Gündem

Gündem Haberleri

AB internetteki terör içeriğini hızla kaldırtacak

Brüksel (AA), Ata Ufuk Şeker 12.09.2018 14:33
AB internetteki terör içeriğini hızla kaldırtacak

AB Komisyonu, Google, Facebook ve Twitter gibi çeşitli sanal platformlarda yer alan terörle ilgili içeriklerin hızla kaldırılmasına yönelik düzenleme teklifinde bulundu.

 

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB'nin durumuna ilişkin yaptığı konuşmada, GoogleFacebook ve Twitter gibi çeşitli internet platformlarında yer alan terörle ilgili içeriklerin hızlı bir biçimde kaldırılmasını sağlayacak yeni kurallar getirilmesini öngören teklifi açıkladı.

Buna göre, sanal platformlar, üye ülkelerin yetkili makamlarından başvuru yapılması durumunda terörle ilgili içerikleri 1 saat içerisinde kaldırmak zorunda olacak.

Terörist içeriklerin tanımlanması net biçimde yapılacak ve sanal platformlar terörle ilgili içeriklerin yayılmasına engel olacak çeşitli tedbirler alacak.

24 saat iletişimde bulunulabilecek irtibat noktaları belirlenecek

Sanal platformlar, üye ülkeler ve Europol arasındaki iş birliği güçlendirilecek. Üye ülkeler ve sanal platformların 24 saat iletişimde bulunabilecekleri irtibat noktaları belirlenecek.

Üye ülkeler, terörle ilgili içeriklerin kaldırılması konusunda uygun davranmayan platformlara etkili, orantılı ve caydırıcı cezalar uygulayacak.

İçerik kaldırılmasına ilişkin sistematik hatalar yaşanması halinde ise hizmet sağlayıcılar, bir önceki yıl küresel cirolarının yüzde 4'üne varan para cezasına çarptırılacak.

Ekonomi

TİM Başkanı Gülle: Toplam tescilli marka sayımız 865 bine ulaştı

Spor

Milli güreşçi Buse Tosun'dan altın madalya

Gündem

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş: Camilerimizde Diyanet Gençlik Merkezleri kuruyoruz

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençliği ihmal eden bir milletin istiklali tehdit altında demektir

Kültür & Sanat

Chakra Orkestra-Şımarık Albümü