Gündem

Gündem Haberleri

Mardin dünya kenti olmak için yola çıkıyor

31.05.2020 18:42

10 ülkeden 60’a yakın iş insanı, sanatçı, kültür elçisi, belediye başkanı, konsolos, diplomat ve gazeteci bütün yönleriyle, birçok farklı kültürün dostça yaşadığı kadim kent Mardin’i konuştu. Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem, "Amacımız Mardin'i dünyaya tanıtmak. Bugün 10 ülkenin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz bu toplantı, bu yolda attığımız ilk adımdır" dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Mezopotamya’nın merkezinde yer alan; hanları, hamamları ve kervansaraylarıyla tarihi İpek Yolu’nun en önemli duraklarından biri olma özelliğini koruyan; 7 bin yılı aşan bilinen tarihi ile dünyanın en eski üçüncü yerleşim merkezi olan Mardin, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem’in girişimleri ile enine boyuna konuşuldu.
 

International Partner Connection (IPC Bulgaria Ltd) ve Kayra Medya’nın organizasyonu ile zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilen toplantıya İngiltere, Hollanda, Bulgaristan, İsveç, Almanya, Macaristan, Yunanistan, Kosova, Letonya ve Türkiye’den iş insanı, sanatçı, kültür elçisi, belediye başkanı, konsolos, diplomat ve gazeteciden oluşan 60’ya yakın kişi katıldı.
 

10 ülkeden iş insanları, sanatçılar, kültür elçileri, belediye başkanları, konsoloslar, diplomatlar ve gazeteciler, bütün yönleriyle Mardin'i konuştu.

Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem de bir dünya kenti olan Mardin'i dünyaya tanıtmak için bu toplantıyı düzenlediklerini aktararak, şunları kaydetti:
 

"Dedelerim 600 yıl önce Mardin'e geldi ve o günden beri Mardin için çalışıyoruz. Mardin'in en önemli gelir kaynağı eğitim ve turizm. Bizler de dedelerimizin geleneğini sürdürerek Mardin halkı için eğitim kurumları, okullar, üniversiteler başta olmak üzere, camiler, aşevleri, yollar, çeşmeler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Biz iş insanları, doğduğumuz şehre yatırım yapmak ve katkı sağlamak zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Mardin'e otoyollar yapılması, havalimanının yenilenmesi, elektrik, doğal gaz gibi altyapı hizmetlerinin getirilmesi için yaptığı tüm değerli katkılar için minnettarız ve bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki amacımız Mardin'i dünyaya tanıtmak. Bugün 10 ülkenin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon, bu yolda attığımız ilk adımdır."

 

Londra davet etti, Letonya listeye aldı

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Lambeth ilçesinin Türk Belediye Başkanı İbrahim Doğuş, Mardin’in İngiltere’de tanıtılması i için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirterek, Mardin’e gönül veren herkesi Londra’ya davet etti.
 

Güneydoğu'nun seçilmiş ilk kadın belediye başkanı olan ve filmlere konu olan Xate Ana'nın (Zekiye Midyat) torunu Dalin Midyat ise "Biz aşiret mensubuyuz. Bizim aşiretin 5 köyü var. Biri Süryani, biri Ezidi, biri Arap, ikisi Kürt köyü. 3 farklı dinin, 3 farklı mezhebin dilin bir araya geldiği bir aşiret kültürü... Bu tek başına Mardin'i anlatmaya yetiyor" dedi.

 

‘Mardin'e ayrı bir pasaport verilmeli’

Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan da "Bana kalırsa Mardin'e ayrı bir pasaport verilmeli. Çünkü öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki Güneydoğu'da o kadar şiddete rağmen farklı toplumların bir arada dostça yaşamasını başarmış bir yer Mardin..." ifadelerini kullandı.
 

