Kobi

Kobi Haberleri

'KOBİ'ler İçin Gümrük Birliği zamanı'

Ekonomi Servisi 22.08.2019 08:48
'KOBİ'ler İçin Gümrük Birliği zamanı'

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Ali Avcı, "Ekonominin can damarı olan KOBİ'lerimizin rekabetçilik gücünü geliştirecek çözümlere ve yeni iş birliği modellerine ihtiyacımız olduğu açık" dedi.

 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Avcı, "Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması için ekonomimizin rekabetçilik gücünü artırmamız şart. Ekonominin can damarı olan KOBİ'lerimizin rekabetçilik gücünü geliştirecek çözümlere ve yeni iş birliği modellerine ihtiyacımız olduğu açık" dedi.

TÜRKONFED, KOBİ'lerin, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında devam eden Gümrük Birliği Anlaşması güncellenme sürecinde aktif rol üstlenmesi ve bu süreçten azami fayda sağlamaları amacıyla yeni bir proje hayata geçirdi.

 

"KOBİ'ler İçin Gümrük Birliği" projesinin tanıtım toplantısı, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Avcı ve Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk ve sektör temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Avcı, toplantıdaki konuşmasında günümüz dünyasının, baş döndüren teknolojik gelişmelerin ve dönüşümün yanı sıra, bölgesel çatışmaların, ticaret savaşı ile başlayan korumacı tedbirlerin ve transatlantik gerilimlerinde yaşandığı bir dönemden geçtiğine işaret etti.

 

Türkiye'nin de bu yaşananlardan etkilendiğine dikkati çeken Avcı, şunları kaydetti:

 

"Ekonomimizin itici gücü ihracat yetkinliğimiz de küresel düzeyde yaşanan politik ve ekonomik sorunlara geçmişten daha hızlı tepki verebiliyor. Dengeler değişirken ve yeni bir ekonomik sistem inşasında yeni kurallar belirlenirken ülkemizin de bu hikayede kendisine önemli bir yer edinmesi önem kazanıyor.

 

Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınması için ekonomimizin rekabetçilik gücünü artırmamız şart. Dolayısıyla sektörlerimiz, işletmelerimiz ve özellikle ekonominin can damarı olan KOBİ'lerimizin rekabetçilik gücünü geliştirecek çözümlere ve yeni iş birliği modellerine ihtiyacımız olduğu açık."

 

Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesinin Avrupa Birliği ve Türkiye iş dünyasının hizmet ve diğer sektörlerde yeni pazarlara erişme kapasitelerini artıracağını, KOBİ'lerin küresel düzeyde daha etkili desteklenmesine imkan tanıyacağını bildiren Avcı, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Gümrük Birliği Anlaşması'nın 21. yüzyılın zorlu küresel ekonomi ve ticaret iklimi doğrultusunda modernleşmesi, daha da güçlü bir yatırım ve ticaret ilişkisi sağlayacak, iş yaratma, kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınmada kritik rol üstlenen Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki KOBİ'ler için çeşitli fırsatlar yaratacaktır. Bu amaçla modernizasyon sürecinde 'Önce Küçüğü-yani KOBİ'leri- Düşün' ilkesi doğrultusunda KOBİ odaklı bir yaklaşımın genel perspektife eklemlenmesi gerekiyor.

 

Güncellemeden kaynaklanan zorluklara istinaden KOBİ seviyesindeki ihtiyaçların belirlenmesi, KOBİ’lere özel finansman araçlarının tasarlanması, olası bir güncellemenin potansiyel sektörel etki analizlerinin yapılması ve vize konusunun çözüme kavuşturulması önemli birer ihtiyaç olarak öne çıkıyor."

 

Avcı, yenilenen Gümrük Birliği ve canlanan Avrupa Birliği sürecinin Türkiye'de demokrasiden yatırım ortamına, gelişen ekonominin gereklerinden sürdürülebilir kalkınma amaçlarına kadar her alanda çok belirleyici bir etken olacağını dile getirdi.

 

MHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, Gümrük Birliği güncellemesinin özellikle hazır giyim sektöründe yatırım ortamı ve istihdam üzerinde olumlu bir etki yaratacağını belirterek, sektörünün Gümrük Birliği ile ilişkilerde öncü sektör olmaya devam ettiğini söyledi.

 

"Gümrük Birliği'nin modernleşmesi süreci tüm sektörlerimiz gibi tekstil ve hazır giyimin ve bu sektördeki KOBİ'lerimizin önünü açacak." diyen Öztürk, şunları söyledi:

 

"Gümrük Birliği ile yeni anlaşmada sektörümüzün düşük yatırım bedeli, yüksek istihdamı ve sosyal barışa katkısının ön planda tutulması çok önemli. Türkiye'nin toplam ihracatında kilogram değeri ortalama 1,35 dolar iken, hazır giyimin kilogram başına ihracat bedeli 19,2 dolar seviyesinde. Bu, yüksek teknolojinin de ilerisinde. Gelinlik, takım elbise gibi ürünlerde ihracatımızın kilogram değeri 200 dolara kadar çıkıyor. Şimdi Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi sürecinde sektörümüzün kazanımlarının korunması çok önemli."

Ekonomi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi toptan gıda sitesini yap-işlet modeliyle kiraya verecek

Ekonomi

İstanbul Arel Üniversitesi üyesi alacak

Gündem

Sağlık Bakanı Koca: Aşının çöpe gittiği iddiaları gerçekle bağdaşmamaktadır

Gündem

Ülker'den çocuklara 23 Nisan'a özel fidan hediyesi

Gündem

Ülke genelinde bugünden itibaren 'yoğunlaştırılmış dinamik denetim' uygulanacak