal Atatürk dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük liderlerden biridir; O, Anadolu medeniyetlerini ve Türk Tarihini çok iyi bilen biridir. Başarısı da buradan gelmiştir. Milli Mücadele’deki başarısı Türk Milletini iyi bilmesinden, düşmanı iyi tanımasındandır. Bu da onun tarihi iyi okuduğundan kaynaklanır. Atatürk büyük düşünmüştür. Yahya Kemal’in ‘İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar’ dizesini hatırlatmak isterim. Gençlerimiz de büyük düşünmelidir, büyük hayaller kurmalıdır. Ancak bu hayaller boş hayal olmamalıdır. Sonra yılmadan, usanmadan hayallerinin peşinden koşmalıdırlar. Hayaller ayakları yere basmalıdır. Bilme ve akla aykırı olmamalıdır. Atatürk kurduğu bağımsızlık hayalinin her safhasını bilme, akla dayandırmıştır. Gençliğe bu kimlik, sorumluluk, güven duygusunu verebilmek için, tıpkı, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, ilk okul öğrencisinin kimlik, kişilik şifrelerinin çözüldüğü, öğrencilerin altı yaşlarından itibaren yetenekleri doğrultusunda yönlendirildiği eğitim sistemini uygulamalıyız. Bu sistem ne yazık ki ülkemizde uygulanmıyor. Bilimsel eğitim vermeliyiz. Sanat ve meslek liseleri Türkiye’nin kurtuluş yoludur. Din eğitimiyle hiçbir ülke kalkınamamıştır.
 

Başarı için asla pes edilmemesi gerektiğini, sonuna kadar mücadele edilmesi gerektiğini belirterek yazar Mehmet Dağıstanlı konuşmasını tamamladı.
 

Çok geniş katılımcının olduğunu, katılımcıların sevgi ve selamlarını belirttiklerini bildiren Yavuz Demir, bir başka söyleşide buluşmak üzere dinleyicilere veda etti.

1.sayfa

1.sayfa