Leton-Türk İş İnsanları Derneği Başkanı Fuat Aydemir, Leton halkının yüzde 80'inin tatilini yurt dışında yaptığını, bu nedenle Türkiye'nin de Leton halkının ilgi alanında olduğunu belirterek, "Biz artık Türkiye'yi deniz-kum-güneş olarak satmak istemiyoruz. Bu nedenle kültürel ve tarihi destinasyonlar belirlemiştik. Ancak Mardin'i hiç düşünmemiştik. Bu toplantıdan sonra Mardin'i tarihi ve kültürel destinasyonlarımızın en başına koymaya karar verdik" dedi.
 

Turizm yazarı Kerem Köfteoğlu, tarihini ve tarihi mimarisini koruduğu için Mardin’in bu kadar çok ilgi gördüğünü kaydederken, İstanbul Süryani Kadim Vakfı Başkanı Sait Susin de bölgedeki Süryanilerin tarih içindeki rolünden bahsederek kültürümüze sunduğu katkıları anlattı. Hollanda Ankara Maslahatgüzarı Erik Weststrate ise Mardin’den evli olduğu için damat olarak fahri Mardinli olduğundan bahsederek Mardin’in dünya kenti olma yolundaki kararlığını tebrik etti.

 

Bulgaristan davetine olumlu yanıt

Bulgaristan’daki en büyük Türk yatırımlarından biri olan Alcomet Alüminyum’un sahibi ve Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi kurucu Başkanı Fikret İnce de Mardin’e gönül verenleri hem gezip görmek hem de yatırım yapmak için Bulgaristan’a davet etti. Bu daveti Dr. Zeynel Abidin Erdem de destekledi ve katılımcılara, “Sevgili Mardinliler Romanya’da, Bulgaristan’da ve birçok yerde yatırım yapıyorsunuz. İstanbul’daki işadamlarına sesleniyorum, Bulgaristan gibi bir saat, 1,5 saat içerisinde ulaşabileceğiniz ve kucağını açmış bizlere ‘Gelin yatırımlarınızı burada arzu ettiğiniz gibi yapabilirsiniz. Gerektiği takdirde size finansman sağlayabiliriz. Her türlü bürokratik kapılarımız açıktır’ diyen başbakanları dolayısıyla sizi yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

 

6.5 saat süren toplantı yoğun ilgi gördü

Yaklaşık 6.5 saat süren toplantı büyük ilgi gördü. Macaristan İstanbul Başkonsolosu Laszlo Keller, Koosva İstanbul Başkonsolosu Suzan Novoberdaliu, İstanbul ve Ankara Süryani Ortodoks Cemaati Patrik Vekili Metropolit Filükinus Yusuf Çetin, Artuklu Üniversitesi Genel Sekreteri Şahin Arpağ, Artuklu Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, merkezi Londra’da bulunan Çatı Business Networking Kurucu Başkanı Murat Metin, Perpa A Blok Başkanı Hasan Sezgin, yazar Doğan Bekin, fotoğraf sanatçısı-yazar Lütfi Özgünaydın, Londra Gündem Genel Yayın Yönetmeni Taner Bildik, İKV eski Başkanı ve Yaşar Kemal Vakfı kurucusu Davut Ökütçü, Midyat’ta yaşayan Etimolog Dr. Necat Arslan, Kavram Eğitim Kurumları Başkanı Bahattin Durmuş, Greenpark Otelleri Başkan Vekili Atilla Üstündağ gibi isimler katılarak konuşma yaptılar.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Sağlık Bakanı Koca düğünlerde maske ve sosyal mesafe uyarısında bulundu

Yerel Yönetim

YEE ve Mamak Belediyesi, Sancak bölgesine tıbbi malzeme yardımında bulundu

Gündem

Ormanya'nın kuşları 'doğa gözlemcileri'ne unutulmaz anlar yaşatıyor

Ekonomi

Noterlerde kredi kartıyla yapılan işlem hacmi 150 milyon liraya yaklaştı