Gündem

Gündem Haberleri

Çocuklarda Tırnak Yemeye Yol Açan Nedenlere Dikkat!

06.07.2020 13:10

 

Sibel TÜRKER

Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç, çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının temel sorunları bulunarak tedavisinin yapılması gerektiğini belirterek, "Tırnak yeme, el tırnaklarının etrafındaki deriyi yeme, el ve ayak tırnaklarını koparma, kemirme ve ayak tırnaklarını yeme, çoğunlukla 3-4 yaşından itibaren başlayan bir tür davranış bozukluğu ya da dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanabilir" dedi.

Kaykaç, konu hakkında şu bilgileri verdi:

Çocuklarda tırnak yemeye yol açan nedenler nelerdir?

Korku ve kaygı durumları, kendine güvensizlik, aile içi sorunlar ve çatışmalar, aşırı baskılı ve kontrolcü aile ortamı, kıskançlık duyguları, İlgi ve sevgi eksikliği gibi... hemen her tür olumsuz duygu durumu çocuğun tırnak yeme davranışı göstermesine neden olabilir. Aynı şekilde sürekli eleştirilen, ilgisiz ve sevgisiz bir ortamda büyüyen çocuk yaşadığı gerginliği tırnak yiyerek ortaya koyabilir. Tırnak yeme davranışı kesinlikle bir davranış bozukluğudur ve mutlaka sebepleri bulunarak tedavi yolları araştırışmalıdır. Çok sevdiği bir yakınını kaybeden çocuk, üzüntüsü nedeniyle bu tırnak yeme davranışına yönelebilir. Okulda, ailede korku yaşayan ve cezalandırılma kaygısı taşıyan çocuk tırnak yiyebilir. Anne ve babasından uzun süre ayrı kalan ya da anne ve babadan yakın ilgi ve sevgi görmeyen çocuk tırnağını yiyebilir. Yakın çevresine kızan, onlara karşı öfke duyan çocuk tırnak yeme davranışını sergileyebilir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı Nasıl Tedavi Edilebilir?

Tırnak yeme davranışının altında yatan neden bulunarak o noktanın doyurulması gerekmektedir. Yapılması gereken, yanlış davranışın ve alışkanlığın değiştirilerek yerine yeni ve sağlıklı olan davranışı yerleştirmektir. Buna ‘davranış biçimlendirme’ diyoruz ve bu biçimlendirmeyi yapabilmek adına uzman desteği almak çok yararlı olacaktır.

Otomotiv

Tofaş, pandemiye rağmen yeni projelere ve yatırıma devam etti

Ekonomi

OYAK Genel Müdürü Erdem: 2020 planlarımızda sapma yok, yatırımlarımızı sürdüreceğiz

Ekonomi

HSBC'nin batık kredi hacmi 13 milyar doları bulabilir

Gündem

Menderes'teki orman yangını ile ilgili 1 kişi gözaltına alındı

Gündem

Mavi Vatan'ın yılmaz bekçileri, düşmana korku dosta güven veriyor