YAZARLAR

Tüm Yazıları Havva Pınar Öztan

Küresel Isınma ve İklim Değişikliği

22.11.2021 09:22

 

Son yıllarda Dünya’yı olumsuz etkileyen ve adını sıkça duyduğumuz; neden kaynaklandığını da az çok bildiğimiz ve gerekli önlemler alınmazsa gelecek için büyük tehlike oluşturacak bir olay var: Küresel Isınma ve beraberinde getirdiği İklim Değişikliği.

Küresel ısınma en basit tanımıyla atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisi sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artıştır.

Peki önlem alınmazsa bunun tüm Dünyaya etkileri ne olacak?

İIk göze çarpan etki sıcaklıktaki artışlar olacaktır. Küresel ısınma şiddetli fırtınaların sıklığını arttıracaktır.

Buna bağlı olarak yağış rejimleri, toprak nemi ve tarımsal üretimi ilgilendiren diğer iklimsel faktörlerde değişimler meydana gelecektir.

Küresel ısınma dünyada her bölgede aynı derecede yaşanmayacaktır.  Sıcaklık artışının yüksek enlemlerde özellikle kutuplarda daha şiddetli hissedilmesi beklenmektedir. Bu bölgelerde sıcaklık artışının dünya ortalamasının 2 katı olacağı tahmin edilmekte, dünya ortalama sıcaklığı 3,5 °C artarken kutup bölgelerindeki artışın 7°C olacağı öngörülmektedir. Bu durum kutuplarda buzların erimesine ve deniz seviyesinde yükselmelere neden olacaktır.

Yapılan hesaplara göre 3-4°C'lik bir sıcaklık artışı 2050 yılında denizlerde 35 cm'ye kadar yükselme meydana getirecektir. Bu ise kıyı şeritlerinin değişmesine ve kıyı ülkelerinin toprak kaybetmesine sebep olacaktır. Örneğin; büyük bir bölümü alçak deltalardan oluşan Bangladeş’in topraklarının % 10’ unu yitireceği öngörülmektedir.

Deniz seviyesinin yükselmesi toprak kaybının yanı sıra kıyıya yakın temiz su kaynaklarının denizle birleşmesine neden olacaktır.

Sıcaklık artışının insan sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olacağı düşünülmektedir.

Örneğin;  sıtma taşıyan sivrisinekler 17°C'nin altında ancak 1-2 gün yaşarken;  5°C'lik bir küresel ısınma bunların doğal yaşam alanlarının genişletecek ve her yıl fazladan 1 milyon kişinin sıtmadan ölmesine neden olacaktır.

Ayrıca bazı bölgelerde kurak dönemlerin ardından gelen aşırı yağışların virüs mutasyonlarını hızlandıracağı düşünülmektedir. Bu nedenle sadece sıtma değil, bugün kuzey enlemlerde az rastlanan bazı hastalıkların daha sık ortaya çıkacağı belirtilmektedir.

Öngörülere göre küresel ısınmanın etkisi Dünya’nın her yerinde aynı etkileri oluşturmayacağından yaşam alanları değişecektir. Bununda beraberinde büyük göçleri, hatta toprak ve su savaşlarını doğuracağı düşünülmektedir.

Ne yazık ki büyük bir kısmı yarı-kurak bir iklimin etkisi altında olan ülkemiz küresel ısınmadan en fazla etkilenecek ülkelerin başında gelmektedir. Bilim insanlarına göre küresel ısınma önlenemediği takdirde Türkiye 100 yıl içinde Kuzey Afrika’ya dönecek!

Küresel ısınmanın su kaynaklarımızı, tarım ve orman arazilerimizi, ekosistemi ne ölçüde etkileyeceğini araştırmak, tespit etmek, çözüm önerileri belirlemek ve bunlar sayesinde karar vericilerin gerekli aksiyonları alması gelecekte ülkemizin tarım ve su politikalarına yön verecektir.

---------------------

Kaynak: Aksay, C.S. , Ketenoğlu, O., Kurt, L.

www.havaforum.com

Haberler

Ekonomi

Türkiye'nin AB ülkelerine ihracatı 80 milyar dolara yaklaştı

Gündem

'Türkiye Güven Huzur' uygulamasında aranan 933 kişi yakalandı

Gündem

Barış Pınarı bölgesinde 5 terörist etkisiz hale getirildi

Gündem

Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulu başladı

Gündem

DSÖ: Yeni koronavirüs varyantlarının ortaya çıkması sürpriz değil

Ekonomi

TCMB'den doğrudan döviz müdahalesi

Gündem

Ağrı, Erzurum ve Kars'ta Eren Kış-10 operasyonu başlatıldı

Ekonomi

Kırsal kalkınma desteklerine erişim kolaylaştırıldı

Gündem

İstanbul Valiliği kış tedbirlerini açıkladı

Ekonomi

İşletmelere 20 milyar liralık destekte detaylar belli oldu

Ekonomi

Küresel piyasalarda 'Omicron ve tapering' endişeleri odakta kalmaya devam ediyor

Ekonomi

Kamu ihalelerine ilişkin yönetmeliklerde düzenlemeye gidildi