Gündem

Gündem Haberleri

ÇER-KAD, Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarını ağırladı

11.07.2019 12:30

Düzce Üniversitesi Edebiyat FakültesiÇerkes Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Türkiye’de bu dalda eğitim veren ilk yüksek eğitim kurumu olarak 2013-2014 eğitim-öğrenim yılında lisans programında eğitime başlamış olup, bu yıl 3. mezunlarını verdi.

 

Emre ERTÜRK

Kadim Çerkes Kültürünü ve bu kültürün en önemli ögesi olan Çerkesçe dilini yaşatma konusunda kültürel çalışmalar yapan Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği (ÇER-KAD), Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarını İstanbul’a davet ederek, Kadıköy’de bulunan MY Dora Otel’de 1 gece ağırladı.

Davet edilen Yüksek Lisans Öğrencileri Gizem Taşdemir, Simay Sanlar ve Erol Yavuz ile 2019 mezunlarından Yasin Taşcı, Ayberk Demir, Fethi Açıkgöz, Ümit Beyaz davete katıldılar; Hacer Yıldırım ile Enes Sel, mazeretleri nedeni ile gelemediler.

Konuk öğrenciler için, ÇER-KAD Yönetimi kurulu üyeleri ve konukların da katıldığı yemekli bir toplantı düzenlendi, öğrencilerin bu bölümü seçmedeki öncelikleri, öğrencilik süreçleri ve mezuniyet sonrası çalışma ve atanma olanakları konusunda bilgi alış verişinde bulunuldu.

Gece saat 01:00 e kadar devam eden toplantı, pasta kesimi, ödül takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sonlandı.

ÇER-KAD Başkanı Prof. Dr. Günsel Avcı, 2014 yılında Düzce Üniversitesi’nde ve 2018 de Erciyes Üniversitesi’nde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümleri’nin açılmasından, böylece gençlerimizin anadillerini akademik düzeyde öğrenme şansı bulmalarından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, bu dallarde eğitim gören gençlerimizin, yaratılacak olanaklarla, toplumumuzda, çocukluk yaşlarından itibaren anadilin öğrenilmesine büyük katkı sağlayacaklarına inandıklarını söyledi.

Avcı, Üniversitelerde Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümlerini seçen ve eğitimlerini başarı ile sürdüren öğrencilere eğitim desteği sağlamak ve mezun olduklarında yetiştikleri alanda iş imkanı bulmaları için destek olmak, ÇER-KAD’ın öncelikli hedefleri arasında olduğunu kaydetti.

1.sayfa

1.sayfa

Ekonomi

Türkiye, yenilenebilir enerjide Avrupa'nın ilk 5 ülkesi arasına girecek

Otomotiv

4. nesil Yaris heyecanlandıracak

Gündem

Anlaşmalı ve çekişmeli boşanma arasındaki farklar

Gündem

Emine Bulut cinayeti davasında karar