Gündem

Gündem Haberleri

BİK’ten Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi

Mütia AVUKA - Mardin 10.01.2019 10:30

Basın İlan Kurumu Mardin Şubesi tarafından düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programında, tecrübeli isim Fuat Kozluklu gazeteci adaylarıyla buluştu. Kozluklu, televizyon ve istihbarat haberciliği konusunda deneyimlerini paylaştı.

 

Basın İlan Kurumu (BİK) Mardin Şube  Müdürlüğü, DİKA ve İŞKUR İl Müdürlüğünce ortaklaşa düzenlenen “Yeni Nesil  Gazetecilik Eğitim  ve istihdam programı” deneyimli gazetecilerin konuşmalarıyla başladı.

 

Yerel ve ulusal basın işletmelerinde kalifiyeli  personel ihtiyacını  karşılamak ve personel giderine katkı  sağlamak amacıyla düzenlenen programda eğitimler, mülakata alınan 40 aday adayı  arasından başarı gösteren 25  kursiyerle başladı. Programı başarıyla tamamlayacak kursiyerler, 7Şubat 2019 tarihinde düzenlenecek sertifika töreni ardından basın işletmelerinde çalışabilecek.

 

 Fuat Kozluklu gazeteci adayları ile buluştu

 

Yeni Nesil gazetecilik eğitim ve istihdam programı kapsamında tecrübeli gazeteci Fuat Kozluklu gazeteci adaylarıyla buluştu. Kozluklu, kursiyerlere televizyon ve istihbarat haberciliği hakkında bilgi verdi. “Sorgulayan bir  gazeteci en ahlaklı  en vicdanlı, en adaletli gazetecidir.” diyen Kozluklu, “Sadece nüfus cüzdanıyla yaşamalıyız. Türkiye’de şiddet haberleri normalleştirildi. Irk, dil, din, mezhep ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın sadece nüfus cüzdanıyla yaşamalıyız.” ifadelerini kullandı.

 

“Gazeteci mesafeli olmalı”

35 yıllık bir deneyime sahip Kozluklu, gazetecilik anılarına değinerek, gazetecilerin etik davranması gerektiğini vurgulayarak, “Gazeteci mesafeli olmalı minnet duygusu gazeteciliğin etik  tarafını  dışarda bırakır. Gazetecilikte etik davranılmadığı zaman  gözlemlenenler  adaletli bir şekilde yazılamaz.” dedi.

 

BİK Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi ise BİK Yönetim Kurulu  Başkanı Adnan Ertem ile BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’nın himayelerinde Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve istihdam programının ilkini Diyarbakır’da, ikincisini ise Mardin’de  gerçekleştirdikleri söyledi.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

LGS Türkiye birincisi Midyat'tan çıktı

Gündem

Doğa Koleji LGS'de liderliği kaptırmadı

Gündem

Yeni askerlik sistemi teklifi yasalaştı

Gündem

LGS ile öğrenci alacak okulların kontenjan ve yüzdelik dilimleri açıklandı