YAZARLAR

Tüm Yazıları Emre Ertürk

Egzozun sesi uzaktan hoş gelir

23.05.2020 03:54

 

Türk Milleti olarak kullandığımız taşıtları benimsemek ve adeta onları aile bireyi gibi görmek uzunca bir süredir kültürümüzün bir parçası diyebiliriz. Sahip olduğumuz taşıtları çeşitli şekillerde özelleştirerek, süsleyerek, lakaplar takarak onlara adeta canlı bir varlıkmışçasına davranıyoruz. Bunun yansımasını ikinci el satış sitelerinde çok net bir şekilde görebilirsiniz. Bu kişiselleştirmelerin kimisi görsel kimisi ise performansa dayalı değişiklikler. Bu sonradan yapılan değişikliklerin güzel, mantıklı, işe yararları olduğu gibi aşırıya kaçan ve taşıta zararlı olan, hatta trafiği tehlikeye atanları bile var. Özümüze işleyen bu modifiye geniş bir konu olsa da biraz daha spesifiğe inmek istiyorum. Konumuz egzoz, hatta motosiklette egzoz.

Çoğu insanın abartı egzozlu motosikletlere sinir dolu bakışlarını, arkasından sövmelerini, karşı olmasını görüyorum ve anlıyorum. Kısmen ben de öyleyim. Şöyle ki ne kadar motosikletlerin o gürleyen seslerinin susturucuya çarpmadan çıkmasından müthiş zevk alıyor olsam da, bunun da belirli bir düzeyi var. Şahsen benim karşı olduğum egzoz tipi o mahallenin egzozcusunda derme çatma bir şekilde yapılan ne olduğu belirsiz, kardan çok zarar getiren egzozlar. Bunlara karşı olunmasını anlıyor ve ben de destekliyorum. Fakat, anlam veremediğim nokta belirli markaların ürettiği, ülkemizde satışı yasal olarak yapılan, vergisi alınan, bütün Avrupa normlarına uygun desibelde ve emisyon değerlerine uygun şekilde üretilen egzozları taktığımızda neden cezai işleme maruz kaldığımız. Bu durum gerçekten benim mantık mekanizmamı zorluyor. Özellikle “yasal” olarak satılması ve üstüne satışı “vergilendirilen” bu ürünü neden kullanamıyoruz. Bu bahsettiğim markalar binlerce test yaparak, onlarca yıl araştırma geliştirme sonucunda bu ürünleri üretiyor ve bizden başka neredeyse hiçbir ülkede sorun olmazken bizde böyle bir sıkıntı yaşanıyor. Ayrıca bu markalar egzozun yanında TÜV onaylı bir belgeyle trafikte kullanıma uygundur sertifikası göndermekte. Peki madem sokakta kullanımı yasak, o zaman sokak motosikletlerine satışı ne diye yapılıyor? Ben bunu alırken bir ton vergi veriyorum ve amacına uygun kullanamıyorum... Ne yapacağım ben bunu kalemlik mi?

Cidden biz motosiklet kullanıcıları neden bu kadar istiyoruz motosikletimize egzoz takmayı? Bilmeyenler için özellikle söylemek isterim ki egzoz takmak sadece seste bir değişiklik yapmak değil performansta da farklılık yaratmak için yapılan bir değişiklik. Bir arkadaşımdan örnek vermek istiyorum. Eğer bu arkadaşım orijinal egzozunun yerine, bu performans egzozlardan taktığında yaklaşık 14 kg kadar bir ağırlıktan tasarruf ediyorsa bu gözünüze çok gelmeyebilir, ama motosiklet ağırlığının 200 kg olduğunu düşündüğünüzde, bu rakam bizim için fark yaratıyor kaldı ki getirdiği beygir ve tork artışı da cabası.

Peki, insanlar neden buna kötü gözle bakıyor. Cevabı çok basit, egzoz değişikliğinin “suyunu” çıkaranlar yüzünden. Unutmamak lazım ki kişisel özgürlüğümüz, başkasının alanını işgal etmeye başladığımızda sona erer. Gecenin bir yarısında sessizliği yararak mahallenin içerisinde tam gaz giderek, insanların bu işe git gide sinirlenmesine sebep oluruz. Ses çıkartsın da ne olursa olsun diye takılan egzozlar hem motosiklet için, hem çevre için zararlı. Yine de şöyle bir durum var ki bu egzoz değişikliğinin bütün cezasının motosiklet kullanıcılarına kesilmesi, bana hiç adil gelmiyor. Minibüslerin, dolmuşların ıslık çalan egzozlarına veya sonradan takılan kornalarına neden bir şey söylenmiyor? Neden onlara cezai işlem uygulanmıyor? Örneğin müşteri almaya çalışan bu taşıtlar kornalarını ardı ardına çalarken çevreye rahatsızlık vermiyorlar mı? Gürültüye sebep olmuyorlar mı? Bu sonradan takılan kornalar desibel limitine uygun mu? Hatta o kadar büyük bir rahatlıkları var ki, çoğunuzun aşina olduğunu tahmin ettiğim filmlerin müziklerini bile çalabiliyorlar. Bana adil gelmeyen nokta da tam olarak bu. Hiçbir denetimden geçmemiş parçaları araçlarına takıp cezai işlem uygulanmadan gezen bu taşıtlar varken, ben TÜV onayından geçmiş, araç muayenesinden dahi sorunsuz geçen, çeşitli testlere tabii tutularak trafikte kullanıma uygunluğu belgelenmiş bir egzozu kullandığımda kanuna aykırı oluyorum. Üzgünüm ama bu durum benim mantığıma yatmıyor. Bu soruları düşünmeniz dileğiyle, sevgilerle.

Haberler

Gündem

Tarihi Kapalıçarşı dezenfekte edilerek açılışa hazırlandı

Turizm

Ormanlar ve ören yerleri ziyaretçilerini bekliyor

Turizm

İç hat uçuşları 1 Haziran'da yeniden başlıyor

Ekonomi

KOBİ'ler ihracatçı olma yolunda 'dijital ortamda' ilerliyor 

Gündem

Türkiye'de Kovid-19'dan iyileşen hasta sayısı 125 bin 963 oldu

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gençlerimize 2053 için büyük ve güçlü Türkiye'yi bırakmakta kararlıyız

Gündem

Fetih coşkusunun kutlama programı belli oldu

Ekonomi

Ticari yat faaliyetleri 1 Haziran'da başlayacak

Spor

Süper Lig'de 5 haftalık program açıklandı

Gündem

Cuma namazı için camilerde hazırlıklar tamamlandı

Politika

Eski Devlet Bakanı Masum Türker'den Önemli Açıklamalar

Turizm

İstanbul Havalimanı terminali dünyanın en büyük 'LEED Altın' sertifikalı binası seçildi