Gündem

Gündem Haberleri

Küresel Gazeteciler Konseyi bir yaşında

Haber Merkezi 17.10.2020 10:49

Genel Başkan Mehmet Ali Dim başkanlığında toplanan Küresel Gazeteciler Konseyi yönetim kurulu, Küresel Gazeteciler Konseyi Mardin İl Temsilciliğine ödüllü gazeteci Adnan Avuka’yı atadı.

 

Küresel Gazeteciler Konseyinin bir yaşına girmesi ile merkezi Ankara da bulunan KGK Başkan Mehmet Ali Dim başkanlığında yönetim kurulu toplanarak bir yılın değerlendirmesini yaptı. Toplantıda bir konuşma yapan değerli gazeteci Ayhan Mergen şunları söyledi:


“14 Ekim 2019 tarihinde kuruluşu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle kuruluşu resmi bir hüviyet kazanan Küresel Gazeteciler Konseyi bir yaşını tamamladı. Büyük bir dilimi covid-19 pandemisinin etkisinde geçmesine rağmen konsey çok başarılı bir yıl geride bıraktı. Böyle bir kuruluş için çok kısa sayılabilecek bir yıllık bir zaman dilimi içerisinde yurt içindeki teşkilatlanma tamamlandığı gibi yurt dışında da 34 ülkede teşkilatlanma başarısı gösterildi.

 

Çok kısa bir sürede Ankara’da modern bir genel merkez hizmete girdi. Ardından da İstanbul’da açılan ofiste yerli ve yabancı basın mensuplarına hizmet verilmeye başlandı. Benim bu güzel aileye dahil olma şerefine kavuştuğum 2019 yılı aralık ayından bu güne geçen süre içerisinde Malatya ve Niğde’de toplantılar gerçekleştirildi. Bu toplantılarda mesleki sorunlar konunun uzmanlarının da katılımıyla tartışıldı. Çözüm yolları arandı. Ayrıca Almanya’ya bir mesleki inceleme gezisi düzenlendi. Bunların hepsi önemli çalışmalar. Ancak bana göre konseyin en önemli çalışması basın sektörüne ve ülkemizin enformasyon çalışmalarına yapacağı katkıdır. Bütün temsilcileri arasında abi kardeş ilişkisine dayanan samimi bir diyalog kuruldu. Umarım bu diyalog örnek olur ve kısa bir süre içerisinde bütün basın mensuplarına sirayet eder.

 

Konseyin ülkemizin tanıtımına ve hakkında oluşturulan kötü algının yıkılmasına yönelik olarak gerçekleştireceği çalışmaların en büyük kanıtı bir yıl gibi bir süre içerisinde tam 94 ülkede teşkilatlanmış olmasıdır. Doğal olarak önümüzdeki süreçte bu sayı daha yükselecek ve daha bir çok ülkede teşkilatlanma gerçekleştirilmiş olacaktır. Her bir ülkedeki teşkilatlanma ülkemizin tanıtımının ve politikalarının daha çok büyük kitlelere ulaştırılması demektir.

 

Konsey kısa bir sürede çok başarılı çalışmalara imza attı. Ama ondan beklentiler bunlardan çok daha fazla. Konseyin bütün bu beklentileri çok kısa bir sürede gerçekleştireceğine olan inancım tamdır.

 

Bütün bu başarılı çalışmaların mimarı ve en büyük emekçisi Genel Başkanımız Sayın M.Ali Dim genel başkan yardımcısı Sayın Veli Altınkaynak ve büyük emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. İyi ki varsın Küresel Gazeteciler Konseyi." 

 

Küresel Gazeteciler Konseyi yaptığı bir yıllık toplantısında yeni kararlar aldı. Mardin’de uzun yıllardan beri gazetecilik ve fotoğraf sanatçılığı yapan ve 10 ülkede Dinlerin ve dillerin şehri kadim Mardin, uluslar arası ve ülkemizde 47 defa Türkiye’nin çeşitli illerinde fotoğraf sergilerini açan Adnan Avuka'yı KGK Mardin il temsilciliğine atandı.
 

Adnan Avuka, Basın İlan Kurumu Mardin Şubesi’nde düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik eğitimlerinde geleceğin gazetecilerine ders verirken. 

 

Avuka’nın Mardin il temsilciliğine atanması ile gazeteciler arasın da memnunluk yarattı. Avuka, “KGK Mardin il temsilciliğine layık gören değerli meslektaşım genel başkanım ağabeyim Mehmet Ali Dim ve yönetim kuruluna teşekkür ederim. Mesleğimiz çok ciddi ve dürüstlük isteyen mükaddes bir meslektir. Bu görevi en iyi bir şekilde yapmaya çalışacağım. Ben önce Allah’a sonra Mardin’deki meslektaşlarıma güveniyorum” dedi.

Adnan Avuka, yarım asırlık gazetecilik hayatı boyunca çektiği fotoğraflardan derlediği çalışmalarını 'Dinlerin ve Dillerin Şehri Kadim Mardin' adlı fotoğraf sergisiyle, ülkemizde ve yurtdışında 47 defa sergiledi.


 

ADNAN AVUKA KİMDİR?

Adnan Avuka, yarım asırdan fazla gazetecilik yapan bir maratoncu (Koşucu) sporcudur. 1950 yılında Mardin’in Savurkapı Mahallesinde doğdu. Hayatı boyunca okul çağında hep atletizm sporu ile uğraştı. Türkiye’nin çeşitli illerinde koştuğu 10 bin metre ve maraton koşularında çok iyi dereceler aldı. İzmir İlkses, İlkhaber ve güney hakimiyet gazetesinde kodrolu ve sarı basın kartı sahibidir. Evle 3 çocuk ve 4 torun sahibidir. Ana dili Türkçe olan Avuka’nın Arapça konuşmasını çok iyi bilmektedir. Yazdığı Türkçe, İngilizce ve Süryanice tanıtım kitabı vardır.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

İstanbul 2 No'lu Baro başkan adayı Cavit Tatlı: Türkiye'nin nüfus olarak en büyük 10. barosuyuz

Gündem

Risk azaltma planlarıyla her şehir afetlere dirençli hale getirilecek

Kültür & Sanat

Kanun sanatçısı Ahmet Baran "90-60-90" adlı programda konser verdi

Ekonomi

Merkez Bankası faiz oranını sabit tuttu