YAZARLAR

Tüm Yazıları Emre Ertürk

‘Kendiniz, sevdikleriniz için sigarayı bırakın’ mesajı

23.11.2021 09:08


Tüm dünyada en ölümcül kanser türü olarak bilinen akciğer kanserine karşı, alınabilecek en etkili yöntem akciğerleri korumak. Bunu yapabilmenin en önemli koşulu da tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmak. Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı olan kasımda, bu konuda çok önemli hatırlatmalar ve uyarılar yapan hekimler, bu kez seslerini ortak bir video ile duyurdu. Nobel’in koşulsuz desteğiyle Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) ve Türk Akciğer Kanseri Derneği (TAKD) tarafından hazırlanan “Sağlıkla Umutlar Yeşersin” videosunda, başta sigara olmak üzere tütün ve tütün ürünlerinin yarattığı tahribata dikkat çekildi.

Sosyal medyadan #bırakın etiketi ile paylaşılan videoda, onkoloji, göğüs hastalıkları ve göğüs cerrahisi uzmanı hekimler ile psikologlar sigarayı bırakma çağrısında bulundu. Videoda, her yıl 7 milyon kişinin tütün kullanımı nedeniyle öldüğü, her gün 18 yaş altındaki 2 bin çocuk ve gencin sigaraya maruz kaldığı ve bunlardan 300 kadarının düzenli içici olduğu bilgilerine vurgu yapıldı. Hekimler “Mazeretleri, bahaneleri artık bırakın. Kendiniz, sevdikleriniz ve daha sağlıklı yarınlar için sigarayı bırakın” mesajını verdi.

Akciğer sağlığı alanında faaliyet gösteren iki büyük dernek olarak Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’nda olabildiğince çok insana ulaşmaya çalıştıklarını belirten TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, akciğer kanserinin pek çok ülkede ölüm sıralamasında ilk sırada yer aldığını ve her 5 kanser ölümünden birinin akciğer kanserinden kaynaklandığını belirtti. Akciğer kanserinin tedavisi zor ancak “önlenebilir” bir hastalık olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Hastalığın ortaya çıkışındaki en önemli risk faktörü tütün ve tütün ürünleri kullanımı. Başta akciğer kanseri olmak üzere solunum hastalıkları ile mücadelede alınabilecek en önemli önlem tütün kullanımına hiç başlanmaması, başlanmış ise de hemen bırakılması” dedi.

TAKD Genel Sekreteri Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu da şu bilgileri paylaştı:

“Tütün/sigara kullanımı dünya çapındaki kanser ölümlerinin yüzde 22’sine, akciğer kanserinden kaynaklı ölümlerin ise yüzde 71’ine neden oluyor. Ne yazık ki akciğer kanserinde olguların yüzde 70’i sigara içimiyle direkt ilişkili. Bulgular gösteriyor ki; ağır sigara içen kişilerde kanser gelişme riski yüzde 30'lara çıkarken, hiç sigara içmeyen birinin akciğer kanserine yakalanma riski yüzde 1'den daha düşük. Sigaranın bırakılması ve özellikle gençlerin sigaraya hiç başlamaması için ‘sigara karşıtı kampanyaların oluşturulması ve ‘etkin tütün kontrolü’ büyük önem taşıyor.”

Haberler

Ekonomi

Türkiye'nin AB ülkelerine ihracatı 80 milyar dolara yaklaştı

Gündem

'Türkiye Güven Huzur' uygulamasında aranan 933 kişi yakalandı

Gündem

Barış Pınarı bölgesinde 5 terörist etkisiz hale getirildi

Gündem

Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulu başladı

Gündem

DSÖ: Yeni koronavirüs varyantlarının ortaya çıkması sürpriz değil

Ekonomi

TCMB'den doğrudan döviz müdahalesi

Gündem

Ağrı, Erzurum ve Kars'ta Eren Kış-10 operasyonu başlatıldı

Ekonomi

Kırsal kalkınma desteklerine erişim kolaylaştırıldı

Gündem

İstanbul Valiliği kış tedbirlerini açıkladı

Ekonomi

İşletmelere 20 milyar liralık destekte detaylar belli oldu

Ekonomi

Küresel piyasalarda 'Omicron ve tapering' endişeleri odakta kalmaya devam ediyor

Ekonomi

Kamu ihalelerine ilişkin yönetmeliklerde düzenlemeye gidildi