YAZARLAR

Tüm Yazıları Emre Ertürk

Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması başladı

14.09.2021 09:01

 

Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’21 kapsamında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilişim Vadisi ve HAVELSAN işbirliğiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen 4. Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması 13-17 Eylül tarihleri arasında Kocaeli Gebze’de Bilişim Vadisi’nde gerçekleşecek.

Katılımcıları otonom araç teknolojileri alanında özgün tasarım, algoritma ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma Özgün Araç ve Hazır Araç olmak üzere iki farklı kategoriden oluşuyor. Özgün Araç kategorisinde takımlardan A’dan Z’ye bütün araç üretimini ve yazılımını yapmaları beklenirken, Hazır Araç kategorisinde katılımcılardan TEKNOFEST tarafından sağlanan otonom araç platformlarında yazılımlarını çalıştırmaları isteniyor.

Lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencilerin ve mezunların bireysel veya takım halinde katılabildiği yarışmada finalistlerden her iki kategori için de geçerli olan gerçek bir pist ortamında otonom olarak çeşitli görevleri yapmaları bekleniyor. Otonom sürüş algoritmalarının geliştirilmesi hedefiyle düzenlenen yarışma kapsamında takımlar, Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Ön Tasarım Sunumu, Kritik Tasarım Raporu (KTR) ve Araç Test Videosu olmak üzere 4 farklı aşamada değerlendiriliyor.

Özgün Araç kategorisinde birincilik ödülü 75 bin TL, ikincilik ödülü 50 bin TL, üçüncülük ödülü 35 bin TL olacak. Hazır Araç kategorisinde ise birinci olan takım 40 bin TL, ikinci olan takım 30 bin TL, üçüncü olan takım 20 bin TL ödülün sahibi olacak.

Haberler

Ekonomi

Çin kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etti

Gündem

La Palma adasında yanardağdan çıkan lavlar 5 günde 400 evi kül etti

Gündem

''Evlatlarımıza daha adil, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin ortak görevidir''

Ekonomi

Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirdi

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika F-35 konusunda maalesef dürüst davranmadı

Ekonomi

İstanbul'da sağanağın etkisiyle trafik yoğunluğu arttı

Gündem

Türkiye'de 28 bin 168 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 242 kişi hayatını kaybetti

Gündem

Şile'de fabrika yangını

Sigorta

Hasarlı araçta 'yeniden kullanılabilir parça' kullanılamayacak

Spor

A Milli Futbol Takımı'nın 46. teknik direktörü Stefan Kuntz

Gündem

''Türkevi binamız, uluslararası toplumdaki yerimizin de bir yansıması olacaktır''

Gündem

Soğuk ve yağışlı hava geliyor